V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

Díky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

„Mikrojesle jsou velmi praktickým nástrojem pro obce, kde aktuálně nemají dostatek míst pro děti v předškolních zařízeních. Právě obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo musí být partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Náklady na vybudování a provoz jsou nižší než náklady na zřízení školky.

Podle pravidel vždy jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí, kterým je tak zajištěn individuální přístup.

Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. Rozsah umístění dítěte si dohodne sám rodič s provozovatelem.

Zájemci o vybudování a provoz mikrojeslí mohli podávat žádosti v rámci výzvy číslo 126 a 127 „Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích“, vyhlášené v Operačním programu Zaměstnanost. Hodnotící komise posléze vybrala nejúspěšnější projekty.

Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, zaměstnavatel nebo rodič, který v nich bude pečovat o vlastní děti. Pokud je však zřizovatelem někdo jiný  než obec, musí být obec partnerem projektu. MPSV bude s vybranými zřizovateli nadále úzce spolupracovat a poskytne jim podporu formou poradenství.

Z Evropského sociálního fondu bude na projekt vyčerpáno 105 352 332 Kč, více informací najdete zde: http://mikrojesle.mpsv.cz/.

Zdroj: MPSV, Těhotenství.cz

Kategorie: 
Témata: 

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí - podobné příspěvky

Zájem o mikrojesle je obrovský

Rodičům, kteří potřebují zajistit péči o své malé děti již od 6 měsíců do 4 let věku, může pomoci kvalitní a finančně dostupná veřejná služba zvaná...

Mikrojesle

Co jsou to mikrojesle?

Mikrojesle jsou koncipovány jako veřejná služba péče o děti, která nabízí...

Projekt na podporu diagnostické a terapeutické péče o nedonošené děti funguje v Praze

Projekt „Nové metody v následné péči o děti s perinatální zátěží" se realizuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze...

Strom splněných přání 2015

Dnešním dnem zahajujeme další ročník unikátního internetového projektu Strom splněných přání. Již 4. ročník letos plní přání 1064 dětem z 32 dětských domovů z celé České republiky v celkové hodnotě 1 645 001 Kč! Vánoční dárek je možné...

Světový den těhotenství již tuto sobotu

Den těhotenství je oslava splynutí, trpělivého čekání a zrodu. Některá těhotenství zůstávají zatím nenaplněným přáním, jiná jsou "vymodlená" a jiná zase nechtěná a překvapivá. V těhotenství můžeme prožívat radost, očekávání, nadšení, kontakt duší...

Moje těhotenství - blogy, diskuse, fotogalerie a kluby maminek

Těhotenství nastávajících maminek - nejnovější příspěvky