Jak zvládnout druhé těhotenství a zároveň péči o dítě | Těhotenství.cz

Jak zvládnout druhé těhotenství a zároveň péči o dítě

Jak zvládnout druhé těhotenství a zároveň péči o dítě - Těhotenství.cz

Může se zdát, že mít malé dítěinfo-icon a být krátce po porodu znovu těhotná znamená řadu výhod, jako např. využití oblečeníinfo-icon po prvním dítěti, zvláště pokud bude miminkoinfo-icon stejného pohlavíinfo-icon jako jeho starší sourozenec. Uplatnění najde jistě také ostatní výbavičkainfo-icon, která by se možná jinak prodávala nebo musela uskladňovat. Další výhodou maminky v takové situaci jistě bude, že je na péči o novorozence již zvyklá, má ji v živé paměti a nemusí se tak v průběhu těhotenstvíinfo-icon stresovat tím, co ji čeká... Všechny uvedené i neuvedené výhody však převyšuje jedna nevýhoda: psychická a fyzická náročnost tohoto období.

Několik tipů, jak zvládnout druhé těhotenstvíinfo-icon a zároveň péči o dítě:

Zvedání dítěte

Zvedání dítěte se snažte s postupujícím těhotenstvím minimalizovat. V těhotenství se vyskytují velice často problémy se zády. Jde většinou o bolestiinfo-icon v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou. Zvedání a nošeníinfo-icon břemen takové stavy jen zhoršují.

Komplikace však mohou být mnohem závažnější a následkem může být dokonce předčasný porodinfo-icon. Je proto vhodné nastavit „úsporný“ režim. Pokud batoleinfo-icon pláče a chce pochovat, sedněte si k němu třeba na zem nebo na postel, aby mělo k vám přístup, ale nemusela jste jej brát do náruče. Je-li ale zvednutí dítěte nezbytné, postupujte tak, abyste udržela rovná záda, nepředkláněla se a k dítěti se pokrčila do podřepu, uchopila jej oběma rukama pod zadečkem a zvednula. Dítě by se mělo zároveň držet kolem vašeho krku.

Nevolnostiinfo-icon

Druhé těhotenství může být podobné jako to první, ale může být také zcela rozdílné. Jestli jste v prvním těhotenství měla silné nevolnosti, mohou nyní být sotva znatelné. Pokud však cítíte, že by se nevolnosti mohli dostavit, zkuste se na ně připravit: hlavním pomocníkem vám bude jídloinfo-icon - jezte málo a častěji. Noste při sobě stále něco k jídlu, co vám v dané situ­aci může pomoci. Většinou stačí malá sušenka nebo müsli tyčinka. Např. sušenky mějte připravené i u postele, abyste mohla hned po probuzení dostat do žaludku něco k jídlu. Vstaňte ale až přibližně za dalších 15 minut.

Spánkový režim

Je téměř jisté, že díky péči o starší dítě se budete cítit v těhotenství mnohem vyčerpanější. Využijte proto spánku dítěte přes den i ke svému odpočinku - každá chvíle se počítá! K uklidnění dítěte a uspání může pomoci, když mu budete číst.

Fit i s miminkem

Jste-li aktivní maminka, která má ráda pohybinfo-icon a i v těhotenství cvičí, můžete navštěvovat fitnessinfo-icon centrum i s dítětem. Stačí si zjistit, kde je ve vaší lokalitě fitness centrum, kde mají dětský koutek, se zajištěným hlídáním. Pohyb v těhotenství je však vhodný a doporučený každé nastávající mamince. Se starším batoletem nebo dítětem můžete každý den absolvovat spoustu aktivit. Jde jen o to, nalézt rovnováhu mezi potřebami dítěte a vašimi potřebami. Ideálním sportem, kam můžete i s dítětem je plaváníinfo-icon.

Rozdělte si péči

Promluvte si s partnerem o běžném denním režimu a dohodněte se na pravidlech péče o starší dítě a o domácnost. Je dobré takovou dohodu s postupem těhotenství aktualizovat, dle vašeho průběžného stavu.

Připravte si zásoby

Ke konci těhotenství si můžete navařit a poté zamrazit zásoby jídel. Tímto si ušetříte čas a starosti s vařením v pozdějším období, až bude na světě i druhé dítě.

Využijte pomoci okolí

Máte-li možnost využít někoho z rodiny nebo blízkých přátel ke hlídání či jiné pomoci, udělejte to. Tím získáte čas jen pro sebe. Zapojení ostatních blízkých je také řešením, jak být o samotě jen se svým partnerem.

Časté mýtyinfo-icon ohledně druhého těhotenství:

  • Méně nevolností = opačné pohlaví než při prvním dítěti.
  • Bezproblémové první těhotenství = méně návštěv těhotenské poradny při druhém dítěti.
  • Druhé dítě jde na svět rychleji a snadněji.
  • Pokud je jedno těhotenství bezproblémové, bude i druhé.
  • Jestliže první dítě špatně spí, druhé bude spáč.
  • Druhé dítě je větší.

Čtěte také: Jak připravit starší dítě na nového sourozence

Těhotenství.cz

Kategorie: