Citlivost na pachy v těhotenství | Těhotenství.cz

Citlivost na pachy v těhotenství

Citlivost na pachy v těhotenství - Těhotenství.cz

Máte najednou dojem, že vnímáte daleko více pachů a vůní ve svém okolí? Pokud ano, tak je to jeden z prvních příznaků vašeho těhotenství.  Že se váš čich v těhotenství změnil a stal se citlivějším, není nijak neobvyklé. Může to být jídlo, pití, toaletní potřeby nebo dokonce lidé, co se stanou méně (nebo více) lákavé díky svému pachu. Pociťujete různé pachy a vůně, které jste si dříve až tak neuvědomovala. Nebo vám nezpůsobovaly nevolnosti. Připravte se na to, že i vůně, které jste dříve měla ráda, se vám mohou stát nepříjemné.

Proč se váš čich změnil?

Existují různé teorie, ale vše se točí kolem procesů, které souvisí s vývojem těhotenství. Jedno z vysvětlení uvádí: Objem průtoku krve ve vašem těle se v těhotenství zvyšuje až o 50 procent a někteří odborníci se tak domnívaní, že centra čichových receptorů, mohou být ovlivněna právě tímto zvýšeným průtokem krve.

Někteří lidé se však domnívají, že jde vlastně o ochranný mechanismus, který má těhotné zabránit dýchat cokoliv škodlivého. Pokud však začnete jinak cítit pach svého partnera, může to být problém. Řešením ale může být změna parfému na takový, který nebude příliš výrazný a vadit vám nebude. Přesto není citlivost na pachy v těhotenství pravidlem a u každé těhotné se projevuje vnímání pachů a vůní jinak.

Co může pomoci?

Výpary z kuchyně, cigaretový dým, parfémy nebo lidský pot vám budou činit veliké potíže. Vše je způsobeno citlivostí čichu, který se na začátku těhotenství hodně zostří. Je dobré s touto reakcí počítat a vyvarovat se proto prostředí s ostřejšími vůněmi nebo jinými pachy. Doma jistě brzy zjistíte, které pachy vám vadí a budete se jich vyvarovat. Nejčastěji se jedná o toaletní potřeby. Stačí si tedy zvolit takové, jejichž vůně vám problém dělat nebude nebo jejich používání zcela vynechat. S tím, že vám někdo „nevonní“ se můžete setkat ale i např. v dopravním prostředku nebo v zaměstnání. Takový náhlý závan vůně vám může způsobit i nevolnost. Některé vůně vám mohou být naopak velmi příjemné, pokud je to možné, mějte je po ruce.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Témata: