PrenatalSafe KARYO - novinka v testování zdraví očekávaného miminka | Těhotenství.cz

PrenatalSafe KARYO - novinka v testování zdraví očekávaného miminka

PrenatalSafe KARYO - novinka v testování zdraví očekávaného miminka - Těhotenství.cz

Těhotné maminky mohou poprvé vyzkoušet neinvazivní prenatální testinfo-icon s rozsahem a přesností, jaké doposavad umožňovalo jen vyšetřeníinfo-icon plodové vody. Jde o první test takového rozsahu v České republice a Evropě. PrenatalSafe KARYOinfo-icon, umožní vyšetření všech chromozomů plodu z krve matky, ještě v době před jeho narozením.

Neinvazivní prenatální testování z krve matky je poměrně mladý způsob, jak na začátku probíhající gravidity, ověřit zda plodinfo-icon netrpí chromozomálními syndromy. Původní testyinfo-icon umožnily odhaleníinfo-icon nejčastějších chromozomálních genetických vad plodu a to Downův syndrominfo-icon, Patauův syndrom či Edwardsův syndrominfo-icon. Některé umožnily i určení chromozomu X a Y, díky nimž bylo možné určit i pohlavíinfo-icon plodu.

 „Neinvazivní testování z krve matky je založeno na skutečnosti, že část DNA plodu cirkuluje v krvi matky. To znamená, že analýzou krve matky, je možné ověřit genetickou výbavu plodu. Pokud se toto udělá, je možné pouhým odběrem matčiny krve zjistit, zda plod trpí, či netrpí poruchou počtu chromosomů spojenou s vývojovými vadami. Zjistíme nyní i mnoho dalších onemocněníinfo-icon, nežli jenom často citovaný Downův syndrom,“říká úvodem MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka brněnského centra Repromedainfo-icon, které jako jediné zařízení tento test nabízí.

V čem je PrenatalSafe KARYO jiný

PrenatalSafe KARYO přichází se zcela převratným neinvazivním testováním. „PrenatalSafe KARYO umožní testování, které je svým rozsahem a spolehlivostí možné přirovnat k vyšetření plodové vody. Amniocentézainfo-icon, tedy odběr plodové vody, je však invazivní výkon, který je spojen s rizikem nechtěné ztráty těhotenstvíinfo-icon. A to je, zejména u dvojic, kde těhotenství vzniklo po léčbě neplodnosti nebo ve věku pro rodičovstvíinfo-icon již pozdějším, velmi nešťastné a traumatizující. Neinvazivní prenatální test má toto riziko nulové, matku ani plod nijak neohrozí a přitom díky vyšetření DNA podá velmi přesné a spolehlivé informace o genetické výbavě a zdravíinfo-icon plodu,“ popisuje lékařka.

Co lze pomocí PrenatalSafe KARYO odhalit?

  • stavbu a anomálieinfo-icon všech 23 párů chromozomů – tedy nejen nejznámější chromozomální vady jako je Downův syndrom (21. chromozom), Edwardsův syndrom (18. chromozom) či Patauův syndrom (13. chromozom), ale postižení na všech chromozomech
  • nadbytečné či chybějící chromozomyinfo-icon
  • chromozomy, které mají pozměněnou stavbu a podobně
  • pohlaví dítěte

Co to znamená pro nastávající rodiče?

„Vyšetřením je možné odhalit nejen nejčastější typy chromozomálních vad, jako je již zmiňovaný Downův syndrom, ale i syndromy, které jsou spojeny se ztrátami těhotenství, s vadami, které jsou neslučitelné se životem a podobně. To má velký význam pro dvojice, které se léčí s neplodností, pro ženy s opakujícími se spontánními potraty a pro každou ženu, která chce vědět o zdraví svého očekávaného miminka maximum,“ doplňuje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka brněnského centra Repromeda.

Testy lze provést

  • Od desátého týdne gravidity
  • Při IVFinfo-icon
  • V případě těhotenství z darovaných vajíček
  • U dvojčetném těhotenství
  • U každé ženy

Ilustrtivní obrázek: Pixmac, Těhotenství.cz