Přejít k hlavnímu obsahu

Je konzumace placenty legální?

Existuje mnoho způsobů, jak lze konzumovat placentu: v kapslích, v koktejlu nebo například pečenou se zeleninou. A ať se vám to líbí nebo ne, stává se "placentofágie" – tedy pojídání vlastní placenty rostoucím trendem. Je to ale legální?

Funkce placenty

Placenta je orgán, který se během těhotenství tvoří na stěně dělohy a je spojen s plodem pupeční šňůrou - dodává kyslík a živiny z matčiny krve dítěti a odstraňuje odpadní produkty z krve dítěte. Funkce placenty je nenahraditelná a jedinečná. Placenta je rozhodující pro zdravé těhotenství.

Placenta u porodu

Když matka porodí dítě, porodí následně i placentu. Pokud probíhá porod vaginálně, dojde k odloučení placenty po narození dítě obvykle během několika minut. V případě porodu císařským řezem, placenta se odstraní během operace.

Pojídat placentu ANO nebo NE?

Bohužel odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Zatím existuje jen málo vědeckých výzkumů, které prokazatelně potvrzují, že placentofágie nabízí zdravotní výhody. Nicméně tyto výzkumy uvádí, že placenta obsahuje různé živiny - jako jsou vlákniny, bílkoviny a draslík nebo vitaminy B6 a E. Navíc existuje celá řada matek na celém světě, které tvrdí, že jim placentofágie pomohla zlepšit zdravotní stav po porodu.

Na druhou stranu zpráva z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejněná na začátku tohoto roku uvádí, že konzumace placenty by mohla být dokonce škodlivá - nejen pro matku, ale i pro dítě. Zpráva popisuje konkrétní případ, kdy se matka, která jedla tablety placenty infikovala streptokokem a následně nakazila i své dítě.

Co se stane s placentou po narození?

Většina porodnic automaticky likviduje placentu jako zdravotní odpad. Jsou však případy, kdy si rodiče přejí placentu odnést domů a to již z uvedených důvodů, kdy věří, že konzumace placenty pomůže např. s rychlejším uzdravením matky po porodu nebo např. i z rituálních důvodů. Nicméně ne vždy porodnice tomuto přání vyhoví, protože právní řád neobsahuje úpravu této problematiky.

Podle právní analýzy, kterou si nechala zpracovat Nezávislá asociace pro zpracování a enkapsulaci placenty z.s., je ale absolutním právem každé rodičky rozhodnout se jak se svojí placentou naloží. V současné době neobsahují právní předpisy žádný zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat. Je však nutné dodržet takové opatření, aby nebylo s placentou nakládáno nedůstojně nebo aby to ohrožovalo veřejné zdraví.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku