Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně pečovat o atopický ekzém u miminka?

Jak správně pečovat o atopický ekzém u miminka? Tehotenstvi.cz

V případě atopického ekzému u miminka bohužel neplatí, že jak rychle objeví se, rychle zmizí. Pro úspěšný boj s tímto kožním onemocněním je naopak nutné dodržovat řadu preventivních opatření a dlouhodobé úsilí. Zejména děti bez rodinné historie atopické dermatitidy se mohou vyskytnout velmi nepříjemné projevy. Jaká léčba se maminkám osvědčila? 

Alergická reakce v podobě atopie může mít nejrůznější příčiny. Přestože nejčastější způsob léčby představují krémy a masti s protizánětlivým, proti-svědivým a protialergickým účinkem, vyplatí se dodržovat další řadu opatření.

Najít způsoby, které fungují zrovna pro vaše miminko s atopií, je běh na dlouhou trať, který může ovlivnit řadu oblastí každodenního života, od koupání po stravování. Důležité je přitom vytrvat v hledání nejefektivnějšího způsobu léčby. V tomto boji bude pediatr vaším největším spojencem. 

Co je to atopický ekzém u dětí? 

Nemoci se nevyhýbají žádné sliznici či tkáni. To bohužel platí i u kůže, představující největší orgán, který odkrývá stav celého těla. Právě atopický ekzém je častým a nepříjemným chronickým onemocněním pokožky. Přestože vzniká na genetickém podkladě zvětšené citlivosti kůže, v jeho rozvoji může hrát roli řada dalších faktorů: roztoči, potraviny, stres ad.

Lékaři zaznamenávají první výskyt této alergické reakce již mezi 2. a 4. rokem věku miminka, přičemž ke zhoršení stavu obvykle dochází kolem devátého až desátého měsíce, v souvislosti se zvýšením fyzické aktivity. 

Ekzém způsobuje zarudnutí, zhrubnutí a vysušení kůže, doprovázené svěděním, čímž u miminka vzniká nutkání rozškrábat pokožku až do krve. 

Jaké kroky lze podniknout pro zmírnění symptomů?

 • Omezte koupání.

Pediatři doporučují ve vaničce zajistit takovou teplotu vody, která je dítěti příjemná a zároveň nedráždí jeho kůži. U vlažné vody nepřesahující 36 stupňů Celsia s jistotou nehrozí vysušení a svědění pokožky.  

U dětí atopiků je přitom vhodné omezit koupání na minimum, třeba pouze jednou týdně či ještě méně. Protože ještě nemáte doma neposedné batole, válející se v prachu a blátě, mydlení opravdu není třeba každý den. 

 • Vyvarujte se u miminka používání mýdel 

Dermatologové poukazují na korelaci růstu poptávky po mycích prostředcích a pacientů s atopickým ekzémem. Chraňte proto vaše miminko před expozicí běžným parfemovaným mýdlům, šamponům, sprchovým gelům, ale také pěnám do koupele. 

Tyto prostředky narušují ochrannou kožní bariéru kůže a způsobují její vysoušení. Proto raději využívejte olejové koupele, které pokožku zvláční, ošetří. Navíc rozpouštějí a odstraňují kožní maz, pot a nejrůznější nečistoty z kůže. Překvapivě silný čistící efekt na dětskou pokožku má také obyčejná voda.  

 • Pozor na suchý vzduch 

V domácnosti lze zabránit pocení zajištěním chladnější pokojové teploty. Jako účinný pomocník se jeví také zvlhčovač vzduchu. 

Jaké produkty mohou zmírnit projevy atopického dermatitidy u miminka?

 • Balmandol: Promašťující olej do koupele, který zvláčňuje kůži. Přípravek lze kombinovat s ovesnými vločkami. Před použitím čtěte složení kvůli případným alergiím. 
 • Ovesné vločky: Zrnka z ovsa vyvolávají zklidňující efekt a barevné změny vody (čirá tekutina získá mléčný nádech), navíc zvyšují pružnost pokožky. Lze využít vločky v různých formách: vcelku, jemné i rozemleté na moučku. Nezapomeňte vybírat bezlepkové při podezření na alergii na lepek. Ovesné koupele lze nalézt v podobě předpřipravených produktů, které mohou obsahovat i další příměsi (heřmánek, tymián, sušené mléko,…). 

Dostatečně promazávejte 

Přestože i namazaná kůže může svědit, v případě suché jsou nepříjemné pocity intenzivnější. Jelikož pokožka miminek je stejně individuální jako dítě samotné, vyplatí se v lékárně vyzkoušet vzorek. Řadě maminek se v péči o atopika osvědčily následující kosmetické produkty: 

 • Kokosový olej v kombinaci s probiotiky 
 • Organické bambucké máslo (i tento přípravek lze obohatit o probiotika) 
 • Chladivý Synderman (k dostání i bez předpisu) 
 • Pasta Vitella Ictamo (přestože nemá přírodní složení, může pomoci i v nejhorším stádiu onemocnění) 
 • Mastička Havlíkův přírodní zázrak 

Před výběrem konkrétního výrobku se vyplatí konzultace s lékařem. Ačkoli se například hypoalergenní mléka mohou jevit jako vhodné řešení pro promazávání, častý obsah močiviny (urea) omezuje vhodnost aplikace pouze na děti starší tří let věku. 

Buďte připraveni, že se pozitivní výsledek může dostavit až u několikátého vyzkoušeného přípravku.  

Oblečení pro miminko volte s rozvahou 

Ať už starší miminko trápí ekzém v oblasti podkoleních jamek, nebo malého kojence na trupu, vždy se jedná o místa zakrytá oblečením. Nesprávný výběr oděvu pro dítě může vést k podráždění postiženého místa. Zavařit dítěti na problémy může také aviváž či agresivní prací prášky. 

Miminka obecně snášejí lépe materiály přírodní (zejména 100% bavlnu) než syntetické. Především přiléhavé kusy mohou dráždit kůži. Protože řadě dětí vadí punčocháče, jejich vhodnější alternativu představují bavlněné legíny pro holčičky nebo spodky pro chlapečky. 

Důležitou součástí úboru pro miminko s atopií je pyžamo, které ekzém zakrývá, čímž představuje prevenci jeho rozdrásání. Jiné druhy spacího úboru jsou naopak volné a umožňují pokožce dýchat. 

Jako ochrana proti škrábání se osvědčily bavlněné ponožky, které v porovnání s rukavicemi lépe drží. 

Pocení lze zabránit přiměřeným oblékáním, zejména v zimních měsících. Raději volte více vrstev slabšího oblečení, které lze během dne odkládat či oblékat dle potřeby. Opět má význam správný výběr materiálu.

Kožená obuv, eventuálně boty s membránou, umožní chodidlu dýchat. Na doma lze volit otevřené bačkory. 

Protože pokožka postižená ekzémem je náchylnější k infekcím, pořiďte miminku vlastní bavlněný ručník. Nebude tak moci dojít k přenesení patogenních mikroorganismů z kůže jiných osob. Sušení se provádí jemným poklepáním, neboť přílišné tření by mohlo vést k podráždění kůže. 

Rodiče by měli preferovat u miminka komfort, spíše než vizáž. Neváhejte proto využít třeba i obnošené „hadry“ od příbuzných a kamarádek, které pro jejich mastnotu už beztak nechcete schraňovat dalším generacím.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.