Téma: antikoncepce - ženám na užívané antikoncepci leccos vadí, většinou si to ale nechají pro sebe

Téma: antikoncepce - ženám na užívané antikoncepci leccos vadí, většinou si to ale nechají pro sebe - Těhotenství.cz

V červenci 2014 realizovala výzkumná agentura Ipsos mezi českými ženami ve věku 18–35 let exkluzivní průzkum na téma antikoncepce předepisované gynekologem. Podle výsledků tohoto průzkumu v současnosti užívá některou z forem hormonální nebo nehormonální antikoncepce 59 % žen v tomto věku.

České ženy mají obvykle zkušenost pouze s hormonálními pilulkami, v současnosti je užívá každá druhá žena (50 %), osobní zkušenost s nimi má ale 91  % žen v dané věkové kategorii. Některou z tzv. netradičních forem, jako např. vaginální kroužek, antikoncepční náplasti nebo nitroděložní tělísko (hormonální nebo nehormonální), za svůj život osobně vyzkoušela každá pátá žena (21 %). Aktuálně tyto formy užívá pouze 8 % žen ve věku 18–35 let.

Naprostá většina (92 %) současných uživatelek antikoncepce předepsané gynekologem říká, že je s ní spokojená. Při porovnání odpovědí uživatelek pilulek s ženami, které užívají některou z netradičních forem, je ale zřejmé, že jsou více spokojené právě uživatelky netradičních forem.

Přestože ženy deklarují s antikoncepcí spokojenost, téměř každá třetí uživatelka (29 %) zvažuje, že ji v příštích 2 až 3 letech změní a dalších 47 % uživatelek by o změně začalo přemýšlet, pokud by jim lékař nabídl nějakou alternativu. Ženám na antikoncepci vadí nejčastěji to, že na její užívání musejí každodenně myslet, nechtějí chodit stále pro recepty, rády by levnější variantu antikoncepce a také vyjadřují přání, aby byla antikoncepce šetrnější k jejich tělu.

Důvody nespokojenosti s antikoncepcí však ženy nedokážou sdělit svému gynekologovi. Ve sledované věkové skupině bylo za poslední rok v přímém kontaktu s gynekologem z nejrůznějších důvodů celkem 86 % žen ve věku 18–35 let. Pouze každá pátá žena ale sama zahájila rozhovor na téma antikoncepce, aniž by pouze žádala o další recept.

V případě, že nějaká diskuze s gynekologem o antikoncepci proběhne, jedná se často pouze o stručný dotaz, jestli je vše se stávající antikoncepcí v pořádku. Dále se ženy ptají na jiné formy antikoncepce nebo jiné značky, hovoří také o nežádoucích účincích stávající antikoncepce.

Zdá se tedy, že české ženy přijímají nepříznivé faktory užívané antikoncepce jako „nutné zlo“, které je třeba snášet za cenu benefitů, které jim antikoncepce nabízí. Proto nemají potřebu o tom, co jim na antikoncepci vadí, mluvit s lékařem. Pokud se gynekolog nezeptá sám, obvykle na to nepřijde vůbec řeč a žena se tak připravuje o možnost získat antikoncepci, která bude splňovat její požadavky.

 

Ing. Lenka Suchá, Ipsos

Kategorie: 
Témata: