Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí) | Těhotenství.cz

Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí)

Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí) - Těhotenství.cz

Stále více a více se setkáváme s pojmy funkční trénink a core trénink. K těmto typům tréninků se nejvíce využívají právě balanční pomůcky, za pomoci další přídavné zátěže. My si dnes vysvětlíme, v čem spočívá kouzlo balančních pomůcek, a jak správně na nich cvičit.

Většina z nás si pod pojmem „cvičení s balančními pomůckami“ představí zdravotní trénink a rehabilitace. Ano, tyto pomůcky jsou opravdu hojně používány pro rehabilitace, ale to neznamená, že bychom je neměli zařadit do našeho tréninku, naopak.

Za pomoci těchto pomůcek aktivujeme svaly jádra tzv. core.  Jedná se o hluboké svaly stabilizačního systému páteře, které má většina z nás oslabené, zvláště pak maminky po porodu.  Jedná se především o bránici, příčný sval břišní, vnitřní šikmé břišní svaly, pánevní dno a hluboké svalstvo páteře. Tyto svaly, pokud fungují správně, stabilizují naše tělo a to především v oblasti bederní páteře a pánevního dna. Tím se dá dobře předcházet bolestem zad a výhřezu plotének.

Balanční cvičení můžeme zaměřit jak na jednotlivé svalové partie, tak na tělo jako celek. Většinou se používají především k rozvoji koordinačních a silových schopností.

V balančním cvičení pracujeme se dvěma pojmy, stabilní a labilní pohyb. Stabilní znamená, že při správném držení těla člověk zvládá udržet danou polohu nebo vykonat pohyb bez obtíží.  Máme v kontaktu s podložkou více bodů (leh, sed, stoj na obou nohách, …). Labilní je naopak nějaká jednostranná zátěž, stoj na jedné noze při správném držení těla, atd. Právě u těchto poloh musí tělo zapojit rovnováhu a vyrovnávat se.

Přejděme k samotným pomůckám.

Zde si uvedeme nejčastější pomůcky, s kterými se můžete setkat ve fitness centrech.  Ovšem zároveň mají i tu výhodu, že většinu z nich seženete celkem levně kdekoliv a můžete je používat i na cvičení doma, v kanceláři atd.

 

Balanční polokoule – BOSU

Cvičení pro maminky - bosuSlouží především ke stimulaci rovnováhy.  Používá se z obou stran a to jak v osobních trénincích, tak i ve skupinových lekcích.  Výborně slouží nejen pro správné držení těla, ale i pro stabilizaci kloubů. Dá se na něm cvičit nespočet cviků.  Různé dřepy, výpady, zkracovačky, klek, klik atd. Variací je spousta.

 

 

Gymnastický míč

Cvičení pro maminky - gymnystický míč

Jedná se asi o nejznámější balanční pomůcku. Spousta lidí se snaží ho používat místo židle při práci na počítači. Bohužel si tím většinou ještě více ubližují. Pokud neumíme správně sedět na židli, míčem to nezachráníme.  Vyrábí se v několika velikostech dle výšky člověka. Používá se ke zvýšení kloubní pohyblivosti a pro celkovou ohebnost. Má spoustu využití ať už pro klasické sezení, cviky se zátěží i bez ní, různé poskoky na míči a pro zdatnější i klečení nebo stoj.

 

 

Balanční čočka

Cvičení pro maminky - balanční čočka

Jedná se vcelku o lehce vypoulenou placku. Používá se k sezení (vhodnější varianta než míč), stání, chození na místě. Ale dá se využít i pro ztížení některých cviků jako jsou výpady, držení rovnováhy při sezení na gymnastickém míči a nohy na čočce atd. Možností je opět spousta.

 

 

Overball

Cvičení pro maminky - overball

Jde o malý, měkký a částečně nafouknutý míček. Velice často využíván při rehabilitacích. V běžném životě se velice často využívá tak, že se vloží při sezení na židli mezi bedra a opěrku židle (více pod lopatky). Tím nás nutí sedět rovně a méně tak zatěžovat bederní a krční páteř. Opět se dá ale velice dobře využít ke cvičení. Především na různé kontrakce (stlačování).

 

 

TRX neboli závěsný systém

Cvičení po porodu - trx

Jedná se vcelku o dvě lana, která se uchytí ke stropu, stromu, za dveře atd. za která se různě přitahujete. S touto pomůckou si zacvičí vcelku každý. Začátečník i kulturista. Cvičí se s vlastní vahou, sami si určujete obtížnost a vcelku nejdůležitější je správné postavení těla.  Dalším benefitem je i to, že procvičíte úplně každou svalovou partii, na kterou si vzpomenete. Zkuste občas tuto pomůcku zařadit do tréninku a zjistíte, že máte svaly, o kterých jste nikdy netušili.

Autor: Monika Šveňhová, osobní trenér

 

 

 

 

 

Těhotenství.cz

Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí) - podobné příspěvky

Jídelníček na hubnutí pro ženy po porodu

Váha těhotné během těhotenství stoupá rovnoměrně. Za ideální zvýšení hmotnosti se považuje 10 - 12 kg. Přibrání na váze více jak 15 kg pak není příliš vhodné. Po porodu svou váhu řeší mnoho maminek, ale snažení o její redukci je mnohdy pomíjivé a výsledky jsou často jen dočasné.

Aby...

Sportovní výživa a suplementy pro sportující maminky po porodu a po skončení kojení

V době po porodu a po skončení kojení se spousta maminek rozhodne dělat něco s nadváhou a začne sportovat. Ze všech reklamních nosičů se na nás valí různé druhy proteinů, spalovačů, nakopávačů a všeho možného. My Vám dnes trošku uděláme jasno v tom co je co, a pro koho jsou dané...

Strečink pro maminky po porodu

Dnes si povíme něco o strečinku pro maminky po porodu. Proč? Protože je důležitější, než vypadá. Lidé přijdou do fitka nebo se doma rozhodnou cvičit a prostě začnou. Žádné zahřátí, žádné protažení. A přitom to je jedna z nejdůležitějších věcí, které nám pomáhají udržet pohybový aparát v dobrém...

Návrat po těhotenství opět do kondice cvičením doma

Návrat do kondice po těhotenství bývá obvykle velmi problematický. Nemůžete se vzdálit od dítěte a tak může být jedinou možností cvičit doma. Aby pro Vás cvičení doma bylo zábavnější zkuste vyzužít cvičební pomůcky zvané Gymstick Funkcional Trainer.

 

S touto pomůckou můžete snadno...

Jak po porodu spravit držení těla cvičením

Stále více z naší populace začíná cvičit a věnovat se sami sobě. To je sice moc hezké, ale než se pustíme do cvičení a složitějších pohybů, měli bychom se naučit, jak vypadá správné držení těla, abychom si při cvičení neubližovali...