Přejít k hlavnímu obsahu

Obezita a nadváha v těhotenství může být nebezpečná nejen pro matky ale i pro jejich děti

Těhotenství a nadváha

Dospělí, jejichž matky měly nadváhu nebo byly před těhotenstvím obézní, mají výrazně zvýšené riziko úmrtí na srdeční onemocnění nebo mrtvici. "Nadváha u mladých žen v plodném věku má významné důsledky nejen pro své vlastní zdraví, ale i zdraví jejich dětí." řekl Michael Mendelson, MD, (vedoucí autor studie a výzkumný pracovník na Framingham Heart Study, Bostonské University a Bostonské dětské nemocnice). Dřívější studie prokázaly, že u lidí, jejichž matky měly nadváhu před těhotenstvím, bylo vyšší riziko obezity, cukrovky a zvýšeného cholesterolu. Nová studie zkoumala, zda má obezita a nadváha vztah i na kardiovaskulární onemocnění.

V současné době je více než polovina těhotných žen ve Spojených státech obézních nebo má nadváhu.

Spočítejte si svůj index tělesné hmotnosti

Index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI (z anglického body mass index) je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.

Svůj index tělesné hmotnosti si můžete spočítat.

Ideálním lékem na nadváhu je sport

Pokud těhotenství teprve plánujete, je ideální začít navštěvovat některé fitness centrum v místě, kde žijete. Doporučujeme požádat profesionálního trenéra nebo trenérku o sestavení cvičebního plánu, který bude mít jasný cíl: zhubnout. Nestyďte se mluvit s trenéry otevřeně – je to jejich práce a jistě budou i oni rádi, pokud bude trénink úspěšný a vám se podaří s nadváhou zatočit. Osobní trenér vás může doprovázet i při každém vašem tréninku a dohlížet na správné provedení cviků.

Jestliže již těhotná jste, není období devíti měsíců vhodné pro nějaké drsné redukování hmotnosti. Nicméně i v těhotenství můžete např. běhat nebo provozovat řadu dalších sportů.

Správný přísun potravy v těhotenství

Není důvod v době těhotenství jíst za dva. Nezáleží totiž na množství, ale na skladbě a kvalitě potravin. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud si chcete zahřešit, tak samozřejmě můžete, ale všeho s mírou. Právě kombinace nadměrného přejídání a vytlačování pohybové aktivity vede k nárůstu zbytečné nadváhy, kterou budete později velmi těžko shazovat.

Průměrný přírůstek hmotnosti těhotné ženy je asi 15 kg

 

Dítě

 

 

3750 g

 

 

Placenta

 

 

750 g

 

 

Amniová tekutina

 

 

1000 g

 

 

Zvětšená děloha

 

 

1000 g

 

 

Zvětšená tkáň prsů

 

 

1000 g

 

 

Zmnožení krve v těhotenství

 

 

2000 g

 

 

Prosáknutí těhotenských tkání

 

 

2000 g

 

 

Zásoby tuku ženy

 

 

3500 g

 

 

Celkem

 

 

15 kg

 

 

 
 
 
 
Foto:T.Alter

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Petr Sýcha

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA