Cuketa v těhotenství | Těhotenství.cz

Cuketa v těhotenství

Cuketainfo-icon se řadí mezi teplomilné rostliny a je druhem tykve. Pochází z Mexika a střední Ameriky. Známe cukety zelené, šedozelené, pruhované, ale i žluté či bělavé.

V kuchyni se často používají malé cukety, prakticky bez vaty a zrníček, které jíme pro jejich vlastní chuť. Nejchutnější jsou cukety o velikosti 20 - 30 cm. Samozřejmě je v této velikosti neloupeme. Tyto malé plody upravujeme se slupkou. Nachází se v ní totiž nejvíce živin.

Aby byla cuketa dobrá, nesmí se dlouho vařit - nebo jinak tepelně upravovat. Pokud ji moc tepelně upravíte, zbude vám z ní jen omáčka. Z cuket se dají připravit zeleninové, zvláště zapékané pokrmy. Dále je vhodná k plnění, na „bramboráky“, polévku, jako příloha, zelí, obalované a smažené, lze z nich připravit moučníky, knedlíky, saláty. Také se dají použít do pomazánek.

Cuketa má nízkou energetickou hodnotu je tedy i vhodnou přílohou v době těhotenstvíinfo-icon kdy si hlídáte váhu. Je tvořena z  91% vodou, vlákninou, má něco málo sacharidů a dalších složek. Má však bohatou skladbu minerálních látek. Obsahuje zvláště draslíkinfo-icon, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a sůlinfo-icon. Má velmi málo sodíku, mnoho fosforu, vápníku, hořčíku, obsahuje také železoinfo-icon, měďinfo-icon, fluorinfo-icon, zinekinfo-icon dále pak vitamín C, B, kyselinu listovou a niacin. Pokrmy z cuket příznivě ovlivňují činnost srdce, ledvin, trávicího ústrojí a vyprazdňování střev. Prospívají diabetikům, obézním lidem, při ateroskleróze, žlučníkových kamenech, revmatismu a dně. Dále cukety obsahují látky s protirakovinným účinkem. Cuketa má velmi nízký obsah kalorií. 100 g lehce povařené cukety obsahuje pouze 19 kalorií.

Jíst cuketu v těhotenství jebezpečná a zdravá volba. Je však důležité, aby byla cuketa před zpracováním řádně opraná. Nemyté cukety mohou obsahovat škodlivé bakterie a parazity, které mohou způsobit onemocněníinfo-icon z potravin, jako je např. listeriózainfo-icon.

Tip na receptinfo-icon: Plněná cuketa

Akreditovaný výživový poradce

Štěpánka Procházková

www.vyzivovy-poradce.net

Těhotenství.cz