V Černicích vzniklo jedno z nejvýznamnějších českých pracovišť pomoci neplodným párům

V Černicích vzniklo jedno z nejvýznamnějších českých pracovišť pomoci neplodným párům - Těhotenství.cz

V Černicích vzniklo jedno z nejvýznamnějších českých pracovišť pomoci neplodným párům.  Genetika Plzeň se spojila s centrem asistované reprodukce NatalArt Plzeň – V sídle Genetiky Plzeň v Plzni-Černicích začíná ode dneška působit centrum asistované reprodukce NatalArt, které nabízí párům, jimž se nedaří mít děti, léčbu metodou IVF (in vitro fertilizace) neboli umělého oplodnění. Centrum se přestěhovalo z Lochotína, kde vzniklo přesně před deseti roky. Spojením NatalArtu s Genetikou se v Černicích vytvořilo co do rozsahu diagnostických a léčebných metod jedno z nejvýznamnějších českých pracovišť pomoci neplodným párům. Portfolio obou subjektů se v tomto odvětví medicíny vzájemně doplňuje.

Genetika se od svého založení v roce 2002 soustředila především na odhalování vrozených vad u dětí v raném stadiu těhotenství. V listopadu 2012 rozšířila své kompetence o zjišťování příčin a také medikamentózní či hormonální léčbu snížené plodnosti, když do svého týmu přivedla odborníky na imunologii reprodukce v čele se světově uznávanou vědeckou pracovnicí a lékařkou profesorkou Zdenkou Ulčovou-Gallovou. Ta svoji první poradnu otevřela v Plzni už v roce 1985.

„Odhalujeme a léčíme například komplikace způsobené výskytem protilátek proti spermiím nebo řešíme, proč se z kvalitní spermie i vajíčka nevytvoří embryo, anebo když už ke vzniku embrya dojde, proč jej nepřijme děloha pacientky,“ popisuje některé léčebné metody Genetiky výkonný ředitel Petr Lošan. Pomáhá i ženám, u nichž nedojde ke graviditě ani po umělém oplodnění. Dosud ale Genetice chyběly právě metody umělého oplodnění. Teď je získala pod jednu střechu. Ze spolupráce budou těžit neplodné páry. „Budeme snadněji a efektivněji kombinovat vyšetření i metody léčby, což povede ke zkrácení doby léčby i její vyšší úspěšnosti,“ doplňuje Petr Lošan.

NatalArt vznikl v roce 2003. Založili jej specialisté, kteří se věnovali metodám IVF už od poloviny 90. let. Mezi nimi i Pavel Rokyta. „Nezabýváme se jen samotným umělým oplodněním. Prvotně zjišťujeme příčinu neplodnosti, a jestli lze tuto příčinu vůbec řešit pomocí IVF nebo zda neexistuje i jiná vhodnější metoda,“ popisuje Pavel Rokyta. Příkladem je  třeba přímá aplikace vybraných nejlepších spermií do dutiny děložní – tzv. inseminace.

Samotná léčba metodou IVF začíná u ženy hormonální podporou vaječníků s odběrem vajíček. Poté následuje jejich oplodnění partnerovými spermiemi v laboratorním prostředí a přenosem embryí do dělohy. S tím ale souvisí i další metody. Patří k nim výběr vhodných spermií nebo výběr embryí, které mají nejlepší vývojový potenciál. Obojím se zvyšuje pravděpodobnost početí. Dále zamrazování embryí, aby mohly být do dělohy vkládány po jednom a případně v opakovaných cyklech namísto jednoho cyklu s větším množstvím. Tím se minimalizuje riziko vícečetného početí. A NatalArt umožňuje i oplodnění spermiemi dárce nebo i oplodnění darovaného vajíčka.   

Metoda IVF existuje ve světě už 30 let. Neustále se vyvíjí se a zdokonaluje a také NatalArt zvyšuje úspěšnost léčby. A to i přesto, že se v populaci zvyšuje výskyt komplikací s početím. Bez ohledu na věk přibývá neplodných mužů a se stoupajícím průměrným věkem rodiček se zvyšují i jejich problémy s otěhotněním. „S věkem klesá počet i kvalita vajíček. Zatímco tedy v 35 letech nemá správnou genetickou výbavu 50 procent embryí, tak po čtyřicítce je to už 70 procent,“ říká Pavel Rokyta.

Problémy s otěhotněním má v ČR zhruba čtvrtina párů. Většině z nich pomohou základní metody léčby, které ženám navrhne ošetřující gynekolog. Pro ostatní slouží právě centrum v Plzni-Černicích.

Kontakt:

MUDr. Petr Lošan – výkonný ředitel Genetika Plzeň: losan@genetika-plzen.cz, 377 241 529
MUDr. Pavel Rokyta – lékař centra NatalArt: pavel.rokyta@natalart.cz, 723 127 678

MUDr. Kamila Křižanovská, Ph.D. – vedoucí embryologické laboratoře: krizanovska@natalart.cz,

Témata: