Holení, depilace a odstraňování chloupků v těhotenství | Těhotenství.cz

Holení, depilace a odstraňování chloupků v těhotenství

Holení, depilace a odstraňování chloupků v těhotenství - Těhotenství.cz

Vaše bříško je stále větší a vy sotva můžete vidět své nohy, natož si je holit. Chloupků po celém těle může být přitom podstatně více, než v době před těhotenstvím. Je to z důvodu změn hladiny hormonů v průběhu těhotenstvíinfo-icon. Chloupky můžete najít růst kolem bříška, bradavek nebo jiných nežádoucích místech. Je zřejmé, že holeníinfo-icon budete muset zvládnout po paměti a v intimních místech s pomocí zrcátka, které se ale ve sprše bude mlžit. Nebo budete potřebovat asistenci svého partnera – např. při holení ve sprše, aby vám pomohl udržet rovnováhu nebo v případě, že sedíte ve vaně, aby vám pomohl vstát, jelikož hrozí uklouznutí. Jestli ale považujete holení v místech, kde jste se dosud holit nemusela za zbytečné, nic se neděje – po těhotenství tyto chloupky obvykle zase zmizí.

Běžné způsoby odstraňování chloupků:

Laserová epilace v těhotenství

Při laserové epilaci se vysílá světelný paprsek a zaměřuje se na pigment vlasové cibulky a způsobuje poškození vlasového folikulu. Většinou je vlasová cibulka zničená a chloupek již nenaroste.

Neexistují žádné studie, které hodnotí bezpečnost laserové epilace v průběhu těhotenství. Mnoho poskytovatelů laserové epilace ale doporučuje vyhnout se laserovému odstranění chloupků v průběhu těhotenství z důvodu nedostatku informací o vlivu této metody na plodinfo-icon.

Odstraňování chloupků voskem

Možná zjistíte, že vaše pokožkainfo-icon reaguje v průběhu těhotenství na voskování jinak. Vaše pokožka může být citlivější, může více pálit nebo svědit. Řešením může být uklidňující antiseptický krém aplikovaný před a po voskování. Krém může také zabránit infekci, snížit podráždění a zarudnutí, které voskování může způsobit.

Neexistuje sice jednoznačný důkaz o škodlivosti voskování v těhotenství, ale ani o jeho bezpeč­nosti. Ani pokožka těhotné nemusí depilační prostředky dobře snášet a může reagovat alergicky. Jsou i jiné způsoby - např. klasické holení žiletkou vás nevystavuje riziku působení chemických látek z depilační kosmetiky.

Depilátory

Holení nohou vytrháváním není během těhotenství úplně vhodné a nelze je doporučit. Tento typ odstraňování chloupků je k pokožce poměr­ně dost agresivní a může podporovat vznik rozšířených cévek, tzv. pavoučků. Holit nohy běžným holicím strojkem je tedy vhodnější.

Holení

I když holení není nejjednodušší způsob jak se zbavit chloupků v průběhu těhotenství, je určitě nejlevnější a nejrozšířenější. Řada maminek zvládne holení i v těhotenství sama po hmatu a po paměti nebo s pomocí zrcátka. Jiné ženy zase využívají pomoci svého partnera.

Holení intimních míst před porodem

Každá ženainfo-icon má možnost oholit se ještě doma, před odjezdem do porodniceinfo-icon, tak jak je sama zvyklá. Jinak se holení provádí při příjmu na sál, v místnosti k tomu určené. Používají se jednorázové holicí strojky a pěna nebo krém na holení. Ve většině porodnic stačí, pokud má žena oholeny velké stydké pysky, eventuelně oblast hráze. Holení provádí porodní asistentkainfo-icon. Jestliže máte na zevních genitáliích znaménko nebo vyčnívající pihu, upozor­něte na to.

Při fyziologickém porodu postačí, pokud je oholena spodní část rodidel, tzn. oblast velkých stydkých pysků a hráze. Jestliže se během spontánního porodu vyskytnou komplikace vedoucí k ukončení císařským řezem, je vhodné mít ge­nitálie oholené celé. Operační pole musí být přehledné a čisté a z těchto důvodů je nutné vyholit i zbytek ochlupeníinfo-icon před začátkem zákroku.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac