Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy těhotenství spíše plánují a spoléhají na rady gynekologa

Z internetového průzkumu provedeného mezi ženami* vyšlo najevo, že více jak 74 % žen své těhotenství plánuje a více jak polovina přizpůsobuje svůj životní styl nastávajícímu stavu. Nejvíce se úprava režimu týká jídelníčku, do kterého nastávající maminky zařazují více ovoce a zeleniny, ale také speciální doplňky stravy. Důležitým poradcem v době plánování a očekávání příchodu nového člena rodiny je pak gynekolog, kterému důvěřuje více jak tři čtvrtiny žen.

Otevřené informacím

Na rozdíl od generací našich maminek či babiček, chtějí být současné těhulky informované. Informace o mateřství vyhledávají stejnoměrně na internetu a v odborných knížkách, radí se s kamarádkami, či příbuznými, které již těhotenství absolvovaly. Největším důvěrníkem a zdrojem informací je pak gynekolog.

Nevědí, ale vše

Značná část žen byla svým lékařem informována o významu kyseliny listové pro prevenci vývojových vad v těhotenství. Přesto však naprostá většina z nich nemá povědomí o tom, že problém se zpracováním kyseliny listové se týká každé druhé ženy. V čem tkví příčina problému?

Každá druhá žena neumí zpracovat kyselinu listovou

Kyselina listová sama o sobě nemá zase tak velký účinek, vlastně žádný. Aby v těle mohla kyselina listová účinkovat, musí se v játrech přeměnit na kvalitativně hodnotnější a z biologického hlediska aktivnější foláty, a to za pomoci enzymů. Tím klíčovým enzymem je methylentetrahydrofolát reduktáza tzv. MTHFR, který je velmi často zmutován.

Líný enzym

Aktivita MTHFR enzymu postiženého genetickou mutací se sníží až o 70 % a jeho kapacita je omezená. V praxi to pak znamená, že ať užíváte tuny kyseliny listové či vagóny zeleniny, vyrobí se jen tolik aktivních folátů, kolik vám dovolí postižený enzym. Mnohdy je to dostatek pro běžný provoz těla, ale nedostatek v období těhotenství, kdy folátů potřebuje žena 2-3x více než obvykle.

Jak ho obejít?

Přestože se vás problém s přeměnou kyseliny listové týká, tak odhoďte zbytečné obavy. Miminku můžete zajistit optimální množství folátů prostřednictvím látky zvané Metafolin, kterým jsou obohacovány potravinové doplňky určené pro těhotné a kojící maminky. Je to forma důležitého folátu, kterou využije tělo každé maminky. Efekt Metafolinu totiž není závislý na aktivitě MTHFR enzymu a v těle se využije lépe, než samotná kyselina listová (a to i u žen s MTHFR mutací).

Foláty jako štít proti vývojovým vadám

Nedostatek folátů snižuje možnost otěhotnění a zvyšuje během těhotenství riziko výskytu vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, vývojové vady močového a pohlavního systému nebo srdečního septa. Ovlivňují dostatečné prokrvení placenty a tím i výživu dítěte, nárůst počtu červených krvinek. Zkrátka právě folátům vděčíte za zdravý vývoj a růst miminka a problém s přeměnou kyseliny listové byste neměly brát na lehkou váhu.

*Internetový průzkum realizovala společnost Merck v roce 2013.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA