Přejít k hlavnímu obsahu

Cvičení v těhotenství snižuje riziko císařského řezu

O důležitosti cvičení a správné životosprávy v těhotenství pochybuje asi málokterá nastávající maminka. Víte ale, že pravidelné cvičení má vliv i na způsob porodu? Podle jednoho výzkumu z poslední doby tomu tak skutečně je: ženy, které pravidelně praktikovaly prenatální cvičení, měly prý snadnější porod a dokonce menší riziko císařského řezu. Narozené děti pak měly optimálnější porodní hmotnost.

Podle analýzy publikované v odborném magazínu o gynekologii a porodnictví Obstetrics and Gynecology, je u žen, které cvičí během těhotenství, až o 20 procent menší pravděpodobnost, že budou muset rodit císařským řezem.

Počet porodů císařským řezem se však celosvětově postupně zvyšuje.

Tabulka počtu porodů císařským řezem:

1997

12%

2006

19%

2013

20%

Nejčastější důvody porodu císařským řezem:

  • odkládání početí do vyššího věku
  • zdravotní stav matky
  • zdravotní stav plodu
  • volba rodičky

Rodičky, které si zvolí císařský řez dobrovolně, se obávají bolestí, samotného přirozeného porodu i jeho následků. Výhodu spatřují také v tom, že nebudou mít nastřižené či natržené genitálie a sází na nižší riziko inkontinence v budoucnosti. Takový porod sebou ale přináší i delší celkovou regeneraci. Bezprostředně po porodu se také musí odložit i časné přikládání novorozence k prsu matky.

Pokud tedy chcete rodit přirozeně, cvičte v těhotenství pokud možno pravidelně. Pozitivních důsledků cvičení v těhotenství je ale mnohem více. Cvičení může udržet váš váhový přírůstek na uzdě, snížit riziko těhotenské cukrovky a také vám pomůže nastavit si snadnější pozici, abyste se dostala po porodu brzy zase do formy.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.