Čtyři látky, které miminko (ne)potřebuje | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Čtyři látky, které miminko (ne)potřebuje

Čtyři látky, které miminko (ne)potřebuje - Těhotenství.cz

Výživa v době těhotenstvíinfo-icon na sebe klade velké nároky. Měla by být pestrá nejen pro maminku, ale také pro miminkoinfo-icon. Nadšení z čekání na nového člena rodiny může brzy vystřídat zmatek. Co miminko potřebuje k dobrému rozvoji, aby jemu ani mamince nic nechybělo? Pojďme se zaměřit na čtyři klíčové látky, které hrají důležitou roli ve správném vývoji a růstu dítěte, a kterých bychom se měly naopak vyvarovat.

+

Kyselina listováinfo-icon

Jde o látku ze skupiny B vitamínů. V době před početím a v průběhu těhotenství by ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit. Nedostatek kyseliny listové, respektive její aktivní formy tzv. folátů, může znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizikainfo-icon vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Prostou kyselinu listovou najdete v zelenině, jako jsou špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřestinfo-icon. Vařením, pečením nebo dušením však můžete zničit až 90 % vitamínu. Organismus přitom kyselinu listovou využije až v okamžiku, kdy je metabolizovaná na folátyinfo-icon. Komplikaci způsobuje fakt, že každá druhá ženainfo-icon neumí díky genetické odlišnosti optimálně kyselinu listovou na foláty zpracovat a dostatečně je využít. Tuto zdravotní obtíž lze částečně nahradit podáváním aktivního folátu 5-metyltetrahydrofolátu tzv. Metafolinu, který je součástí některých vitamínových přípravků podávaných v těhotenství.

Vápníkinfo-icon

Dříve se říkalo, že každé mateřství stojí ženu jeden zub. Oporu tohoto tvrzení můžeme hledat ve skutečnosti, že pokud nastávající maminka adekvátně nedoplňuje vápník, tak se uvolňuje z jejích zásob v kostech. Přestože máme v těle zhruba 1,2 kilogramu vápníku, tak hrozí demineralizace a úbytek kostní hmoty. Těhotná žena by proto měla denně přijmout až 1500 mg vápníku. Maminka tím nejen může zmírnit těhotenské křečeinfo-icon nohou a sníží riziko vzniku osteoporózy, ale minimalizuje hrozbu tvorby řidšího skeletu a odvápněných zubů u plodu. Příjem vápníku plodem v období nitroděložního života je důležitým faktorem růstu. Bohatými zdroji vápníků jsou mléčné výrobky (zejména ty zakysané), mák, mořské rybyinfo-icon, ořechyinfo-icon či zeleninainfo-icon jako například květák, brokolice, špenát nebo kapusta.

_

Kofeininfo-icon a chinininfo-icon

Dávejte pozor na kofein a chinin v nápojích. Vyšší množství těchto látek není vhodné konzumovat nejen v dětském věku, ale i v těhotenství a období kojeníinfo-icon. V případě konzumace nápojů s kofeinem se kromě problémů se spánkem může dostavit nesoustředěnost a nervozita. Colové nápoje obsahují kromě kofeinu i poměrně velké množství cukru (přibližně 10 gramů na 100 mililitrů) a fosfáty. Fosfáty neboli kyselina fosforečná zvyšují množství vápníku vyloučeného močí. Může tak dojít ke zvýšení kazivosti zubů, nebo úbytku kostní hmoty, což se může projevit osteoporózou nebo zlomeninami. Vyvarujte se i nezřízenému popíjení nápojů s chininem (např. tonik). Tento alkaloid rozhodně miminku neprospívá, dříve se dokonce používal k vyvolání potratu.

Vitamín Ainfo-icon

Ne všechny vitamíny jsou v těhotenství žádoucí. Takový vitamín A může ve vysokých dávkách přispět ke vzniku vrozených vývojových vad plodu, jako je rozštěp nebo další defekty obličeje, vrozené vady srdce, případně končetin. Denní dávka by rozhodně neměla převýšit 800 mg. Není přitom zdroj jako zdroj. Předávkování vitamínem A hrozí zejména ve dvou případech. Přijmutím nadměrné dávky synteticky vyrobeného vitamínu A, nebo ze zvířecích jater popř. jejich zpracované podoby (např. paštiky). V ostatních případech si s ním organismus poradí. Těhotné ženy by měly užívat vitamín A výhradně ve formě jeho provitamínů. Přeměněný vitamín A z provitamínu beta-karotenu, který je obsažený v zelenině se žlutým a oranžovým zabarvením nebo v zelenině s tmavozelenými listy, postrádá negativní účinky. Organismus si jeho přeměnu dokáže samoregulovat, takže nedochází k předávkování. Typickými představiteli potravin s obsahem beta-karotenu je mrkev, špenát, kapusta nebo rajská jablka.

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Čtyři látky, které miminko (ne)potřebuje

Rukola – skvělý zdroj kyseliny listové v těhotenství

Většině maminek není třeba jistě tuto zeleninu představovat.Víte ale, že rukolu můžete zařadit do jídelníčku právě v těhotenstvíinfo-icon s cílem získat...

Bazalka – skvělá potravina pro maminky v těhotenství

Bazalkainfo-icon byla zařazena mezi 100 nejzdravějších potravin pro své výjimečné účinky při ochraně zdraví...

Ogestan - novinka pro těhotné a kojící ženy

Věděli jste, že doplňky stravy pro těhotné a kojící ženy obsahují často i látky, které ženy nepotřebují a které zbytečně zatěžují jejich organizmus? Ženy totiž obvykle pestrou stravou pokryjí zvýšenou potřebu vitaminů přirozeně. Odborníci říkají:...

Jezte v těhotenství avokádo, obsahuje spoustu vitamínů. Zde jsou 3 recepty.

Avokádoinfo-icon je plné vitamínů, antioxidantů, minerálních látek, vlákniny a zdravých tuků. Syrové avokádo obsahuje 45 µg (mikrogramů) folátů. To vše je...

Mandle jsou v těhotenství skvělým zdrojem folátů

Máte přes den nebo večer u televize chuť na něco dobrého, ale nechcete pojídat sladkosti? Zkuste mandleinfo-icon! Mandle jsou totiž bohatým zdrojem proteinů, živin...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz