Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí) | Těhotenství.cz

Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí)

Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí) - Těhotenství.cz

Stále více a více se setkáváme s pojmy funkční trénink a core trénink. K těmto typům tréninků se nejvíce využívají právě balanční pomůcky, za pomoci další přídavné zátěže. My si dnes vysvětlíme, v čem spočívá kouzlo balančních pomůcek, a jak správně na nich cvičit.

Většina z nás si pod pojmem „cvičení s balančními pomůckami“ představí zdravotní trénink a rehabilitace. Ano, tyto pomůcky jsou opravdu hojně používány pro rehabilitace, ale to neznamená, že bychom je neměli zařadit do našeho tréninku, naopak.

Za pomoci těchto pomůcek aktivujeme svaly jádra tzv. core.  Jedná se o hluboké svaly stabilizačního systému páteře, které má většina z nás oslabené, zvláště pak maminky po porodu.  Jedná se především o bránici, příčný sval břišní, vnitřní šikmé břišní svaly, pánevní dnoinfo-icon a hluboké svalstvo páteře. Tyto svaly, pokud fungují správně, stabilizují naše tělo a to především v oblasti bederní páteře a pánevního dna. Tím se dá dobře předcházet bolestem zad a výhřezu plotének.

Balanční cvičení můžeme zaměřit jak na jednotlivé svalové partie, tak na tělo jako celek. Většinou se používají především k rozvoji koordinačních a silových schopností.

V balančním cvičeníinfo-icon pracujeme se dvěma pojmy, stabilní a labilní pohybinfo-icon. Stabilní znamená, že při správném držení tělainfo-icon člověk zvládá udržet danou polohu nebo vykonat pohyb bez obtíží.  Máme v kontaktu s podložkou více bodů (leh, sed, stoj na obou nohách, …). Labilní je naopak nějaká jednostranná zátěž, stoj na jedné noze při správném držení těla, atd. Právě u těchto poloh musí tělo zapojit rovnováhu a vyrovnávat se.

Přejděme k samotným pomůckám.

Zde si uvedeme nejčastější pomůcky, s kterými se můžete setkat ve fitnessinfo-icon centrech.  Ovšem zároveň mají i tu výhodu, že většinu z nich seženete celkem levně kdekoliv a můžete je používat i na cvičení doma, v kanceláři atd.

 

Balanční polokoule – BOSUinfo-icon

Cvičení pro maminky - bosuSlouží především ke stimulaci rovnováhy.  Používá se z obou stran a to jak v osobních trénincích, tak i ve skupinových lekcích.  Výborně slouží nejen pro správné držení těla, ale i pro stabilizaci kloubů. Dá se na něm cvičit nespočet cviků.  Různé dřepy, výpady, zkracovačky, klek, klik atd. Variací je spousta.

 

 

Gymnastický míčinfo-icon

Cvičení pro maminky - gymnystický míč

Jedná se asi o nejznámější balanční pomůcku. Spousta lidí se snaží ho používat místo židle při práci na počítači. Bohužel si tím většinou ještě více ubližují. Pokud neumíme správně sedět na židli, míčem to nezachráníme.  Vyrábí se v několika velikostech dle výšky člověka. Používá se ke zvýšení kloubní pohyblivosti a pro celkovou ohebnost. Má spoustu využití ať už pro klasické sezení, cviky se zátěží i bez ní, různé poskoky na míči a pro zdatnější i klečení nebo stoj.

 

 

Balanční čočka

Cvičení pro maminky - balanční čočka

Jedná se vcelku o lehce vypoulenou placku. Používá se k sezení (vhodnější varianta než míč), stání, chození na místě. Ale dá se využít i pro ztížení některých cviků jako jsou výpady, držení rovnováhy při sezení na gymnastickém míči a nohy na čočce atd. Možností je opět spousta.

 

 

Overballinfo-icon

Cvičení pro maminky - overball

Jde o malý, měkký a částečně nafouknutý míček. Velice často využíván při rehabilitacích. V běžném životě se velice často využívá tak, že se vloží při sezení na židli mezi bedra a opěrku židle (více pod lopatky). Tím nás nutí sedět rovně a méně tak zatěžovat bederní a krční páteř. Opět se dá ale velice dobře využít ke cvičení. Především na různé kontrakceinfo-icon (stlačování).

 

 

TRX neboli závěsný systém

Cvičení po porodu - trx

Jedná se vcelku o dvě lana, která se uchytí ke stropu, stromu, za dveře atd. za která se různě přitahujete. S touto pomůckou si zacvičí vcelku každý. Začátečník i kulturista. Cvičí se s vlastní vahou, sami si určujete obtížnost a vcelku nejdůležitější je správné postavení těla.  Dalším benefitem je i to, že procvičíte úplně každou svalovou partii, na kterou si vzpomenete. Zkuste občas tuto pomůcku zařadit do tréninku a zjistíte, že máte svaly, o kterých jste nikdy netušili.

Autor: Monika Šveňhová, osobní trenér

 

 

 

 

 

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Podobné příspěvky jako: Cvičení s balančními pomůckami pro fitness maminky (po šestinedělí)

Jak si po porodu vytvořit funkční svalový korzet páteře

Posilování svalového korzetu páteře by měl být základem tréninku každého sportovce, který se chce cvičeníinfo-icon věnovat delší dobu....

Cvičení po porodu se závěsným systémem TRX

TRX je v posledních několika letech jednou z nejžádanějších fitnessinfo-icon pomůcek. V žádném fitness centru by neměl chybět. Přináší rychlé výsledky za...

Jídelníček na hubnutí pro ženy po porodu

Váha těhotné během těhotenstvíinfo-icon stoupá rovnoměrně. Za ideální zvýšení hmotnosti se považuje 10 - 12 kg. Přibrání na váze více jak 15 kg pak není...

Sportovní výživa a suplementy pro sportující maminky po porodu a po skončení kojení

V době po porodu a po skončení kojeníinfo-icon se spousta maminek rozhodne dělat něco s nadváhou a začne sportovat. Ze všech reklamních nosičů se na nás...

Strečink pro maminky po porodu

Dnes si povíme něco o strečinku pro maminky po porodu. Proč? Protože je důležitější, než vypadá. Lidé přijdou do fitka nebo se doma rozhodnou cvičit a prostě začnou. Žádné zahřátí, žádné protažení. A přitom to je jedna z nejdůležitějších věcí, které nám pomáhají udržet pohybový aparát v dobrém...