Přejít k hlavnímu obsahu

10. týden těhotenství

10. týden těhotenství

10. týden těhotenství většina nastávajících matek již navštěvuje poradnu pro těhotné. Silácké řeči typu: "co bych se namáhala chodit k doktorovi, jsem těhotná a co?" nejsou na místě. Poradna je nejen pro matku. Sledováním jejího zdravotního stavu vlastně hlídáme i nenarozené dítě.

Po devíti složitých týdnech začne být na vašem bříšku pomalu znát, že jste v očekávání. Na co se v desátém týdnu připravit? Co očekávat a jak se s tím vypořádat? 

Jak velké je mé miminko v 10. týdnu těhotenství? 

Vaše děťátko se už může pochlubit velikostí 3,1 centimetrů: to je jako jahoda nebo sušená švestka. Váží 4 gramy, tedy dvakrát více než v minulém týdnu! V lékařských kruzích se od tohoto věku dítě nenazývá „embryo“, ale „plod“. 

Co se s děje s mým miminkem v 10. týdnu těhotenství?

Přestože má na čele pořádnou bouli způsobenou vývojem mozku, začíná se víc a víc podobat lidské bytosti. Formují se mu kosti a chrupavky, stejně jako kolena a kotníky. Už dokáže ohýbat paže, ale jsou ještě tak drobné, že nemůžete cítit jeho údery. 

Pod dásněmi vznikají základy zoubků, s kterými se na vás bude moci už na konci pátého měsíce usmívat. 

Vaše miminko má už pár znaků, které si ponese i na svět: jeho ledviny produkují moč, a pokud je to chlapeček, tvoří se v něm už testosteron. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

7 nejčastějších příznaků v 10. týdnu těhotenství 

1. Zácpa 

O tom, že těhotenství s sebou může přinášet zácpu, jsme již hovořili. Zvlášť v prvním trimestru se ji nejspíš nevyhnete. Pomoci si můžete vhodnou stravou bez rýže, těstovin, chleba a dalších potravin. Vaše dieta proti zácpě by měla být bohatá na celozrnné výrobky a ovoce. 

2. Výkyvy nálad 

Nejvíce rozházenou psychiku budete mít v prvním trimestru a v posledních měsících před porodem. Dobou zprávou je, že se vaše emoce již brzy uklidní. Do té doby můžete trénovat, jak se s nimi vypořádat. Až vás v závěru těhotenství opět přepadnou, už na ně budete připravená.  

3. Vyčerpání 

Lehká fyzická aktivita vám pomůže zahnat únavu, ovšem relaxace je ještě důležitější. Naštěstí přibližně za měsíc z vás vyčerpanost trochu opadne. Do té doby dopřejte tělu tolik odpočinku, kolik žádá. Neváhejte si třeba přispat. 

4. Pálení žáhy 

Další trable, s kterou jste se od začátku těhotenství nejspíš už setkala. Abyste zabránila pálení žáhy, zapomeňte na to dát si po jídle „dvacet“. Nelehejte si alespoň do doby, než tělo porci trochu stráví. 

5. Poševní výtok 

Vlivem hormonů proudí do pánevní oblasti více krve. To způsobuje zcela neškodný příznak těhotenství: bílý, mléčný a řídký výtok. 

6. Slabost či závratě 

Silnější krevní řečiště v celém vašem těle má za následek také pocity slabosti a závratě. Jakmile vás zastihne malátnost, sedněte si a vyčkejte, až se budete zase cítit v pořádku. Nezapomínejte zařazovat malé svačiny mezi jídly, abyste udržela stálou hladinu cukru v krvi. 

Co se děje s mým tělem v 10. týdnu těhotenství?

Invaze těhotenských hormonů obrátí procesy v těle vzhůru nohama. Svalovina střeva se uvolňuje, což často vede k zácpě. Pomoci může cvičení, pití spousty vody a jídelníček bohatý na vlákninu. 

Když se na sebe podíváte do zrcadla, vaše bříško jeví první známky toho, že někomu poskytuje azyl. Všimněte si mírného zaoblení ve spodní části břicha, kde roste vaše děloha. Jestli stále nevidíte žádnou změnu, buďte bez obav. Některým ženám začíná bříško růst o pár týdnů později. 

Dobře viditelná je i jiná tělesná změna: vaše žíly se „vystavují“ na vašem břiše a poprsí jako modelky. Ještě více patrné jsou na světlé pleti. Nehrozí vám při tom žádné riziko, jedná se o přirozený děj. Tělo se takto snaží zajistit stálý přísun velkého množství krve pro váš plod. 

Dále si můžete všimnout tzv. pavoučího angiomu. Jde o červené čáry v horní části paže a na hrudníku. Způsobuje je těhotenský hormon estrogen, který dává pokyny k rozšíření vašich cév. Nemusíte se bát, obvykle zmizí hned po těhotenství. 

Vyšší hladiny hormonu progesteronu zase způsobují skvrny na pokožce nebo její vysoušení.  

Všechny změny pokožky v těhotenství zdaleka nejsou špatné. Zjistěte užitečné informace o kůži během gravidity a jak ji udržet krásnou.  

Co bych měla dělat v 10. týdnu těhotenství? 

  •  Dopřejte si dostatek vitamínu D: Jak jsme se už zmiňovali, dítěti se teď tvoří zoubky. Bez „slunečního vitamínu“ můžete nejen ohrozit vývoj jeho orgánů, ale i inteligenci a schopnost učení. Pokud si nedokážete zajistit dostatečný příjem vitamínu D z potravin, konzultujte situaci s lékařem. Společně vyberete vitamínový doplněk, který je pro vaše těhotenství nejvhodnější. 
  • Nestresujte se: Abyste se i v těhotenství cítila v pohodě, navzdory ranní nevolnosti, únavě a všem hormonálním změnám, potřebujete se naučit relaxovat. Cvičení uvolňuje velké dávky endorfinů, „hormonů dobré nálady“. V tomto týdnu můžete vyzkoušet třeba těhotenskou jógu, pokud váš lékař není proti. Když vás úzkost zastihne během dne, následující jógové dechové cvičení by vám mělo pomoci vrátit se na pozitivní vlnu: Nádech dvě sekundy, výdech dvě sekundy. Nádech dvě sekundy, výdech tři sekundy. Nádech dvě sekundy, výdech čtyři sekundy. A nádech dvě sekundy a výdech pět sekund. Cvičení ještě několikrát za sebou zopakujte. Jako bonus vám pomůže vám snížit hladinu kyslíku v krvi. 

Kontakt s lékařem

Kontakt nastávající matky s lékařem a ženskou sestrou by měl vytvořit vztah porozumění a spolupráce na jejímž konci je zdravý novorozenec. Poradna má za cíl nenařizovat, ale radit. Při komplikacích pak účinně zasahovat ve prospěch ženy i plodu.

Těhotenská průkazka

Nastávající matce je vystavena těhotenská průkazka. Obsahuje nacionále (jméno, datum narození, bydliště, rodná čísla rodičů), údaj o poslední menstruaci a datu předpokládaného porodu, záznamy o předchozích těhotenstvích, nemocích, rozměry pánve, výška, výchozí váha.

Pravidelně je sledována moč, krevní tlak, růst dělohy, stav porodních cest a později kontrolována srdeční činnost plodu.

V poslední části průkazky je místo na grafický záznam nárůstu hmotnosti, velikosti břicha a stavu porodních cest. Své místo zde má i záznam obvodního a zubního lékaře. Zaznamenávají se zde i výsledky vyšetření krve a ultrazvuku.

Na ultrazvuku je plůdek již viditelný a měří asi 6 cm, aktivně se pohybuje, je vidět pupečník a vytvářející se placenta.

Nevolnosti odeznívají

Postupně odeznívají nevolnosti, tělesná váha jednoznačně stoupá, normální je do 0,5 kg týdně. Celkový přírůstek je velmi rozdílný. Objeví se první potíže se stolicí. Zácpu je nutno korigovat především úpravou pitného režimu a změnou jídelníčku (ovoce, zelenina).

Projímadla používáme výjimečně. V poradně se zjišťuje zda těhotná neonemocněla syfilis, AIDS, je vyšetřován krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor a protilátky proti erytrocytům plodu.

Další témata

Může alkohol poškodit plod? Ano může – a dokonce zcela nevratně. Více o alkoholu v těhotenství zde.

Při zmínce o těhotenství spousta lidí mluví o vedlejších účincích, jako jsou strie, nevolnosti nebo změny nálad. Ale jen málokdo se zmiňuje o stresu. Některé z oblíbených způsobů, jak můžete zkusit udržet svou mysl v klidu.

Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů.

Máte pocit těžkých a bolavých prsou. Pocity bolesti a bodání v bradavkách. Tyto pocity často bývají první známkou vaší gravidity, ovšem během těhotenství nemizí. Ke konci těhotenství se většinou stupňují.

10. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA