Sex ve městě aneb větší města, více dětí? | Těhotenství.cz

Sex ve městě aneb větší města, více dětí?

Sex ve městě aneb větší města, více dětí? - Těhotenství.cz

Je porodnost ve městech vyšší než je průměr jednotlivých států? Nové výzkumy ukazují že ano. Porodnost ve 41 velkých evropských a amerických městech je o prý 7% vyšší, než je národní průměr v jednotlivých zemích. A dokonce i města s nejvyššími náklady na život, jako jsou Londýn, New York nebo Stockholm zažívají "mini baby boom" a vykazují zvýšenou porodnost. Přestože urbanizace byla historicky spojována se snížením porodnosti, aktuální výzkum vyvrací mýtus, že města jsou "hřbitovy plodnosti". Takové výsledky nedávno alespoň zveřejnila společnost Allianz..

Pro účely tohoto výzkumu byla porodnost ve městech Evropy a USA vypočtena ze statistických údajů a porovnána s jednotlivými celostátními hodnotami porodnosti. Do průzkumu byla zařazena hlavní a velká města Evropy s více než 1 miliónem obyvatel. Odborníci zjistili, že vyšší porodnost se v těchto městech vyskytuje napříč hranicemi jednotlivých států. Například v Lisabonu byla průměrná porodnost o 50 % vyšší, než je celostátní průměr Portugalska, ve slovenské Bratislavě pak o 31 % vyšší a v britském Birminghamu pak o 17% vyšší. V USA byla přepočtená hodnota porodnosti pro New York City o 5% vyšší, než je celostátní průměr, v Chicagu pak o 3 % vyšší a v Dallasu dokonce o 17% vyšší.  "Překvapující je, že města s nejvyššími náklady na život a nejvyššími cenami nájmů, mají i přesto vyšší porodnost než je celonárodní průměr v dané zemi," řekla Brigitte Miksa, zástupknyě společnosti Allianz. "Platí to pro New York City, Mnichov (+5%), Londýn (+8%), Stockholm (+13%), Kodaň (+14%) a Oslo (+16%).

Růst porodnosti v některých velkých městech je tažen zejména lepšími příležitostmi pro získání zaměstnání, které umožňuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, kvalitnější infrastrukturou s lepšími možnostmi pro hlídání a péči o děti, vyšší ochotou spolu žijících párů mít děti a také nárůstem imigrace. Odborníci  nicméně varují, že i když je "baby boom" ve městech pozitivním demografickým jevem, nedokáže to úplně vyřešit problémy související se stárnutím populace. Z měst, která byla do výzkumu zařazena jenom Dallas a Birmingham mají průměr porodnosti na ženu 2,1 což je hodnota, kterou je nezbytně nutné udržet, aby se populace sama přirozeně obnovovala bez vlivu imigrace.  V pěti dalších městech - Bruselu, Stockholmu, Oslu, Londýně a New Yorku je hodnota porodnosti stále pod touto mezní hranicí.

Zdroj: Tisková zpráva, Těhotenství.cz

Sex ve městě aneb větší města, více dětí? - podobné příspěvky

Ženy od ledna zkracují rodičovskou dovolenou, do zaměstnání vrací se dříve

V prvním pololetí 2012 se začal v souvislosti s lednovou úpravou legislativy v oblasti rodičovské dovolené objevovat nový trend. Podle odborníků se matky s malými dětmi přizpůsobují změnám v čerpání rodičovského příspěvku a vrací se do zaměstnání dříve než v předchozích letech. Experti tento...

Tiskopis potřebný ke konci pobírání peněžité pomoci v mateřství

Blíží-li se konec pobírání PPM, je třeba nechat si potvrdit tiskopis „Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“. Tiskopis potvrzuje okresní správa sociálního zabezpečení, která vyplácela PPM. Stačí jej zaslat poštou na příslušnou OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno, ta...

Lhůta pro podání žádosti o rodičovský příspěvek

O dávku můžete žádat až tři měsíce zpětně od data, kdy Vám na ni vznikl nárok–nemusíte tedy spěchat. V klidu si dejte po porodu své věci do pořádku a pak vyrazte na ÚP ČR.

Těhotenství.cz

Chcete po rodičovské dovolené podnikat? Jsou projekty, které vám mohou pomoci s rozjezdem

Končící rodičovská dovolená může být vhodným impulsem pro to zamyslet se nad dalším profesním směřováním. Jednou z cest, jak se postupně vracet do pracovního života a přitom trávit dost času s rodinou, je rozjezd vlastního podnikání.
Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím...

5 rad, jak vybrat práci pro matky po mateřské

Dnešní matky s malými dětmi už často nechtějí trávit čas jenom péčí o dítě a domácnost. Mnoho z nich se chce i v tomto období svého života pracovně realizovat a zůstat pro zaměstnavatele i nadále atraktivním zaměstnancem. Přivýdělek při péči o malé děti hledá stále více matek. Ne každá práce je...