Přejít k hlavnímu obsahu

Voda v hlavní roli

O tom, co a kolik toho vypijeme my dospělí, si rozhodujeme sami. Jak by měl ale vypadat pitný režim dětí? Stejnou pozornost, jakou věnujeme tomu, co naše děti jí, bychom měli věnovat i tomu, co je součástí jejich pitného režimu.

Voda podporuje vstřebávání živin, které společně s minerály a vitaminy přenáší k samotným buňkám našeho těla, kde je jí třeba. Asi 15 – 20% ztráta vody v těle člověka je neslučitelná se životem. Dospělý má rozhodnutí ve svých rukou...

„Nejen množství, ale i druh tekutin je velice důležitý. Většinu z pitného režimu v průběhu dne by měla tvořit čistá voda. Ale není voda jako voda a pro běžný pitný režim byste neměli konzumovat větší množství vod s mineralizací nad 500 mg/l, tedy vody obecně známé jako minerálky. Nejvhodnější je podle mého názoru kojenecká voda, která je vhodná pro denní pitný režim všech kategorií. Tato voda má optimální mineralizaci a výrobce ji nemůže žádným způsobem upravovat, takže máte jistotu, že konzumujte vodu nejvyšší možné kvality, která je šetrná k vašemu zdraví“, doporučuje Petr Havlíček, odborník z oblasti zdravé výživy.

My dospělí rozhodujeme o množství přijatých tekutin už sami. Ale jak je to u těch nejmenších? Sledujete, nebo dokážete odhadnout, zda mají tekutin dostatek? A stejně jako pečlivě vybíráme, co v jakém věku dítěti nabídnout k jídlu, měli bychom i o tekutinách uvažovat stejně.

Kojenecká voda není výmysl moderní doby

Pokud je dítě kojeno mateřským mlékem, nepotřebuje navíc žádné další tekutiny. V nutných případech, kdy není možné miminko kojit, přicházejí na řadu uměle vyrobená mléka, k jejichž přípravě je vhodné použít kojeneckou vodu, kterou nemusíte převařovat. Kojenecká voda není výmyslem moderní doby, ale možností, jak dát těm nejmenším vodu té nejvyšší kvality. A převaření kohoutkové vody není řešením. Voda obsahuje určité množství minerálních látek, které se převařením z vody neodstraní. A čím méně jich je, tím lépe. Díky převaření to poznáte velice snadno. Pokud zůstane v nádobě po převaření bílá stopa, jsou to právě minerální látky. Převařením je ošetřena jen bakteriální nezávadnost vody, minerální látky a dusičnany z vody tím neodstraníte.

Dítě není malým dospělým

Moderní umělá mléka ale dostatek minerálních látek sama o sobě obsahují, je dobré pro přípravu UM využít kvalitní vodu, nejvhodnější je kojenecká voda s nejnižší mineralizací. Poznáte to dle etikety na obale, pod názvem celková mineralizace - ideálně by se měla pohybovat mezi 150 - 200 ml/l.

Pediatr Milan Kudyn upozorňuje na to, že si musíme uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek.

„Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou usazovat. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý.“

Kdy nároky na množství tekutin rostou

Větší potřeba vody nastává asi od devátého měsíce věku kojence, kdy dostává hustší pokrmy, které obsahují méně vody. Je doporučováno začít s přidáváním asi 200 ml vody denně. Nejlepší je začít zvykat dítě na vodu již dříve, a to s podáváním příkrmů. Usnadní to pozdější podávání tekutin. Postačí pár lžiček vody k zapití příkrmu.

Pediatři doporučují používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů přibližně do jednoho roku. Potom už jsou ledviny dětí schopny eliminovat nežádoucí látky, které může obsahovat "kohoutková" voda (např. v balení PET), nebo voda, která se dostane do domácnosti prostřednictvím vodovodního řádu.

Od jednoho roku dítěte jeho nároky na příjem tekutin stoupají.

V dospělosti závisí množství doporučeného množství přijatých tekutin na věku jedince, jeho váze, fyzické aktivitě a subjektivním pocitu, i když na ten bychom se spoléhat neměli. Ideální variantou je čistá voda, pro správné zažívání nejlépe nesycená. Minerální vody by měly být v pitném režimu zahrnuty v omezené míře, a to v maximálním množství 0,5 l/den.

Doporučované denní množství tekutin pro děti v závislosti na věku a hmotnosti (fyziologická potřeba vody)

věk

množství tekutin v ml

do 1 roku

120 * váha

1 – 8 let

[120 - (věk * 10 )] * váha

od 8 let

30 až 40 * váha

Příklad - dítě, 6 let, 24 kilogramů

(120 – 6 * 10) * 24

(120 – 60) * 24

60 * 24 = 1 440 ml

Všichni stejně?

Uvedená doporučení platí za normálních podmínek, kdy je člověk vystaven normální teplotě a vykonává běžnou pohybovou aktivitu. Pokud je člověk vystaven vyšším teplotám nebo sportuje, měl by celkové množství přijatých tekutin zvýšit.

Větší pozornost množství přijatých tekutin by měly věnovat i těhotné ženy, jejichž příjem tekutin by měl být o 0,5 až 0,75 litru vyšší.

Každý den bychom měli přijmout minimálně takové množství, které naše tělo pro svoje fungování během dne potřebuje. Jen přes naši kůži a dýcháním ztratíme denně asi 700 ml vody, pokud k tomu přidáme ještě vylučování vody pocením a močí, dostaneme se na množství 2,5 l. Tyto tekutiny je nutné během dne průběžně doplňovat.

„Dostatek tekutin je pro udržení zdraví a fyzické kondice nezbytný. Je proto třeba jejich ztráty průběžně vhodným způsobem doplňovat, a to buď příjmem nápojů – nejlépe pitnou vodou nebo vodou obsaženou v potravinách. Nedostatek tekutin u dětí můžeme poznat podle několika příznaků – jsou unavené, stěžují si na bolest hlavy, nechodí příliš často na toaletu, a pokud ano, moč má tmavší barvu,“ říká Hana Knížková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí.

***

Text byl zpracován ve spolupráci s pediatrem MUDr. Milanem Kudynem a Hanou Knížkovou, nutriční terapeutkou z Poradenského centra Výživa dětí.

Společnost Nutrend přichází na trh s novým designem obalu kojenecké vody Horský pramen. Lahev má modernější tvar a lépe padne do ruky. Tato kojenecká voda, která splňuje nejpřísnější požadavky kvality, je vhodná pro každého z nás. Doporučuje se pít především těhotným a kojícím ženám a dětem.

Kojenecká voda Horský pramen, pocházející z oblasti podhůří Hrubého Jeseníku, splňuje ty nejpřísnější požadavky kvality. Používá se v mnoha nemocnicích a porodnicích.

Kojenecká voda je jednoznačně tou nejkvalitnější vodou z podzemních zdrojů. Voda pochází z chráněného podzemního zdroje a její složení je pečlivě sledováno. Navíc není nijak upravována, jedinou povolenou úpravou je UV záření, které neovlivňuje kvalitu vody a nemá žádný negativní vliv na lidský organismus.

„Příkladem balené kojenecké vody vynikající kvality je HORSKÝ PRAMEN, který se formuje jako artéská voda v mimořádně čistém prostředí Nízkého Jeseníku v hloubce 140-160 metrů pod povrchem zemským. Hloubka zachycení zdroje spolu s perfektním ekologickým stavem místa formování, jakož i racionální využití zdroje je zárukou trvalé kvality HORSKÉHO PRAMENU, který je pod hydrogeologickým dozorem odborné firmy AQUA MINERA už od roku 1990,“dodává RNDr. Vladimír Řezníček, hydrogeolog a poradce v oboru balených vod.

Balení 1,5 l nakoupíte v maloobchodní síti od 12 Kč.

K dostání je také balení 5 l kojenecké vody Horský pramen.

www.horskypramen.cz

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA