Cizrna v těhotenství | Těhotenství.cz

Cizrna v těhotenství

Cizrna v těhotenství - Těhotenství.cz

Cizrnainfo-icon patří mezi nejvhodnější potraviny v těhotenstvíinfo-icon! Obsahuje totiž spoustu velmi důležitých živin, vhodných jak pro nastávající maminku, tak pro miminko v bříškuinfo-icon.

Něco málo z historie

Předpokládá se, že cizrna byla vyšlechtěna již před 7000 lety v oblasti dnešního jihovýchodního Turecka a Sýrie. Odtud se rozšířila do pásu od východního Středomoří až po střední Asii. Později se samozřejmě rozšířila do celého světa. A v současnosti je největším producentem cizrny Indie, dále se pěstuje například na Blízkém východě, v severní Africe a v Mexiku.

Cizrna patří mezi luštěniny. Chuťově se cizrna nejvíce podobá vařenému hrachu, ovšem má ještě zvláštní oříškovou příchuť. U nás má silnou konkurenci v podobě čočky či fazolí.

 

Čím cizrna vyniká

Cizrna patří mezi luštěniny a připomíná hrách, ale má své specifikum a tím je oříšková příchuť. Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu a tím pádem je velmi vhodná pro celiaky, kteří nemohou konzumovat lepek. Výživová hodnota je velmi vysoká a může tak nahradit klasické obiloviny. Cizrna obsahuje vysoké množství sacharidů (nejvíce jich je obsaženo ve formě škrobu), 15–30 % bílkovin, vlákninu a tukyinfo-icon. Cizrna je bohatým zdrojem vápníku, železa a dále také fosforu, hořčíku a zinku. Z vitamínů jsou nejvíce zastoupeny vitamíny B15, B2, B6, E, C a provitamín A. Tuky jsou tvořeny mastnými kyselinami (kyselina linolová a další). Cizrna pomáhá zlepšovat činnost trávicího traktu a v lidském těle také pozitivně ovlivňuje imunitní systém, nervovou soustavu, stav chrupavek či cholesterolinfo-icon. Mimochodem, vitamín B15 je vynikajícím antioxidantem a mastné kyseliny nás chrání před nemocemi srdce a cév. Cizrna obsahuje také manganinfo-icon – minerál podstatný pro správný vývojinfo-icon miminka.

TIP na receptinfo-icon z cizrny: Cizrnová polévka s mrkví

Akreditovaný výživový poradce Štěpánka Procházková

www.vyzivovy-poradce.net

Facebook: Výživový poradce Štěpánka Procházková

Těhotenství.cz