Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Fungující spermie, které by mohly jednoho dne pomoci neplodným mužům, byly vytvořeny v laboratoři v Číně. Svůj objev vědci zveřejnili v americkém odborném časopise Cell Stem Cell.

Celosvětově se problém neplodnosti týká až 15% párů. Studie z roku 2002 zjistila, že se mužská neplodnost týká 7,5% ze všech sexuálně aktivních mužů pod 45 let. 14% z nich pak má diagnostikovány problémy se spermiemi.

Mužská neplodnost má často za příčinu v tom, že nedojde k buněčnému dělení tzv. meióze. Meióza je typ buněčného dělení, který se vyskytuje v prekurzoru zárodečných buněk ve varlatech. Bez ní se funkční spermie netvoří.

V laboratoři v Číně byly k pokusům použity kmenové embryonální buňky myší. Tyto buňky se speciálním postupem přeměnily na „původní“ zárodečné buňky. Vědci již dříve vytvořili zárodečné buňky, ale funkčnost takových buněk nebyla prokázána. Teprve v nových pokusech se ukázalo, že v upravených zárodečných buňkách dochází k buněčnému dělení.

Vědci z pekingské akademie věd tyto buňky kultivovali za pomocí chemických látek a poté je smíchali s buňkami z varlat myších samců, s cílem obnovit přirozené prostředí buněk. Takto vzniklé spermie byly schopny oplodnit myší vajíčko. Což se také stalo - buňky byly vpraveny do myších samic, ze kterých se narodila zdravá mláďata.

I když je výzkum teprve na počátku, zdá se, že má obrovský příslib pro léčbu mužské neplodnosti. Pokud by se metoda ukázala být bezpečná a účinná u lidí, mohly se by díky ní vytvářet plně funkční spermie.

Ilustrační obrázek: Pixmac, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA