Přejít k hlavnímu obsahu

Mrazivé procházky - škodí nebo prospívají?

Zima

Zima je v plném proudu. Leden patří v tuzemsku k nejmrazivějším měsícům z celého roku. Teploty klesají a jaro v nedohlednu. Nevlídné počasí nekazí náladu jen dospělým, ale i dětem. Ty by se měly mít před silnými mrazy na pozoru. 
 

Snadná volba 

Děti do pěti let jsou poměrně citlivé na výrazné změny teplot a častý přechod mezi různým prostředím jim nedělá dobře. Při mrazech, které v lednu všude panují, je třeba dodržovat základní pravidla, nevystavovat děti chladnému prostředí, chránit je, limitovat čas strávený venku a občas dát přednost teplu domova před bloumáním po městě nebo přírodou, kde jsou teploty vždy ještě o pár stupňů níž. 

Lepší počkat 

Hygienická nařízení umožňují pobyt venku jen do desetistupňových mrazů, u dětí kolem jednoho roku je omezení stanoveno na pět stupňů. Pokud tedy teploty klesnou níž a během dopoledne se neoteplí, jesle i mateřské školy zůstávají uvnitř a ven nevychází. Měli by se tím řídit i rodiče a děti zbytečně nevystavovat chladu. Pokud je počasí hraniční a děti jdou po svých, zahřejí se a jsou-li správně oblečené - včetně čepice, oteplováků, rukavic a šál, tak by měly kratší pochůzku vydržet, ale při cestě v kočárku může i dobře ustrojené dítě poměrně rychle prochladnout. Říká se, že je lepší pocítit zimu, ze které může mít dítě maximálně rýmu, než se přehřát, protože to způsobuje četné a mnohem závažnější komplikace, ale u teplot pod bodem mrazu to pochopitelně neplatí. Takové hodnoty jsou pro dítě z dlouhodobého hlediska nebezpečné a mohou popálit citlivou kůži, podráždit sliznice od rtů po nos nebo oči, způsobit rozpraskání a palčivé svědění pokožky nebo bolest svalů. 

Ochrana začíná ve skříni 

U miminek není o čem diskutovat. Nemají tukové zásoby a v porovnání s dospělými prochladnou za zlomek času. Mrazy jim mohou skutečně ublížit a uložení do několika vrstev oblečení nemusí být ani při velmi nízkých teplotách účinné. Pokud už je nutné vyrazit ven - a to se týká malých i větších dětí předškolního věku - je dobré dbát na kvalitní oblečení z materiálů, které nepropustí teplo a zároveň umožňují pokožce dýchat, aby se nepřehřívala a nezadržovala pot. Ideální je merino, bambus nebo len a mušelín. Více vrstev vždy představuje lepší volbu než jedna silná bunda, která tělo utemuje a nedovolí mu vhodně reagovat na změny počasí. 

Do boje s vhodným krémem 

Neméně důležitá je i přímá ochrana pokožky. Nestačí, že se uvnitř domu zahřeje. Červené tváře nevěstí nic dobrého. Je to znak, že kůže byla na čerstvém vzduchu a nabrala dostatek vitaminu D, ale dlouhodobý pobyt v mrazech může způsobit popraskání, narušení vrchní vrstvy kůže, žilky, nafialovělé mapky a vyrážky, kopřivky a zhoršení ekzémů. Dostatečná hydratace a vytvoření hutné vrstvy, která nepustí mráz přímo k pokožce, je tou nejlepší prevencí pro pobyt venku v mrazu bez úhony. Ideální jsou rostlinná másla, například čím dál oblíbenější bambucké nebo konopné. Cena je sice vyšší, ale stačí opravdu malé množství. Skvěle se roztírá, má příjemnou a nevtíravou vůni a nedráždí ani citlivou nebo dětskou pokožku. 

Obzvláště citlivé je okolí rtů, nosu, uší a očí. Kůže je tam o něco jemnější než například na bradě nebo čele, a tak si tato místa zasluhují důkladnější péči. Není nutné kupovat speciální přípravky, ale je třeba mazat je o něco častěji. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA