Co vyzkoušet k otěhotnění, než se rozhodnete pro umělé oplodnění | Těhotenství.cz

Co vyzkoušet k otěhotnění, než se rozhodnete pro umělé oplodnění

Co vyzkoušet k otěhotnění, než se rozhodnete pro umělé oplodnění - Těhotenství.cz

Průměrnému mladému páru trvá počít dítěinfo-icon okolo 4 až 6 měsíců, do jednoho roku se zadaří průměrně v 90 % případů. Není tedy nutné předčasně propadat panice a ihned vidět poslední naději na miminkoinfo-icon v umělém oplodněníinfo-icon. Pokud ale měsíce plynou a těhotenský testinfo-icon stále vychází negativní, zkuste si přečíst co radí MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z reprodukčního centra Repromedainfo-icon a podpořtě plodnostinfo-icon ještě před tím, než se rozhodnete využít pomoci asistované reprodukceinfo-icon.

Změňte životní stylinfo-icon

Dostatek pohybu a správná stravainfo-icon jsou důležité nejen pro celkové zdravíinfo-icon člověka, ale také pro jeho plodnost. Jak to souvisí? Neúspěšné snahy o miminko mohou být dané nejen číslem na váze, tedy zda člověk trpí nadváhou nebo podváhou, ale přímo procesy, které se díky nesprávné stravě v jeho těle odehrávají. Pokud tedy člověk chce v životosprávě něco změnit a podpořit tak svoji plodnost, doporučuje se zařadit do jídelníčku více potravin s nízkým glykemickým indexem, také sezonních nezpracovaných potravin a k tomu přidat pravidelný pohybinfo-icon na čerstvém vzduchu. 

Jde i o nastavení mysli

Stejně jako fyzický stav obou partnerů je pro celkové zdraví důležitá i jejich psychická pohoda. Často se však po neúspěšných snahách o dítě stává, že začnou oba pociťovat selhání, na myšlenku dítěte se příliš upnou a tím celý proces bezproblémového početíinfo-icon „zablokují“. V takových případech se v dnešní době úspěšně využívá metoda mindfulnessinfo-icon neboli všímavost či uvědomění. Díky této technice si pár dokáže nad celou nepříjemnou a stresující situací vytvořit potřebný nadhled a minimalizuje tak negativní pocity. Technika si zakládá na tom, že je důležité si uvědomovat i jiné radosti života a nebýt závislí pouze na naplnění touhy po potomkovi. To totiž přináší nejen psychické trápení, ale blokuje právě i fyziologické procesy v těle, a tedy otěhotněníinfo-icon přirozenou cestou. Kromě této metody mohou proti stresu pomoci i jiná cvičeníinfo-icon, jako je jógainfo-icon nebo meditace.

Vypočtěte si správně dobu ovulaceinfo-icon

Znesnadňovat celou situaci okolo otěhotnění může i fakt, že ženainfo-icon přesně neví, jak funguje její cyklus. Největší pravděpodobnost otěhotněníinfo-icon totiž spadá pouze na tři dny v měsíci, dva dny před ovulací a v den ovulace. To je díky tomu, že spermieinfo-icon jsou schopné v těle ženy po tuto dobu přežít a pokud dojde k uvolnění vajíčka, je již přítomnými spermiemi oplodněno. Proto je dobré vést si poctivě nejen menstruační kalendář, ale přistoupit také k měření bazální teploty. V průběhu menstruačního cyklu totiž tělesná teplota kolísá, po ovulaci stoupá o 0,5 °C. Pokud je tedy cyklus ženy pravidelný, díky měření dokáže zjistit, kolikátý den k ovulaci skutečně dochází – nejčastěji to bývá 14. až 16. den cyklu. Nevýhodou této metody však je, že plodné dnyinfo-icon zjistíme až zpětně. Pomoci proto můžou i ovulační testyinfo-icon, které lze koupit v lékárně. Díky nim se žena ihned dozví, zda daný den ovuluje či nikoliv. Zkuste také online výpočet termínu ovulace.

Existují i alternativní metody na podporu početíinfo-icon

V dnešní době se člověk nemusí obracet pouze na moderní lékařství, ale lze ho kombinovat i s tradiční východní medicínou. Problémy s neplodností mohou být totiž dané celkovou nerovnováhou v těle, kterou je možné uvést do optimálního stavu díky bylinným preparátům a vitamínům. V kombinaci s bylinkami umí v organismu nastavit potřebný balanc také akupunktura, kdy se malé jehličky vpichují do akupunkturních bodů, které má člověk rozmístěné po celém těle. Pokud jsou právě body související s pohlavním ústrojím zablokované, nedochází k proudění energie, a to může způsobovat problémy s otěhotněním. Akupunktura pak pomáhá stimulovat nervový systém a rozproudit energii a krev i v pohlavních orgánech, tedy u ženy zejména v děloze a ve vaječnících. Pokud však člověk nesnese představu vpichování jehel, existuje i neinvazivní metoda harmonizace těla, takzvaná biorezonance. Ta funguje na principu elektroakupunktury, kdy speciální přístroj vyhodnotí v těle pacienta konkrétní problém a poté vysílá zpět elektromagnetický kód, který organismus uvádí zpět do rovnováhy.  

Nevyplácí se však čekat příliš dlouho

Pokud všechny změnyinfo-icon a postupy nepřinesly očekávané těhotenstvíinfo-icon, nevyplácí se čekat příliš dlouho a reprodukční kliniku navštívit. U ženy do 33 let se doporučuje návštěva centra a zahájení vyšetřeníinfo-icon po 12 měsících neúspěšné snahy o dítě. Jestliže je pak žena starší 33 let, je na místě se na kliniku vydat už po 6 měsících snažení. Pokud nechcete nic podcenit nebo chcete vědět, jaká je vaše šance na úspěšné otěhotnění, můžete navštívit specializované centrum kdykoliv a podstoupit prediktivní testování. Kombinací ultrazvukových, hormonálních a genetických vyšetření je možné předem určit, zda lze rodičovstvíinfo-icon v konkrétním případě ještě odkládat, nebo by mohlo dojít k promeškání poslední vhodné příležitosti stát se rodičem. Přináší také odpověď na otázku, zda se snažit o dítě spontánně, nebo už využít umělého oplodnění.

Těhotenství.cz