Přejít k hlavnímu obsahu

Staňte se pěstouny! V ústavní péči je v Česku kolem 9 tisíc dětí.

Pěstounské rodiny se na přechodnou dobu i natrvalo starají o opuštěné a ohrožené děti, které by jinak musely být v ústavech. Od přechodných pěstounů se mohou vrátit k biologickým rodičům, pokud jsou k tomu podmínky, nebo natrvalo přejít k rodičům náhradním. Cílem kampaně, která je součástí snahy státu transformovat systém péče o ohrožené děti a rodiny, je najít pěstouny pro co nejvíce dětí umístěných v dětských domovech.

V České republice je v ústavní péči kolem devíti tisíc dětí. Sklízí za to kritiku Evropské unie i nadace Unicef. I když v Moravskoslezském kraji je nejvíce pěstounů a nejvíce dětí v jejich péči z celé republiky, zároveň patří vedle Ústeckého kraje k těm, kde je největší počet dětí v ústavech. Je jich tam kolem tisíce.

V ústavní péči je v Česku kolem 9 tisíc dětí

Pěstouny se mohou stát lidé prakticky každého věku, nemusí to být jen manželé, ale i partnerské páry či jednotlivci. Podmínkou je správná motivace, odpovídající vztah k dětem, sociální zázemí i zdravotní stav.

"Ta procedura je oprávněně náročná a ne každý ji projde," zdůraznil Zdeněk Moldrzyk z ostravského Centra psychologické pomoci.
Například Darina Veselá vychovala se svým manželem tři vlastní děti a je také profesionální pěstounkou. Patří ke krátkodobým pěstounům, o cizí děti pečuje maximálně rok. V současné době se stará o miminko, které se narodilo loni v listopadu. Úřady pro ně shánějí trvalou náhradní rodinu. Je to šesté cizí dítě, které Veselá s mužem přijala. Od státu za to dostává asi dvacet tisíc korun měsíčně.

"Možnost starat se o cizí děti nás oslovila srdcem. Máme k dětem blízko," uvedla Darina Veselá.
Nejnovější dítě si pochvaluje.

"Jde nám to spolu dobře, je to hodné miminko," řekla pěstounka.

Nejvíce pěstounů je v Moravskoslezském kraji

Odborníci zdůrazňují, že pobyt v sebelepším domově je pro dítěte horší, než náhradní rodina.

"Rodina je pro vývoj dítěte jednoznačně základní věc," potvrdil Zdeněk Moldrzyk.
Podle ředitele Dětského centra Domeček v Ostravě a také dlouholetého pěstouna Zdeňka Novotného jsou ale v systému péče o ohrožené děti potřebné i ústavy.

"Zdá se mi, že lítáme z extrému do extrému. Byly časy, kdy úřady odebíraly děti téměř benevolentně, snaha umísťovat v náhradních rodinách všechny děti také není vždy správná," uvedl Novotný.
Odbornou péči podle něho potřebují například děti narkomanů s abstinenčními příznaky.

"My se tady o ně dokážeme postarat. Mít dítě rád je někdy málo, je potřeba i trocha odbornosti," zdůraznil Novotný.
Sociální odbory v Moravskoslezském kraji evidují 2058 pěstounských rodin a tvoří téměř jednu šestinu všech pěstounů v republice. Loni se v kraji podařilo umístit k pěstounům 805 dětí, celkem tam žije u náhradních rodičů více než 1500 dětí. Nejhůř se hledají pěstouni pro děti zdravotně hendikepované, děti jiných etnik a děti staršího školního věku.

Tisková zpráva, zdroj: MPSV

Těhotenství.cz, Foto:Pixmac

autor:
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA