Přejít k hlavnímu obsahu

Kouření v těhotenství může poškodit reprodukční schopnosti synů

I když je všeobecně dobře známo, že kouření v těhotenství je nebezpečné, je stále značné množství nastávajících maminek, které kouří i přesto že nosí v bříšku miminko. Dle průzkumu kouří např. v USA asi 20% těhotných. Aktuálně zveřejněné výzkumy uvádějí, že kouření v těhotenství může mimo jiné také negativně ovlivnit budoucí plodnost synů.

Dle výsledků zveřejněných v časopise Human Reproduction, se podařilo vědcům z University of Newcastle v Austrálii při pokusech na myších vytvořit takové prostředí, kdy samice myší vdechovaly kouř v rozsahu přibližně jedné krabičky cigaret denně. Následně tým zkoumal samčí potomky těchto myší a zjistil poškození DNA buněk podílejících se na produkci spermií.

Vědci si uvědomují, že takto provedené studie jsou omezující, ale je zřejmé že není možné provádět testy přímo na těhotných maminkách. Nicméně dodávají, že jejich výzkum posiluje dosavadní poznatky o tom, že kouření během těhotenství poškozuje plodnost mužských potomků. Je známo, že přítomnost cigaretových toxinů snižuje množství produkovaných spermií. Kromě toho, oxidační stres z cigaret poškozuje buňky ve varlatech, což vede ke změnám spermatu – abnormální tvar, neschopnost plavat, atp.

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti páru patří nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. Zatímco před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to 15 milionů. Důvod poklesu počtu spermií a snížení jejich pohyblivosti není možné jednoznačně určit. Podílejí se na tom veškeré civilizační faktory, jako je životní styl, životní prostředí, stres, kouření, ale i prodělané nemoci v dětství.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.