Vaginální mikroby mohou pomoci předpovědět předčasný porod | Těhotenství.cz

Vaginální mikroby mohou pomoci předpovědět předčasný porod

Vaginální mikroby mohou pomoci předpovědět předčasný porod - Těhotenství.cz

Miliony buněk v reprodukčním traktu těhotných žen by mohly být klíčem k předpovídání předčasného porodu. Předčasný porodinfo-icon a následné komplikace s ním spojené, jsou v současné době celosvětově hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let. Předčasným porodem rozumíme každé ukončení těhotenstvíinfo-icon mezi 27. až 37. týdnem gravidity. Podle Světové zdravotnické organizace (WHOinfo-icon), odhadem 15 milionů předčasně narozené dětiinfo-icon se rodí každý rok na celém světě, a jejich počet i nadále roste. Světový den předčasně narozených dětí  je každý rok  17. listopadu. Jeho cílem je zvýšit povědomí o předčasném porodu, a také o problémech předčasně narozených dětí a jejich rodin po celém světě.  

Výsledky výzkumu zveřejněného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences uvádějí, že některé vaginální bakterie, jsou výrazně odlišné u žen, které porodily předčasně.

Vědci při výzkumu analyzovali vzorky 49 těhotných ženy, z nichž 15 nakonec porodilo v předčasném termínu. U některých žen byla zjištěna nižší úroveň vaginálních bakterií Lactobacillus vaginalisinfo-icon. U této skupiny žen pak bylo zjištěno zvýšené riziko předčasného porodu. Právě přítomnost Lactobacillus vaginalis je pro zdravé vaginální prostředí velmi důležitá.Ještě vyšší riziko předčasného porodu pak má hrozit při nízké hladině Lactobacillus vaginalis, ve spojení s vyšší úrovní bakterií Gardnerellainfo-icon a Ureaplasmainfo-icon.

Vědci, kteří na výzkumu pracovali, věří, že výsledky mohou pomoci lépe předvídat hrozící riziko předčasného porodu.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac