Přejít k hlavnímu obsahu

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství tělo konečně dokončilo projekt stavby placenty. Díky vašemu rostoucímu bříšku už můžete připravovat slavnostní proslov, že jste v očekávání. Co se právě děje s vaším tělem a dítětem? Jaké příznaky na vás mohou tento týden vybafnout? 

Je na místě zhodnotit průběh prvních tří měsíců těhotenství, zvážit význam eventuálních rizik (např. vrozené vady v rodinách rodičů), doporučit další nutná nebo vhodná vyšetření, upravit eventuální léčbu matky.

Konec I. trimestru představuje jakýsi mezník. Od této doby jsou těhotenské ztráty (samovolné potraty) řídké, těhotenství překonalo první vývojovou fázi. Plod má již vyvinuty všechny orgány, nyní roste a vyzrává.

Jak velké je mé miminko ve 13. týdnu těhotenství? 

Vaše děťátko právě dorostlo do 7 centimetrů, a může se tak poměřovat s broskví. Kdyby si stouplo na váhu, ukazovala by 23 gramů. 

Co se s mým miminkem děje ve 13. týdnu těhotenství? 

Hlava vašeho dítěte je stále velká zhruba jako polovina jeho těla. Má zavřená víčka, aby si v dalších měsících ochránilo své oči.   

Na 13. týdnu těhotenství se miminku začínají vyvíjet kosti rukou a nohou. Jeho střeva, dosud ukrytá v pupeční šňůře, se přesouvají na své trvalé místo v břiše, kde pokračují v růstu. Vyvíjí se také placenta, kterou v dalších měsících bude proudit kompletní výživa pro váš plod.

Pokrok ve vývoji udělají i pohlavní orgány, ačkoli to na ultrazvuku nejspíš ještě neuvidíte. Ani hlasivky nezůstávají pozadu, aby miminko dovedlo po narození brečet a žvatlat. Víte přeci, jak to děťátka dělají rády. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

6 nejčastějších příznaků ve třináctém týdnu těhotenství

1. Více energie 

Konečně přišla placenta unavenému tělu pomoci s vývinem dítěte. Také se cítíte svěže jako probouzející se strom na jaře? Energii můžete vložit do pravidelného cvičení, ale nepřehánějte to! 

2. Zvýšená chuť na sex 

Druhý trimestr je za dveřmi a vy máte myšlenky jen na sex. Pokud jste ale už zažila potrat nebo předčasný porod, vyplatí se zajít za lékařem. 

3. Poševní výtok 

Seznamte se s výtokem typu leukorea. Je řídký, mléčný, nijak či jen lehce páchnoucí a během těhotenství naprosto normální. Způsobuje ho zvýšená produkce těhotenského hormonu estrogenu. Chrání porodní cesty před infekcí a udržuje vyvážené množství bakterií ve vagíně. Neutírejte ho proto vlhčenými či vaginálními ubrousky. Aby vám nezaneřádil oblečení, vyplatí se nosit slipové vložky.  

4. Viditelné žíly 

Asi vám zrovna nezdobí tělo, ovšem hrají klíčovou roli pro úspěšné těhotenství. Způsobuje je zvýšený přívod krve do vašeho rostoucího miminka. 

5. Pálení žáhy 

Je velmi časté a velmi dlouho se ho nezbavíte. Při těhotenství se horní břišní svaly uvolňují, a žaludeční šťávy tak mají volný průchod nahoru, směrem k hrudníku. Zde způsobují dobře známé pálení na hrudi. Zapomeňte na pálivé a tučné pokrmy. Mějte vždy po ruce antacidy na úlevu od trávicích potíží způsobených překyselením žaludku. 

6. Zácpa 

Vaše oblíbené (ale důležité) hormony mají spoustu vedlejších účinků, včetně tohoto. Jak se svaly vašich střev uvolňují, potrava jimi pomaleji proudí, což vám může způsobit nepříjemnou zácpu. Co s tím? Zařaďte na své denní menu potraviny bohaté na vlákninu. Dobrou volbou je třeba ovoce (např. jahody), zelenina (např. avokádo, hrášek) a celozrnné potraviny  

Co se s mým tělem děje ve třináctém týdnu těhotenství? 

Když dobudete druhý trimestr, příznaky jako ranní nevolnost a vyčerpání by se měly pomalu vytrácet. 

Nyní už budete mít plně vyvinutou placentu. Poroste ale až do doby vašeho porodu. Dítě k placentě připojuje pupeční šňůra (neboli pupečník), která ho zásobí potřebnými živinami a kyslíkem. 

Placenta má významnou úlohu při zbavování se odpadních látek, jako je oxid uhličitý. Je také velkou „porodnicí“ pro hormony, které plod potřebuje. Placenta by asi zrovna nevyhrála Miss krásy (pokud chcete dále žít ve sladké iluzi, negooglujte její obrázky), ale pro miminko odvádí tvrdou práci. 

Tento týden se vám možná už konečně začne klubat těhotenské bříško. Pokud změny pocítíte se zpožděním třeba až v 16. týdnu těhotenství, je to v pořádku. Velmi záleží na vašem těle a dítěti. Za rostoucí bříško se v těhotenství nemusíte stydět, naopak je to krásná věc. Už se připravujte, jak ostatním oznámíte, že jste v očekávání. 

Co byste měla v tomto týdnu dělat?

Patříte mezi maminky, které se už s těhotenským bříškem promenádují několik týdnů? Oblečení, které jste dříve nosila, teď odkládáte ve velkém do šatníku? Může to být „příznakem“ dvojčat. 

Pokud ale test ukázal, že je ve vás jen jeden človíček, nelekejte se. Nejspíš lékař jen špatně vypočítal termín porodu. Můžete být v těhotenství dál, než si myslíte. Nebo jste jen plná plynu a nafouklá… 

Stalo se ve vašem třináctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

13.týden těhotenství diskuse

V těhotenství potřeba jódu stoupá - přečtěte si o jódu více

Bolesti zad se dostavují většinou v pozdější části těhotenstí, ale i v tomto období vás mohou potrápit.

Léky a očkování v těhotenství - všeobecně platí: pokud nemusíte, měly byste se užívání léků vyhnout a raději volit přírodní „babiččiny" praktiky. Ovšem někdy ani tyto metody nepomohou a musíte navštítívit lékaře.

V těchto dnech může dojít ke zvýšenému vaginálnímu výtoku. Jedná se o naprosto normální sekret z vašeho děložního čípku a pochvy. Pokud máte ale neobvyklé vypadající nebo páchnoucí výtok, může to být příznakem infekce.

13. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA