Přejít k hlavnímu obsahu

Pád na dno: fetální redukce

Smutek

Těhotenství bývá samo o sobě velkým důvodem k radosti. A u těch vícečetných se to většinou stupňuje. Někdy ale člověk stojí na druhé straně barikády a musí se části svého štěstí vzdát. Jedním z takových případů je obávaná fetální redukce. 
 

Smutné chvíle 

Ještě pár let zpátky byl poměr očekávání jednoho potomka ke dvojčatům 1 ku 80. V současnosti číslo neustále klesá a velkou měrou se na tom podílí asistovaná reprodukce, kde je šance na vícečetné těhotenství mnohonásobně vyšší. U trojčat nebo čtyřčat je číslo pochopitelně mnohem vyšší, ale i tady se hodnoty hýbou směrem dolů. Problém je v tom, že více plodů logicky znamená vyšší riziko. A to je něco, s čím si prozatím neumí poradit ani ta nejmodernější medicína a chytré technologie, které zasahují právě i do lékařství a otázek zdraví. 

Někdy zkrátka osud nepřeje a je v přímém ohrožení jeden z plodů nebo samotná žena. Je-li riziko příliš vysoké, většinou se musí nastávající rodiče rozhodnout a zvolit, které zůstane naživu. Je to neuvěřitelně bolestivý proces, který nelze ničím zmírnit. Darování života je totiž pro většinu lidí tím nejkrásnějším, co se jim děje. A nechtějí nést tíhu zodpovědnosti za svoji nedobrovolnou volbu. Je těžké to pochopit a vcítit se do jejich situace. Na druhou stranu mají plnou podporu lékařského personálu i psychologů, kteří jim pomohou náročnou dobou projít o něco snáz. 

Pomocná ruka 

Drtivá většina redukcí probíhá na popud lékaře, kdy se druhý (nebo další, je-li jich víc) plod nevyvíjí podle plánu, výrazně zaostává, není vyživované skrz placentu, hrozí potrat a poškození i zdravého zárodku nebo silné postižení. To všechno jsou důvody, které mohou vést k nepříliš známému zákroku. K fyzickému porodu ale pochopitelně nedochází, stejně tak k vyjmutí, které by jen ohrozilo ty, u kterých má těhotenství pokračovat. Po drobném zákroku, kdy se při ultrazvuku skrz dutinu břišní vpraví do označeného plodu speciální látka, se přeruší vývoj, plod zakrní a je vypuzen v termínu společně s miminkem (nebo více dětmi). Na porodním sále se tak odehrává zvláštní situace, kdy se mísí radost se smutkem a rozčarováním. Na druhou stranu měli rodiče spoustu času na to, aby se se vším srovnali a připravili se na novou etapu života. V každém případě je ale třeba být pod dohledem a ideálně i z vlastní iniciativy se spojit s organizacemi, které se na tuto problematiku zaměřují. Vhodná komunikace je pro překonání nastalé situace zcela klíčová. Je nesmírně těžko překonat vše v domácích podmínkách, nestranné názory nebo naopak zkušenosti jsou vítanou podporu. 

Na vlastní pěst 

Občas se ale najde i pár rodiček, který se pro fetální redukci rozhodnou z vlastní vůle a bez ohrožení na životě a dalších závažných důvodů. Nejde totiž vždy jen o zdraví, ale i emoční, sociální a finanční zabezpečení. A to u vícečetných těhotenství pochopitelně představuje mnohem větší zátěž. Některé páry nebo rodiny, kde už mají starší děti, takový závazek nemohou přijmout, a tak se rozhodnou - nechtějí-li těhotenství ženy kompletně ukončit - pro redukci a sníží počet plodů na “hodnotu”, která je pro ně přijatelná. Ze dvou na jedno, ze tří na dvě nebo jedno, ze čtyř na polovinu. Žádost je běžně k dispozici a každá žena má na ni právo, ale musí absolvovat sezení na příslušném oddělení a svoje záměry probrat s odborníkem. Stejně jako u potratové pilulky, kde je stále mnoho předsudků, ale ni tady nebude vyvíjen nátlak na to, aby žena svůj názor změnila. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA