Přejít k hlavnímu obsahu

7 možností, jak mohou těhotné maminky ovlivnit vývoj svého miminka

Vývoj miminka v těhotenství

Většina těhotných žen je varována, že například pití alkoholu a kouření v těhotenství, může mít vážné důsledky pro růst a vývoj jejich nenarozených dětí. Existují však i další možnosti, jak může těhotná žena pozitivně ovlivnit pozdější zdraví svého dítěte.

Zde je sedm obvyklých situací, které mohou nastávající maminky ovlivnit, ve prospěch svého nenarozeného miminka.

Nadváha před těhotenstvím

Mateřská obezita zvyšuje u žen riziko těhotenské cukrovky nebo dokonce předčasného porodu, stejně jako i riziko obezity a diabetu u dítěte. Dospělí, jejichž matky měly nadváhu nebo byly před těhotenstvím obézní, mají výrazně zvýšené riziko úmrtí na srdeční onemocnění nebo mrtvici. Nedávné studie rovněž ukázaly spojitost před-těhotenské nadváhy a zvýšeného rizika astmatu u dítěte.

Pomoci může pravidelné cvičení nebo minimálně 30ti minutová procházka každý den.

Pití kávy

Lékaři tvrdí, že vysoký příjem kofeinu během těhotenství může poškodit plod, ale kolik kofeinu může být nebezpečné, je předmětem spousty debat. Mírným pitím kávy se ale nevystavujete žádnému riziku. Doporučení zní: omezit se na 2-3 malé šálky kávy denně.

Pasivní kouření

Již dlouho je prokázáno, že bydlení nebo pobyt v zakouřeném prostředí má vliv na astma a dýchací problémy u dětí. Nový výzkum ale uvádí, že i pasivní kouření matek, může vést k pozdějším zdravotním problémům u dětí.

Pokud stále chodíte do zaměstnání a zde se kouří, požádejte své kolegy, aby kouřili jinde a respektovali váš nynější stav. Případně, pokud je to možné, si vyžádejte přeložení do nekuřácké části pracoviště.

Antidepresiva

Změny nálad v těhotenství mohou být v určitém případě příčinou depresí s následnou snahou řešit tyto stavy braním antidepresiv. Pokud tak však učiníte bez konzultace s lékařem, může to mít trvalé dopady na vyvíjející se plod. To stejné platí pro případ, že jste takové léky brala před otěhotněním.

Vitamin D

Existuje stále více studií které tvrdí, že nízká hladina "slunečního vitaminu" v průběhu těhotenství, může vést ke zdravotním problémům pro matku i dítě. Nízká hladina vitaminu D může souviset zvýšeným rizikem těhotenské cukrovky, preeklampsie a nižší porodní hmotnosti. Vitamín D rovněž pomáhá vstřebání vápníku, který je velmi důležitý při stavbě kostí miminka.

Bakterie listeriózy

Ačkoli riziko nákazy listeriózou v průběhu těhotenství může být malé, mohou případné následky být vážné. Listerióza může vést k předčasnému porodu, infekci u novorozenců a dokonce narození mrtvého plodu. Listerióza je infekční onemocnění, které probíhá většinou naprosto banálně jako horečka, zvracení, bolesti svalů. Může probíhat i bezpříznakově. U lidí s oslabenou imunitou a u těhotných žen však může probíhat závažně až pod obrazem zánětu mozkových plen. Možno se ze syrového masa, nedostatečně zpracovaných uzenin a nepasterizovaných sýrů. Proto by se těmto potravinám těhotná měla vyhýbat, při práci v kuchyni je potřebné si pečlivě mýt ruce po práci s masem a používat jinou utěrku na ruce a jinou na nádobí.

Znečištěné ovzduší

Dýchání znečištěného venkovního ovzduší způsobeného dopravou a průmyslem během těhotenství může mírně zvýšit riziko, že dítě se narodí s nižší porodní hmotností. Aktuální výzkum také uvádí, že dětem, jejichž maminky byly vystaveny v průběhu těhotenství vysoké úrovni znečištění ovzduší jemnými částicemi, hrozí až dvojnásobné riziko autismu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.