Průkazka a poradna pro těhotené | Těhotenství.cz

Průkazka a poradna pro těhotené

Průkazka a poradna pro těhotené - Těhotenství.cz

Zpravidla již při vaší první návštěvě u gynekologa vám lékař vystaví těho­tenskou průkazku, kde budou zaznamenány všechny podstatné údaje o vašem zdravotním stavu a následně o probíhajícím těhotenství. Zjistí od vás základní rodinnou anamnézu, tzn. závažná onemocnění vyskytující se v rodině. Mezi další důležité informace patří gynekologická anamnéza, tzn. všechna předchozí těhotenství, porody, potraty, případně léčba neplodnosti nebo poruchy menstru­ačního cyklu.

Lékař dále zapíše výsledek svého gynekologického a ultrazvukového vyšet­ření a sestra doplní vaši váhu a výšku a vaše data včetně rodného čísla. Podle data prvního dne poslední menstruace lékař určí datum porodu (tento termín je pouze orientační a váš den porodu může nastat v rozmezí 10 až 14 dní od tohoto termínu). Průběh vašeho těhotenství bude po celou dobu zaznamenáván právě do těhotenské průkazky.

Při každé vaší návštěvě u gynekologa vám bude měřen krevní tlak, tělesná hmotnost, zjišťovány orientační výsledky z ranní moče a měřena velikost vašeho bříška. Dále budou probíhat vaginální vyšetření, jejichž počet se udává nutností tohoto vyšetření. Výsledky se zapisují a zaznamenávají do křivek v průkazce.

Sestřička vám odebere krev na určení krevní skupiny a Rh faktoru. Dále na protilátky a BWR (pozitivní pouze po prodělání syfilis), HbsAg - australský an­tigen (pozitivní po prodělání infekční hepatitidy) a HIV - protilátky k vyloučení AIDS.