4 nejdůležitější formality, na které je třeba myslet před odjezdem na dovolenou s dětmi | Těhotenství.cz

4 nejdůležitější formality, na které je třeba myslet před odjezdem na dovolenou s dětmi

4 nejdůležitější formality, na které je třeba myslet před odjezdem na dovolenou s dětmi - Těhotenství.cz

Poslední květnové a první červnové dny jsou typickým obdobím, kdy si konečně vybíráme svoji letní rodinnou dovolenou. S potvrzenou rezervací se už můžeme těšit jenom na ničím nerušené chvíle strávené s dětmi přesně dle našich představ, ať už třeba na pláži nebo na horách. I když máme objednáno, neměli bychom však plně propadnout jen snění o tom, co nás čeká. Včasné vyřízení těch nejdůležitějších formalit a pochůzek nám může zpříjemnit nejen samotnou dovolenou, ale i dobu bezprostředně před ní. Přinášíme proto tipy, na co bychom neměli před odjezdem zapomínat a mohli si tak následně vychutnat volné dny s rodinou bez stresu a shonu.

Zkontrolujte pasy, výroba nových může trvat až 30 dní

Cestovní doklad je jedním ze základních předpokladů bezproblémového letního cestováníinfo-icon. Zatímco ve většině evropských destinací nám k prokázání se postačí občanský průkazinfo-icon, při cestě mimo Evropu po nás může být požadován i pas. Důležité je myslet na to, že svůj doklad totožnosti musí mít také dětiinfo-icon. „Před cestou bychom měli ověřit platnost našich identifikačních dokumentů a případně požádat o vydání pasu pro děti. Již dva roky totiž musí mít děti pro cesty do zahraničí vlastní pas. Jestliže žádáme o klasickou verzi pasu, vydání může trvat až 30 dní,“ upozorňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která je jedničkou v prodeji online zájezdů v Česku. Pokud nám zbývá méně než 30 dnů, lze zažádat o rychlopas, který můžeme mít hotový ve lhůtě 15 dnů a méně. S rychlopasem máme ale omezen vstup do některých rodinami oblíbených exotických destinací, jako je třeba Egypt. „Rychlopas má platnost pouze 6 měsíců, přičemž egyptská strana vyžaduje doklady platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území státu,“ upozorňuje Tůma.

Načasujte správně očkováníinfo-icon svých ratolestí

S dětmi cestujeme nejčastěji po České republice nebo blízkých evropských zemích. Očkování v těchto destinacích sice není povinností, ale lékaři některé vakcíny silně doporučují. Před odjezdem na běžnou dovolenou je tedy dobré zkontrolovat datum očkování proti tetanu a případně se nechat přiočkovat proti žloutence typu A. Výskyt tohoto typu žloutenky je totiž v zemích jižní Evropy vyšší než v tuzemsku. Před cestou do východní nebo střední Evropy by se pak mohla hodit injekce proti klíšťové encefalitidě. Důležité je kromě typů vakcín myslet i na správné načasování. Zdravíinfo-icon našich dětí totiž neprospívá podání více vakcín současně, stejně jako očkování bezprostředně před odjezdem na dovolenou. V případě nepříznivé reakce těla na látku by nám totiž mohly horečky dítěte na dovolené a nutnost vyhledávání cizího lékaře způsobit více problémů jak užitku.

Popřemýšlejte předem o výletech a nutné výbavě

Pokud cestujeme s dětmi, není nejvhodnější se vydávat na dovolenou zcela na vlastní pěst a nepřipraveni. I když vyrážíme na pobyt s delegátem, je vhodné informovat se o doplňkových možnostech v našem prázdninovém cíli. Na některé velmi oblíbené a turisticky navštěvované atrakce totiž může být potřeba zakoupit lístky nebo rezervaci již předem, zejména v případě přejezdů speciálními autobusy nebo třeba místní dopravou. Dobré je ověřit si rovněž možnosti vyžití v místě pobytu a tomu podřídit cestovní výbavu. Například i do Řecka je dobré přibalit si teplejší oblečeníinfo-icon, pokud třeba plánujeme výstup na horu Olymp, maďarské lázeňské lokality zase nabízejí spoustu bruslařských tras, které by mohla být škoda s dětmi nevyužít. Příhodné může být také informovat se o možnostech stravováníinfo-icon, a to zejména v případě, trpí-li naše děti specifickými alergiemi či dietami.

Cestovní pojištění lze sjednat i na poslední chvíli, nevyjíždějte bez něj

Ať už vyjíždíte s dětmi na klasickou turistickou dovolenou nebo plánujete lehký adrenalin například v podobě horské cyklistiky či sjíždění řeky na raftu, vždy se vyplatí pořídit v předstihu celé rodině cestovní pojištění. Zejména v zahraničí by se totiž platba za léčebné výlohy mohla vyšplhat na mnohonásobně vyšší finanční částky než v České republice. „Důležitým předpokladem je vybírat pojištění dle druhu dovolené. Nutností je však také ověřit si, na co všechno se námi vyhlédnutá pojistka vztahuje. Běžnou součástí základní sazby totiž nebývá například pojištění úrazu nebo zavazadel,“ zdůrazňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která zprostředkovává pojištění dobrovolně jako součást zájezdů. V případě, že jsme nechali tento krok na poslední chvíli, je možné pojistku sjednat i na internetu a zaplatit platební kartou online. Pojistné smlouvy a potvrzení nám tak budou obratem zaslány na e-mail. Částka za den pojištění v zahraničí se pohybuje již od 8 Kč.

 

Foto: Pixmac
Kategorie: 
Témata: 
Podobné příspěvky jako: 4 nejdůležitější formality, na které je třeba myslet před odjezdem na dovolenou s dětmi

Zika virus: objevily se další případy sexuálního přenosu

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) prošetřuje 14 nových případů sexuálního přenosu viru Zika. Ve všech případech došlo k přenosu viru Zika od mužů, kteří v nedávné době přicestovali z Jížní Ameriky.

Dnes (25.2.2016) také vydalo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu o...

Nákaza virem Zika v České republice nehrozí

Aktuální informace o situaci ohledně nákazy virem Zika: „Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že v České republice je riziko nákazy virem Zika prakticky nulové,“ uvedl 27. 1. 2016 na brífinku k problematice šíření viru Zika ve světě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Doplnění...

Špatně nainstalovaná dětská autosedačka je jednou z hlavních příčin zranění dětí při dopravních nehodách

Od roku 1997 je globálním standardem pro upevnění autosedaček ve vozidlech technologie ISOFIXinfo-icon. Ta byla navržena s cílem poskytnout rodičům snadný a ...

Tip na čtení: Čekala jsem miminko, ale...

Čekala jsem miminko, ale...  je knihou plnou příběhů, osobních zpovědí, prožitků a také pohledů terapeutů, kteří s pracují s tématem ztráty miminka.  Autorka knihy, PhDr. Lucie Lebdušková, sesbírala příběhy a reflexe žen, které se se ztrátou miminka vyrovnávaly s cílem podpořit a inspirovat...

Anketa: Poznala jste „intuitivně“ pohlaví svého očekávaného miminka?

Pohlavíinfo-icon očekávaného miminka je asi nejčastěji rozebíraným tématem mezi nastávajícími rodiči. Spousta z nich si tuto podstatnou informaci nechává až jako...