Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě

Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě - Těhotenství.cz

Výskyt dětské obezity se za posledních 20 let zpětinásobil. Současný stav dokonce překonal pesimistické předpovědi z osmdesátých let minulého století. Nadváhou dnes v České republice trpí každé čtvrté dítěinfo-icon, obezitou každé sedmé. Jde o závažný psychosociální, a hlavně zdravotní problém, jehož příčina je jasná – špatná životosprávainfo-icon a návyky v rodině.Zdravotní pojišťovnainfo-icon ministerstva vnitra ČR myslí v tomto směru na prevenci dětské obezity a svými programy podporuje zdravý životní styl dětí.

Ve srovnání s generací svých rodičů tráví dnešní dětiinfo-icon volný čas především u počítače nebo s mobilem v ruce. Nedostatečný pohybinfo-icon spolu se špatným stravováním pak vede k tomu, že se nadváhainfo-icon a obezitainfo-icon stávají opravdu závažným problémem dneška. V současné době trpí v ČR nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé a monstrózní obezitou čtyři děti ze sta. U nás v ČR trpí přibližně 154 tisíc dětí do 16 let obezitou, z toho 85 tisíc dětí komplexními metabolickými změnami a 34 tisíc extrémní obezitou.

Dítě je zrcadlem rodinných návyků

V dítěti se zrcadlí zvyklosti celé rodiny – jak funguje, jak se stravuje a jak je aktivní. Životospráva a návyky, které v dané rodině panují, tak mají zásadní vliv na výskyt nadváhy či obezity dítěte.  „Je těžké měnit ustálené zvyky rodiny, nicméně bez zásahu do jídelníčku a pravidelného pohybu se nadváhu zredukovat nepodaří. ZP MV ČR v rámci svého fondu prevence podporuje zdravíinfo-icon dětí. Jednak poskytujeme příspěvky až do výše 500 Kč ročně na nejrůznější sportovní aktivity, kromě toho spolupracujeme v rámci Programu slev a výhod i s řadou subjektů z oblasti zdravého životního stylu, které našim dětským klientům poskytují různé zajímavé bonusy a slevy. Díky nim je možné absolvovat například konzultaci s výživovým poradcem, nechat si sestavit dietní a cvičící plán na míru, podstoupit různé očistné kúry apod., doporučuje Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Dětská obezita souvisí s věkem

U obezity je prevence mnohokrát účinnější než léčba. Prvním předpokladem je včasné zjištění sklonu k nadváze. Pokud je v rodině jeden člen obézní, má dítě 50% pravděpodobnost, že bude také obézní. Pokud jsou obézní oba rodiče, šance se zvyšuje dokonce na 80 %.Obezita může souviset i s konkrétním věkem dítěte. Rizikovým obdobím, kdy může hmotnostinfo-icon u dítěte nepozorovaně narůst, je půlrok, dále 3. až 4. rok a následně 6. až 7. rok dítěte.

Pohyb, stravainfo-icon a správná výchova dětí

Pohyb a zdravá strava jsou klíčovými preventivními opatřeními i podle názoru pediatrů, jak ukázal průzkum GfK na téma dětské nadváhy v ČR. Zdravé stravováníinfo-icon uvedla více než polovina oslovených pediatrů (52 %). Podle pediatrů je dále potřeba změnit celkový přístup rodičů k výchově svých dětí (16 %), orientovat se na zdravý životní styl a životosprávu v rodině (15 %) či omezit konzumaci sladkostí a cukru (10 %).Změnit tyto návyky už v dětství je důležité i kvůli hrozbě tzv. tsunami efektu, tj. nárůstu nadváhy v aktivní dospělosti. Pokud se nic nezmění, obezita za dvacet let významně negativně ovlivní zdravotní stavinfo-icon produktivní generace a extrémně tak zatíží veřejný zdravotní systém.

Tisková zpráva, Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 

Podobné příspěvky jako: Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě

Jak koupat miminko

Vše si připravte
Před koupáním miminka se ujistěte, že je ve vaší koupelně teplo, máte připraven šampon, ručník, plenkyinfo-icon a tělové...

Připravte se na léto: jak ochránit kůži dítěte před slunečnimi paprsky

Podle expertů je více než 90 % případů rakoviny kůže zapříčiněno slunečním zářením, proti kterému se jedinec nechrání či chrání nedostatečně. Citlivá dětská pokožka...

Jak pečovat o dětskou imunitu

Také si v posledních několika letech říkáte, že zimy už nejsou takové, jako bývaly? Většina dní je teplotně vysoko nad průměrem s výjimkou těch několika málo mrazivých, které udeří z čista jasna. Na teplejší počasí jsme si již zvykli, ale neočekávané tuhé mrazy nás vždy zaskočí. Přitom právě...

Sedmero rad a tipů pro život s ekzémem a udržení zdravé pokožky

  1. Sledujte nejčastější příčinu svěděníinfo-icon a eliminujte ji (jídlo...

Jak připravit dítě na příchod nového sourozence?

Očekávání nového přírůstku do rodiny s sebou přináší nejen radost, ale také trochu obavy. Jak zvládneme dvě, případně více dětí? Jak starší sourozenec mladšího přijme? Jak rozdělím svou lásku, čas a pozornost mezi oba sourozence? Vyspím se vůbec?

Jsou to obavy, které doprovází asi všechny...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz