Přejít k hlavnímu obsahu

Mozková mrtvice hrozí i v těhotenství. Počet případů je dokonce na vzestupu.

Odborníci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (USA) provedli porovnání výskytu mrtvice v těhotenství v letech 1994 - 1995 a znovu potom v letech 2006 a 2007. Zatímco počet porodů během těchto dvou období byl srovnatelný, počet případů mozkové mrtvice mezi těhotnými ženami vzrostl o 47 procent a mezi ženami po porodu pak dokonce o 53 procent.

Skutečnost, že je stále více žen hospitalizováno kvůli mrtvici, je pravděpodobně z velké části z důvodu vysokého krevního tlaku. Vysoký krevní tlak je velmi významným faktorem, protože zvyšuje riziko mrtvice je spojené s těhotenstvím až šestkrát (onemocnění srdce zvyšuje riziko mrtvice až 10x). K vysokému tlaku přispívá zejména obezita, malá fyzická aktivita, diabetes a poruchy srážení krve. Vysoký krevní tlak v těhotenství je nebezpečný nejen pro miminko, ale i pro matku. Může stabilně zapří­čiňovat nedostatek kyslíku pro děťátko.

Článek o vysokém krevním tlaku v těhotenství si můžete přečíst zde.

Tento problém komplikuje to, že o příčinách vysokého krevního tlaku v průběhu těhotenství není příliš známo. Autoři výzkumu dospěli k závěru, že ženy musí zvážit a řešit problémy životního stylu ještě před otěhotněním. Zdravá životospráva, včetně zachování odpovídající váhy, pravidelná fyzická aktivita, sledování krevního tlaku, cholesterolu a hladiny cukru v krvi, plus odvykání kouření - jsou všechno důležité faktory, které mohou snížit riziko mrtvice.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.