Přejít k hlavnímu obsahu

6 varovných příznaků možných potíží v 1.trimestru těhotenství

Začátek těhotenství je emocionální a vzrušující období, zvláště pokud čekáte první dítě. Mnoho změn ve vašem těle je naprosto normálních a většina žen má také bezproblémové a zdravé těhotenství. Přesto, jsou některé příznaky, kterým budete muset věnovat více pozornosti během svých prvních měsíců těhotenství. Například: nevolnost, slabé krvácení nebo vaginální výtok nejsou neobvyklé, ale mohou také znamenat, že jde o problém. Máte jít k lékaři? Kdykoliv máte obavy z toho, co se děje, nebo jak se cítíte, je v pořádku, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem.

1. Vaginální krvácení

Co to může znamenat: Některé špinění je normální - asi dva týdny poté, co dojde k početí, může dojít k mírnému vaginálnímu krvácení nebo špinění. Krev může být růžové až hnědé barvy. To může být také doplněno mírnými křečemi. Toto je známo jako implantační krvácení a nastane, když se oplodněné vajíčko váže ke stěně dělohy. Je kratší a mnohem mírnější než menstruačního krvácení. Ale silné krvácení může být známkou potratu nebo mimoděložního těhotenství. Pokud krvácíte a máte křeče, může to být známka hrozícího potratu. Je-li to spojeno s ostrou bolestí v podbřišku, může to být známka mimoděložního těhotenství.

Co dělat: Kontaktujte svého lékaře - váš lékař pravděpodobně udělá ultrazvuk a některé testy na základě příznaků. I když nemusí být špinění nebo krvácení vážný problém, není vhodné toto ignorovat, pokud je stav spojen s křečemi nebo bolestmi břicha.

2. Nadměrné nevolnosti a zvracení

Je naprosto normální, že se dostaví nevolnosti a zvracení během prvního trimestru. Většina těhotných žen tím projde.

Ale jestli jde o delší nevolnost způsobující až vyčerpání dehydrataci, je nutné zpozornět. Pokud se vám nedaří udržet žádné tekutiny, kontaktujte svého lékaře.

Co to může znamenat: silné zvracení může vést ke ztrátě hmotnosti, závratím a dehydrataci.

Co dělat: informujte svého lékaře. Možná budete muset být hospitalizována k léčbě dehydratace.

3. Vysoká horečka

Teplota vyšší než 38 stupňů Celsia během těhotenství může být závažná.

Co to může znamenat: Mohlo by se jednat o infekci, která by mohla mít vliv na dítě.

Horečky během těhotenství, které jsou doprovázené vyrážkou a bolestmi kloubů, mohou být příznakem infekce, jako je cytomegalovirus nebo toxoplazmoza. Co dělat: Příznaky podobné chřipce, jako zimnice, infekce horních cest dýchacích, bolesti těla, vyrážky, bolest kloubů jsou důvodem k návštěvě lékaře.

4. Poševní výtok a svědění

Některý vaginální výtok je normální, ale v určitých případech se může jednat o příznaky neléčených infekcí nebo pohlavně přenosných nemocí, které mohou mít závažné důsledky.

Co to může znamenat: Pokud je to infekce, mohla by ohrozit dítě.

Co dělat: Nestyďte se a informujte lékaře.

5. Bolest nebo pálení při močení

Co to může znamenat: Může jít o příznaky zánětu močového měchýře a močových cest, který pokud se neléčí, může vést k vážnému onemocnění, infekcím a až k předčasnému porodu.

Co dělat: Pokud je to infekce, nasazení léčby bolest zklidní a pomůže zajistit zdravé těhotenství.

6. Chronická onemocnění

Ženy, které mají již určitou existující anamnézu - jako např. onemocnění štítné žlázy, cukrovku, vysoký krevní tlak, astma - by si měly v průběhu těhotenství hlídat veškeré změny stavu.

Co to může znamenat: Pokud se vaše onemocnění v průběhu těhotenství zhoršilo nebo není správně léčené, může to mít vážné důsledky pro zdraví vás i vašeho dítěte. Například: Pokud není hladina cukru v krvi důsledně kontrolována, může být zvýšené riziko potratu nebo abnormalit plodu.

V případě jakýchkoli problémů není stres na místě. Je vhodné zachovat klid, a pokud máte některé z uvedených nebo jiných příznaků komplikujících zdravý průběh těhotenství, neváhejte kontaktovat lékaře. Předcházet zdravotním problémům pak můžete vhodnou volbou prenatální péče, dostatkem odpočinku a správnou a zdravou výživou.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.