Přejít k hlavnímu obsahu

Spaní na břiše v těhotenství

Spaní na břiše v těhotenství

Svoji oblíbenou polohu na spaní má asi každý. A kdo nemá, tak pravděpodobně střídá polohy během noci prostě tak, jak je mu to zrovna příjemné. Pro nastávající maminky se ale může v proběhu těhotenství objevit ohledně polohy těla pro spánek další z mnoha problémů.

Žena je zvyklá spát ve své poloze a najednou to díky narůstajícímu bříšku nejde. Časté dotazy těhotných tedy jsou: mohu spát během těhotenství na břiše? Jaká poloha je nejlepší? Jaké jsou vůbec všechny vhodné polohy? V první řadě – je dobré zachovat klid a uvolnit se. Jedná se o stav, který bude trvat jen několik měsíců.

Spaní na břiše v těhotenství

Spánek v této poloze se nedoporučuje, protože by mohl ovlivnit krevní oběh, což by mohlo být pro dítě škodlivé. Odborníci doporučují těhotným ženám, aby se vyvarovali spánku na břiše, zejména během druhého a třetího trimestru. Spát na břiše v těhotenství navíc není ani pohodlné.

Spaní na zádech

Spaní na zádech se naopak může zdát bezproblémové, nicméně v této spánkové poloze děloha tlačí na střeva, aortu a dolní dutou žílu a to může vést k celé řadě potíží, např. k omezení toku krve nebo živin nezbytných pro dítě. Rovněž může tato poloha u těhotných vyvolávat pocity nevolnosti a závratí.

Spaní na boku

Jak to vypadá, je pro spánek a odpočinek v těhotenství nejlepší poloha na boku, ta je také doporučována. V této poloze je dobré spát s podloženými koleny, např. těhotenským nebo obyčejným polštářem. Zajistíte se tak plynulý přítok a odtok krve u matky i u dítěte. V případě bolesti zad v této poloze, je možná dát polštář i pod bříško.

Pro klidné usínání lze také vyzkoušet:

  • poslech uklidňující relaxační hudby
  • polštáře tam, kde to bude pro tělo příjemné
  • partnerská masáž
  • relaxační koupel
  • pravidelnost spánku a usínání ve stejný čas

Diskuze k článku