Věk prvního menstruačního krvácení se v moderní době posunul na hranici 12 let a 7 měsíců | Těhotenství.cz

Věk prvního menstruačního krvácení se v moderní době posunul na hranici 12 let a 7 měsíců

Věk prvního menstruačního krvácení se v moderní době posunul na hranici 12 let a 7 měsíců - Těhotenství.cz

Kvůli současnému životnímu stylu přichází menses u dnešních dívek dříve než v minulosti. Začátek menstruaceinfo-icon ovlivňuje genetikainfo-icon, ale i postava mladých žen. Jak se pozná příchod první menstruaceinfo-icon či jaké hygienické potřeby by měly dívky používat, to prozradí ve svém příspěvku renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

K první menstruaci dochází u dívek mezi desátým a patnáctým rokem. Nástup menses, intenzita krváceníinfo-icon či bolestiinfo-icon při menstruaci, to vše je ovlivňováno jak geneticky, tak i výškou, hmotností, množstvím tělesného tuku a vody. Průběh prvního krvácení tak není možné předpovědět a ovlivnit. Například dívky s nadváhou mohou mít převahu estrogenů, které se více tvoří v tukové tkáni, a v důsledku toho může být děložní slizniceinfo-icon vyšší. Takzvaně hyperplastická děložní sliznice může vést k silnějšímu krvácení.

V minulosti první menses přicházelo u dívek později. Moderní životní styl a způsob stravováníinfo-icon vede k tomu, že se průměrný věkinfo-icon prvního krvácení snižuje. Stojí za tím právě i častější nadváhainfo-icon u mladých děvčat, které kvůli vyšší hladině estrogenů začnou krvácet dříve a intenzivněji. Aktuálně se průměrný věk první menstruace zastavil na hranici 12 let a 7 měsíců.

Na první menstruaci se zeptejte matky či babičky

Příchod první menstruace je možné rozeznat díky četným indiciím. Mladá ženainfo-icon totiž v tomto období prochází mnoha změnami. Jde například o počínající růst tělesného ochlupeníinfo-icon, zvětšování prsou, pobolívání v podbřišku a někdy lze pozorovat i hlenovitý výtok z pochvy. Dobu prvního menses je možné určit také podle žen v rodině, protože i genetika zde hraje určitou roli. Jestliže tak například matka a babička měly nástup menstruace dříve, dá se předpokládat, že i dcera začne krvácet v podobném věku.

Dívky by měly počítat s tím, že první dva roky bývá menstruace nepravidelná a až poté se stabilizuje. Výkyvy v cyklu je tak v tomto období nemusejí znepokojovat. Bude-li však krvácení silnější s většími ztrátami krve, je možné stav upravit užíváním doplňků stravy s fytoestrogeny a mateří kašičkou, vhodný je například přípravek Sarapisinfo-icon mensis.

Menstruační kalíšky nejsou pro mladé dívky vhodné

Dívky by měly vyhledávat specifické hygienické potřeby. Vhodné jsou klasické menstruační vložkyinfo-icon či menší tamponyinfo-icon, které jsou určeny i pro panny. V dnešní době můžeme registrovat nový trend v používání menstruačních kalíšků, jež sbírají menstruační krev a je možné je použít opakovaně. Tyto kalíšky však mohou používat jen dívky a ženy, které již měly pohlavní stykinfo-icon.

Menstruační kalíšky jsou vnímány jako moderní a ekologické, přitom však s sebou nesou určitá rizikainfo-icon, která nejsou příliš známá. Pro ženské tělo je přirozené, aby menstruační krev odtékala pryč, kalíšky ji však zadržují. Pokud si žena nechá kalíšek zavedený po delší dobu a krvácení je silnější, hrozí zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní. To může vést i k zanesení částí děložní sliznice a vzniku endometriózy, jež způsobuje nejen silné bolesti, ale i neplodnostinfo-icon. Navíc při manipulaci s kalíškem hrozí mnohem větší riziko zanesení infekceinfo-icon do pohlavních orgánů než u běžných vložek. U tamponů je zase potřeba dbát na pravidelnou výměnu, opět kvůli riziku infekce. Proto může být užívání kalíšků či tamponů rizikové zvláště u mladých dívek, které ještě nemají s menstruací a hygienou potřebné zkušenosti.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy na úpravu menstruace či lepší průběh menopauzy.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 
Podobné příspěvky jako: Věk prvního menstruačního krvácení se v moderní době posunul na hranici 12 let a 7 měsíců

Hity a novinky v oblasti hygieny během menstruačního období

V současné době máme opravdu pestrý výběr hygienických pomůcek, která nám vypomáhají v době, kdy se nám spustí pravidelné měsíční krvácení. Dnes frčí ekologické menstruační kalíšky, tampony z mořské houby nebo látkové vložky. Tohle a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Tampóny...

Vyšší riziko nádoru prsu mají i starší prvorodičky

Za posledních deset let vzrostla incidence nádorů prsu u žen o 10 %, od roku 1994 pak o 17 %. Vyplývá to ze Zprávy o zdravíinfo-icon obyvatel České republiky,...

Můžu být těhotná?

Můžu být těhotnáinfo-icon?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžu být těhotná.

Dva týdny před očekávanou menstruací jsme s přítelem měli...

Zúčastněte se výzkumu: Vliv otců na partnerské preference žen

Cílem výzkumu  je zjistit, zda si ženy vybírají stálé romantické partnery na základě určitých podobností se svým otcem, a zejména kdy dochází k zafixování charakteristik otce pro budoucí výběr partnera. Výzkum provádí 1. lékařské fakulty UK
a Centra pro teoretická studia UK & AV ČR....

V USA se minulý týden narodily dva páry identických dvojčat

Dvojčetné gravidity představují v České republice 2 % všech porodů.Šance na početíinfo-icon dvou identických dvojčat je asi 1 ku 70 milionům....