V USA se minulý týden narodily dva páry identických dvojčat | Těhotenství.cz

V USA se minulý týden narodily dva páry identických dvojčat

V USA se minulý týden narodily dva páry identických dvojčat - Těhotenství.cz

Dvojčetné gravidity představují v České republice 2 % všech porodů.Šance na početí dvou identických dvojčat je asi 1 ku 70 milionům. Přes tuto malou pravděpodobnost se minulou neděli narodily dva páry dvojčat rodičům - Tyson a Ashley Gardnerovým z Utahu v USA. Pár bojoval s neplodností přes 8 let a IVF byla jejich poslední šance na početí.

Čtyři holčičky -Esme, Evangeline, indie a Scarlett přišly na svět císařským řezem a přibližně o 12 týdnů dříve. Všechny holčičky mají tmavé vlásky a váží kolem 2 kilogramů. Přes všechny komplikace jsou miminka v pořádku a jejich stav by se měl nadále zlepšovat.

Reakce maminky na zprávu, že v bříšku nosí čtyřčata

Reakce maminky na zprávu, že v bříšku nosí čtyřčata

Když byla Ashley těhotná 19. týdnů, lékaři jí řekli, že jeden pár dvojčat trpí transfuzním syndromem neboli také syndromem feto-fetální transfuze (známý především pod zkratkou TTTs, twin-to twin transfusion syndrome).  

Syndrom feto-fetální transfuze je závažný patologický stav vícečetného těhotenství.  Může se objevit jen tehdy, pokud plody sdílí společnou placentu – vyskytuje se tedy pouze u určitého typu jednovaječných dvojčat. Syndrom je způsoben nevyváženým tokem krve mezi plody v důsledku abnormálních cévních spojek v placentě - dochází k tomu, že určité množství krve jednoho dvojčete (tzv. dárce - donora) neustále přechází přes placentu k druhému dvojčeti (tzv. příjemci - recipientovi). Pokud se TTTs objeví, vážně ohrožuje nejen zdraví, ale i životy obou dvojčat. Naštěstí v současné době už existují terapeutické postupy, které výrazně zvyšují šance dětí na přežití a snižují riziko jejich zdravotního a neurologického postižení.

Rodiče holčiček  zaznamenávali svůj boj s neplodnosti boj a cestu těhotenstvím na YouTube a aktuální informace poskytují na Facebooku.

 

Těhotenství.cz, Foto: Facebook

Kategorie: