Rozhovor s ministrem zdravotnictví MUDr. Svatoplukem Němečkem, MBA o stravování v porodnicích | Těhotenství.cz

Rozhovor s ministrem zdravotnictví MUDr. Svatoplukem Němečkem, MBA o stravování v porodnicích

Informace o tom, že jídloinfo-icon není v porodnicích zrovna nejchutnější, mám i od některých matek,“ potvrzuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Pokud se však potvrdí výsledek testu MF DNES, bude to podle něj alarmující.

Co říkáte výsledkům testu MF DNES?

Ty výsledky jsem dosud pořádně neviděl, takže vycházím z informací od vás. Pokud tomu tak je, je to špatná vizitka pro české zdravotnictví a nemocnice. Domnívám se totiž, že kvalitní stravainfo-icon je jedním z faktorů, který pomáhá zlepšit průběh ošetřování či onemocněníinfo-icon. Na druhé straně je třeba říct – ale to se netýká porodnic – že ne vždy lze dávat pacientovi jídlo, které je chutné. Je to omezeno tím, jakou dietu dostane. Když má neslanou dietu, tak chápu, že lidé, kteří jsou v Česku zvyklí na hodně slaná jídla, spokojeni nebudou. Ale to není tento případ. Takže se s výsledky testu podrobně seznámím a budu zjišťovat, jestli jsou v jednotlivých porodnicích nějaké disproporce. Ale informace, že jídlo v porodnicích není zrovna nejchutnější, mám od některých matek také. Nicméně vždy byla reakce personálu nemocnic taková, že jde o to, aby bylo dobře stravitelné a nezatěžovalo trávicí trakt v době, kdy by se ženainfo-icon měla věnovat rekonvalescenci.

Nejde přece jen o chutnost jídel. Zvlášť u porodnic jde hlavně o nutriční hodnoty pokrmů. A pokud testinfo-icon ukazuje, že ty jsou někde padesátiprocentní a jinde až na úrovni redukční diety, k dobré rekonvalescenci matek to nepřispívá.

 Jestli test ukazuje, že jsou nutriční hodnoty na padesáti procentech a méně, je to skutečně alarmující a určitě se tím budeme zabývat.

Nebude nakonec výsledkem zrušení zdravotnických poplatků to, že nemocnice začnou na jídlech pro pacienty ještě více šetřit?

Je třeba říct, že poplatky nebyly nikdy adresně určeny na nějaký konkrétní výdaj typu jídel. Byl to běžný příjem nemocnic. Vzhledem k tomu, že všem bude v letošním i příštím roce výpadek z poplatků plně kompenzován, není žádný důvod, aby v této oblasti musely šetřit.

Proč vůbec peníze ze zdravotnických poplatků nešly primárně na vyšší komfort pacientů včetně kvality jídla?

Protože to nebyly peníze navíc. V době, kdy se zaváděly, tak byl o to nižší příjem ze zdravotního pojištění. To však neznamená, že by se nemocnice neměly snažit, aby pacienti měli vyšší komfort. Myslím, že k vizitce každé z nemocnic patří, v jakém prostředí pacienti spí, jaké je tam stravováníinfo-icon, jaký další komfort. To patří k dobře řízené moderní nemocnici.

Proč si pacient nemůže v nemocnicích běžně připlatit na jídlo, aby dostal, co mu chutná?

Myslím si, že by úplně nemělo nic bránit tomu, aby si pacient objednal a zaplatil třeba externě jídlo z restaurace a aby mu ho dovezli. Pokud tomu nebudou bránit dietní důvody kvůli léčbě, tak by asi nemocnice mohla umožnit, aby si zajistil vlastní stravu.

V některých zemích mají vyhlášky určující spotřební koš, nutriční a kalorické hodnoty, které jsou nemocnice povinny dodržovat. V Česku taková vyhláška chybí. Neuvažujete o zavedení něčeho takového?

Zatím jsem žil v domnění, že na všechno vyhlášky máme a že něco podobného už existuje. Pokud tomu tak není, budou určitě i výsledky vašeho testu důvodem, abychom se tím zabývali. A abychom jakási doporučení formou vyhlášky pro jednotlivé diety dali.

 

Zdroj: MZCR.CZ Rozhovor vyšel 12.9 v Mladé frontě DNES

Kategorie: 
Témata: 
Podobné příspěvky jako: Rozhovor s ministrem zdravotnictví MUDr. Svatoplukem Němečkem, MBA o stravování v porodnicích

Velikonoční sladkosti dětem – odměna, nebo trest?

V České republice se ročně zkonzumuje 60 000 tun čokolády, což je zhruba 6 kilogramů na osobu. Čokoládu neodmítne skoro žádný Čech, 55 % ji konzumuje i několikrát týdně.* Na Velikonoce se spotřeba laskominek zvyšuje téměř o 100 %.** Nadměrná konzumace sladkostí přitom vážně...

Nákupní poukaz jako motiv proč přestat v těhotenství kouřit

Finanční odměny by mohly pomoci jedné z pěti žen přestat kouřit během těhotenstvíinfo-icon – tento neobvyklý ...

Vyšší riziko nádoru prsu mají i starší prvorodičky

Za posledních deset let vzrostla incidence nádorů prsu u žen o 10 %, od roku 1994 pak o 17 %. Vyplývá to ze Zprávy o zdravíinfo-icon obyvatel České republiky,...

Nadměrné solení se týká nejen dospělých, ale i dětí

Lékaři dlouhodobě upozorňují, že nadbytek soli v jídle ohrožuje naše zdravíinfo-icon a zatěžuje především ledviny a oběhový systém, zvyšuje riziko vysokého...

Jsem těhotná a navštěvuji fitness centrum. Mohu v tom pokračovat? Mám osobní trenérku.

Nedoporučuji. Ani osobní trenér vám nemůže vždy zaručit odbornou péči. Pokud je těhotenství nekomplikované a máte-li energii, motivaci a chuť, pak je jis­tě tělesná aktivita prospěšná a bezpečná. Ale pokud mohu doporučit, odložte ná­vštěvy ve fitness a během těhotenství docházejte na cvičení a...