Pupečníková krev je nadějí pro autistické děti | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Pupečníková krev je nadějí pro autistické děti

Pupečníková krev je nadějí pro autistické děti - Těhotenství.cz

Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které jsou schopné se neomezeně dělit a mohou být klíčem k léčbě mnoha nemocí. V současné době dva týmy amerických vědců testují možnosti pupečníkové krve pro léčbu autismu a cévní mozkové příhody u dětí. Stoupající význam pupečníkové krve je zřejmý i z rozhodnutí Evropského parlamentu. Ten 11. září přijal usnesení, které navrhuje zvýšit rezervy kmenových buněk a pupečníkové krve.

The Sutter Neuroscience Institute v americkém Sacramentu uskuteční přelomový výzkum léčby autismu u dětí pomocí jejich vlastní pupečníkové krve. Vědci budou zkoumat, zda infuze vlastních kmenových buněk z pupečníkové krve pomůže zlepšit stav malých pacientů. V současné době probíhá nábor pacientů, z nichž jedna skupina dostane v infuzi vlastní pupečníkovou krev a druhá, kontrolní, skupina placebo. Po půl roce budou vědci vyhodnocovat stav pacientů v obou skupinách a skupině, která v první fázi dostala placebo, bude v infuzi podána pupečníková krev.

V houstonské The University of Texas Health Science Center začali vědci testovat nový léčebný postup pro děti, které prodělaly cévní mozkovou příhodu. Výzkumníci vycházejí z předpokladu, že kmenové buňky z pupečníkové krve pacientů zlepší jejich fyziologický stav a dokonce i anatomii mozku. Děti v rozmezí 6 měsíců až 6 let budou po infuzi sledovány neurologem a psychologem, kteří po dvou letech zhodnotí jejich stav. Pokud se předpoklady výzkumu potvrdí, budou mít malí pacienti po cévní mozkové příhodě lepší motoriku, zlepší se jejich celkový vývoj a poškozené části mozku se budou rychleji regenerovat.

Evropský parlament se postavil za léčbu pomocí pupečníkové krve

Výše uvedené klinické zkoušky, při kterých se používají kmenové buňky z pupečníkové krve na léčbu nehematologických onemocnění zejména v oblasti  regenerativní medicíny, se v současnosti konají mimo EU. Evropská unie si je přesto vědoma významu pupečníkové krve, která představuje slibnou alternativu léčby různých chorob. Právě proto přijal Evropský parlament 11. září usnesení, které navrhuje zvýšit rezervy kmenových buněk a pupečníkové krve.

Usnesení také upozorňuje na nedostatečné zásoby kmenových buněk z pupečníkové krve. V současnosti se tyto buňky skladují jen v 1% z celkového počtu porodů v EU. Evropský parlament proto doporučuje posílit spolupráci mezi členskými zeměmi EU, aby se uskladněné jednotky pupečníkové krve mohly zaregistrovat  do celosvětové databáze kostní dřeně a pupečníkové krve BMDW a byly dostupné pro každého pacienta, který je potřebuje. Usnesení doporučuje podpořit v Evropě zvýšenou dostupnost kmenových buněk z pupečníkové krve. „Jsem velmi rád, že Evropský parlament jasně deklaroval pozitivní stanovisko i směrem k uchovávání kmenových buněk pro rodinné účely v soukromých bankách pupečníkové krve. Myslím si, že existence veřejných i soukromých bank znásobuje možnosti uchování vzácného léčebného zdroje kmenových buněk, které si každý z nás přináší na svět,“ řekl Stanislav Krátký, ředitel rodinné banky pupečníkové krve Cord Blood Center CZ.

Tisková zpráva 12.11.2012

Obrázek: cordbloodcenter.cz

Podobné příspěvky jako: Pupečníková krev je nadějí pro autistické děti

Lze darovat pupečníkovou krev?

Ano, lze. Darování je dobrovolné a bezplatné, nelze za něj však očekávat ani žádný honorář. Maminka, která se pro darování rozhodne, musí počítat s následujícím postupem:

1)

  • Musí si vybrat jednu z porodnic, které s BPK ČR spolupracují

2)

  • Během...

Psí dýchání - nácvik dýchání a tlačení k porodu

Psí dýchání je rychlé povrchové dýchání, které vám umožňuje nepoužívat při dýchání tolik bránici, a tím celkově nadlehčujete oblast dělohy. Je to dýchání, které se využívá především v druhé půlce I. doby porodní. Je velkým pomocní­kem ve chvíli, kdy při kontrakcích pociťujete mohutný stah, který...

Jóga pro 3. trimestr těhotenství

Těhotenstvíinfo-icon se přesouvá pomaličku do své závěrečné fáze, proto je vhodné se zaměřit na

otevření se a vytvoření prostoru pro rostoucího...

Technika tlačení

Tlačit můžete až ve chvíli, kdy jsou porodní cesty úplně otevřené, a kdy je tedy vše připraveno, aby děťátko mohlo ven. Porodnický termín v tomto případě zní branka je rozvinutá, otevřená nebo branka je zašlá. Tato doba se nazývá II. doba porodní. V době, kdy jsou již porodní cesty otevřené, je...

Holení, depilace a odstraňování chloupků v těhotenství

Vaše bříško je stále větší a vy sotva můžete vidět své nohy, natož si je holit. Chloupků po celém těle může být přitom podstatně více, než v době před těhotenstvím. Je to z důvodu změn hladiny hormonů v průběhu těhotenství...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz