Tělesná hygiena během těhotenství | Těhotenství.cz

Tělesná hygiena během těhotenství

Tělesná hygiena během těhotenství - Těhotenství.cz

Osobní hygiena je podstatná v každé části života. V průběhu těhotenství je ale dodržování hygienických pravidel ještě důležitější. Nesprávná hygiena může znamenat zvýšené riziko vzniku infekce a jakákoli infekce, kterou byste mohla během těhotenství dostat, zvyšuje riziko předčasného porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností. V některých závažných případech může také vést k vážným zdravotním problémům u dítěte. Chronické vystavení toxinům a jiným škodlivým látkám během těhotenství může také vést k určitým malformacím u dítěte.

V průběhu těhotenství se tělo ženy potí více než obvykle, je proto vhodné nosit ne příliš těsné oděvy. Vybírejte si spíše volné, bavlněné, zkrátka takové, ve kterých se především cítíte pohodlně. Vždy noste bavlněné spodní prádlo, které je pro vás pohodlné a prádlo každý den měňte. Nenoste propocené oblečení. Sprchovat byste se měla každý den, ale spíše ve vlažné vodě a s použitím přírodních, nedráždivých mýdel. Horká vana se nedoporučuje. Pravidelné mytí vlasů je rovněž důležité.

Již v průběhu těhotenství se může stát, že vám bude z prsou vytékat mlezivo. Pořiďte si tedy již pro toto období vložky do podprsenky, které potom pravidelně měňte.

Věřte tomu nebo ne, ale péče o zuby by také měla tvořit důležitou součást vaší hygieny během těhotenství. Ignorování zubní hygieny v těhotenství se totiž nemusí vyplatit. Vyšší kazivost zubů v těhotenství bývá způsobena vyššími nároky organizmu těhotné na spotřebu vápníku a ta mnohdy trpí jeho nedostatkem. Ideální je tedy pravidelná zubní péče, zuby si čistěte dvakrát denně. Případné problémy si nechte vyléčit ještě dříve, než otěhotníte. Pokud jste tak neučinila před početím, domluvte si prohlídku v prvním trimestru, ale nezapomeňte oznámit svému stomatologovi, že jste těhotná. Za celé těhotenství byste měla navštívit zubního lékaře nejméně dvakrát.  

Další důležité tipy pro dodržování hygieny:

  • Umyjte si ruce pokaždé, když se vrátíte domů, zvláště pak před jídlem.
  • Používejte sanitizer (vysoce účinný antibakteriální produkt na čištění rukou) nebo jednorázové antibakteriální ubrousky, pokud nemůžete použít mýdlo a vodu, zejména před jídlem.
  • Udržujte své genitálie čisté, aby nedošlo ke vzniku genitálních infekcí.
  • Výplachy pochvy neprovádějte bez vědomí lékaře.
  • Pravidelně otírejte sdílená zařízení jako prkénko na WC, klávesnice, kliky nebo telefon antibakteriálními ubrousky.

Pokud se necítíte dobře, máte horečku, bolest v krku nebo vaginální výtok, vyhledejte lékaře.

Těhotenství.cz