Přejít k hlavnímu obsahu

4 základní pohybové aktivity v těhotenství

Pondělí 16. Březen 2015 13:03

Přístup k prenatálnímu cvičení se za posledních 20 let značně změnil. Těhotenství není již vnímáno jako období, kdy je lepší sedět, dívat se na televizi a jíst čokoládu. V průběhu devíti měsíců si maminky mohou skutečně udržet a i zlepšit svoji kondici. Cvičení poskytuje mnoho výhod, jako je například zlepšení nálady a energetické hladiny, což vám např. také pomůže lépe spát. Nebo vám aktivita a pohyb pomůže předcházet nepřiměřenému přibývání na váze. Pravidelné cvičení během těhotenství může nejen zvýšit vaši energii, ale také zlepšuje celkový zdravotní stav. Udržování zdravého těla a správného zvyšování tělesné hmotnosti může pomoci snížit běžné těhotenství problémy a nepravidelnosti, jako bolesti spodní části zad, únava a zácpa.

Ať již jste sportující nastávající maminka nebo jste rozhodnutá se cvičením v nejbližší době začít, vždy konzultujte své plány s ošetřujícím lékařem. Přečtěte si o zásadách bezpečného sportování v těhotenství.

Nejlepší tipy na cvičení během těhotenství:

Procházka po okolí je skvělý způsob, jak začít cvičit během těhotenství. Vaše tepová frekvence se postupně zvýší, aniž by měl pohyb příliš velký vliv na kolena a kotníky.

Výhody aktivní chůze:

  • Zvyšuje tepovou frekvenci a zlepšuje krevní oběh srdce
  • Udržuje flexibilitu a pružnost
  • Udržuje váhový přírůstek spalováním kalorií
  • Připravuje svaly na porod

Výzkumy dokazují, že zdravé těhotné ženy, které v průběhu těhotenství pravidelně sportují:

  • Mají menší riziko předčasného porodu
  • Mají kratší dobu porodu
  • Mají rychlejší rekonvalescenci po porodu

Odborníci doporučují cvičení po dobu 30 minut denně, a to po většinu dní těhotenství. Pokud chodíte do fitness centra nebo cvičíte doma, vždy se na začátku cvičení nejprve zahřejte po dobu 5 minut, s následným strečinkem po dobu rovněž 5 minut. Po samotném hlavním cvičení zvolte režim 5-10 minut postupného pomalejšího cvičení nebo lehkého strečinku.

Plavání

Pokud existuje ideální cvičení během těhotenství, je to plavání. Během plavání je nulová šance pádu na břicho a zranění. Cvičení ve vodě vám dává lepší rozsah pohybu, aniž by byl vyvíjen tlak na vaše klouby. I ve vašem devátém měsíci těhotenství můžete plavat, chodit nebo dělat aerobik ve vodě. Vodní aerobik je také skvělé kardio.

TIP: Zjistěte si, kde ve vašem okolí probíhá pravidelné cvičení těhotných v bazénu!

Bezpečnostní tip: Jak vaše dítě roste, vaše těžiště se změní a můžete ztratit smysl pro rovnováhu a koordinaci. Chůze po hladkých kachličkách u bazénu může být proto nebezpečná, používejte tedy vhodnou obuv k bazénu! Buďte rovněž opatrná při vstupu do vody. Používejte zábradlí proti uklouznutí. Vyhněte se potápění nebo skákání do vody. Aby se zabránilo přehřátí, vyhněte se extrémně teplým bazénům, parní kabinkám, vířivkám a saunám.

Rotoped nebo cyklotrenažér

Jízda na rotopedu nebo cyklotrenažéru je vhodný způsob, jak zvýšit svou tepovou frekvenci, aniž by byly příliš zatěžovány vaše klouby. Moderní rotopedy a trenažéry umožňují jednoduché ovládání a nastavení obtížnosti šlapání – díky tomu můžete zvolit pro začátek zcela volný režim jízdy a postupně přidávat se zátěží. Díky nastavitelnosti výšky řídítek, můžete na rotopedu cvičit po celou dobu těhotenství.

Jóga

Prenatální jóga vám pomůže rozhýbat vaše klouby a udržet flexibilitu. Jóga posiluje svalový systém, stimuluje krevní oběh a pomáhá relaxovat.

Cvičení jógy pro 1.trimestr těhotenství

Jóga pro 2. trimestr těhotenství

Jóga pro 3. trimestr těhotenství

Těhotenství.cz