Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk | Těhotenství.cz

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk - Těhotenství.cz

Fungující spermieinfo-icon, které by mohly jednoho dne pomoci neplodným mužům, byly vytvořeny v laboratoři v Číně. Svůj objev vědci zveřejnili v americkém odborném časopise Cell Stem Cell.

Celosvětově se problém neplodnosti týká až 15% párů. Studie z roku 2002 zjistila, že se mužská neplodnostinfo-icon týká 7,5% ze všech sexuálně aktivních mužů pod 45 let. 14% z nich pak má diagnostikovány problémy se spermiemi.

Mužská neplodnost má často za příčinu v tom, že nedojde k buněčnému dělení tzv. meióze. Meiózainfo-icon je typ buněčného dělení, který se vyskytuje v prekurzoru zárodečných buněk ve varlatech. Bez ní se funkční spermie netvoří.

V laboratoři v Číně byly k pokusům použity kmenové embryonální buňky myší. Tyto buňky se speciálním postupem přeměnily na „původní“ zárodečné buňky. Vědci již dříve vytvořili zárodečné buňky, ale funkčnost takových buněk nebyla prokázána. Teprve v nových pokusech se ukázalo, že v upravených zárodečných buňkách dochází k buněčnému dělení.

Vědci z pekingské akademie věd tyto buňky kultivovali za pomocí chemických látek a poté je smíchali s buňkami z varlat myších samců, s cílem obnovit přirozené prostředí buněk. Takto vzniklé spermie byly schopny oplodnit myší vajíčko. Což se také stalo - buňky byly vpraveny do myších samic, ze kterých se narodila zdravá mláďata.

I když je výzkuminfo-icon teprve na počátku, zdá se, že má obrovský příslib pro léčbu mužské neplodnosti. Pokud by se metoda ukázala být bezpečná a účinná u lidí, mohly se by díky ní vytvářet plně funkční spermie.

Ilustrační obrázek: Pixmac, Těhotenstvíinfo-icon.cz

Podobné příspěvky jako: Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Jak vzniká nový život? Podívejte se na video oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.

Předpokladem vzniku nového života je proniknutí spermieinfo-icon do vajíčka. V přirozených podmínkách ke splynutí dvou pohlavních buněk dochází uvnitř...

Při neplodnosti je darované vajíčko spásou mnoha žen

Neplodnostinfo-icon je v posledních letech závažným problémem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO...

Nová unikátní metoda na odhalení neplodnosti mužů pomocí magnetického pole

Klinika pro léčbu neplodnosti a zachování plodnosti Prague Fertility Centre v Praze (PFC) přináší od počátku listopadu 2014 jako první v České republice zcela novou a průlomovou metodu spočívající ve funkční selekci DNA-poškozených spermií. Magnetic-Activated Cell Sorting (MACS), neboli...

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může prý ovlivnit plodnost u mužů

Pravděpodobně jste slyšeli, že kouřeníinfo-icon může ovlivnit plodnost...

Další setkání dětí „ze zkumavky“ se blíží

Prahainfo-icon bude i letos hostit největší tuzemské setkání rodičů a dětí, které přišly na svět díky umělému ...