V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí | Těhotenství.cz

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

Díky podpoře MPSVinfo-icon a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesleinfo-icon. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

„Mikrojesle jsou velmi praktickým nástrojem pro obce, kde aktuálně nemají dostatek míst pro dětiinfo-icon v předškolních zařízeních. Právě obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo musí být partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují,“ vysvětlila ministryně práceinfo-icon a sociálních věcí Michaela Marksová. Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Náklady na vybudování a provoz jsou nižší než náklady na zřízení školky.

Podle pravidel vždy jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí, kterým je tak zajištěn individuální přístup.

Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. Rozsah umístění dítěte si dohodne sám rodič s provozovatelem.

Zájemci o vybudování a provoz mikrojeslí mohli podávat žádosti v rámci výzvy číslo 126 a 127 „Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích“, vyhlášené v Operačním programu Zaměstnanost. Hodnotící komise posléze vybrala nejúspěšnější projekty.

Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, zaměstnavatel nebo rodič, který v nich bude pečovat o vlastní děti. Pokud je však zřizovatelem někdo jiný  než obec, musí být obec partnerem projektu. MPSV bude s vybranými zřizovateli nadále úzce spolupracovat a poskytne jim podporu formou poradenství.

Z Evropského sociálního fondu bude na projektinfo-icon vyčerpáno 105 352 332 Kč, více informací najdete zde: http://mikrojesle.mpsv.cz/.

Zdroj: MPSV, Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 
Témata: 
Podobné příspěvky jako: V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

Mikrojesle

Co jsou to mikrojesleinfo-icon?

Mikrojesle jsou koncipovány jako veřejná služba péče o děti...

Zájem o mikrojesle je obrovský

Rodičům, kteří potřebují zajistit péči o své malé dětiinfo-icon již od 6 měsíců do 4 let věku, může pomoci kvalitní a finančně dostupná veřejná služba zvaná...

Zbavte se stresu a snížíte riziko nachlazení

Příznakům nachlazeníinfo-icon se snaží vyhnout každý z nás. Jedním z faktorů, který přispívá k onemocnění...

Rodina v profesním životě ženy - konference

Konferenceinfo-icon Rodina...

Petice za zachování praktických dětských lékařů v ČR bude předána poslancům

Ve středu 9.3.2016 v 13.30 hod. budou do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zástupci rodičů a petičního výboru předány petiční archy za zachování oboru praktického lékařství pro děti...