Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk | Těhotenství.cz

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk - Těhotenství.cz

Fungující spermie, které by mohly jednoho dne pomoci neplodným mužům, byly vytvořeny v laboratoři v Číně. Svůj objev vědci zveřejnili v americkém odborném časopise Cell Stem Cell.

Celosvětově se problém neplodnosti týká až 15% párů. Studie z roku 2002 zjistila, že se mužská neplodnost týká 7,5% ze všech sexuálně aktivních mužů pod 45 let. 14% z nich pak má diagnostikovány problémy se spermiemi.

Mužská neplodnost má často za příčinu v tom, že nedojde k buněčnému dělení tzv. meióze. Meióza je typ buněčného dělení, který se vyskytuje v prekurzoru zárodečných buněk ve varlatech. Bez ní se funkční spermie netvoří.

V laboratoři v Číně byly k pokusům použity kmenové embryonální buňky myší. Tyto buňky se speciálním postupem přeměnily na „původní“ zárodečné buňky. Vědci již dříve vytvořili zárodečné buňky, ale funkčnost takových buněk nebyla prokázána. Teprve v nových pokusech se ukázalo, že v upravených zárodečných buňkách dochází k buněčnému dělení.

Vědci z pekingské akademie věd tyto buňky kultivovali za pomocí chemických látek a poté je smíchali s buňkami z varlat myších samců, s cílem obnovit přirozené prostředí buněk. Takto vzniklé spermie byly schopny oplodnit myší vajíčko. Což se také stalo - buňky byly vpraveny do myších samic, ze kterých se narodila zdravá mláďata.

I když je výzkum teprve na počátku, zdá se, že má obrovský příslib pro léčbu mužské neplodnosti. Pokud by se metoda ukázala být bezpečná a účinná u lidí, mohly se by díky ní vytvářet plně funkční spermie.

Ilustrační obrázek: Pixmac, Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Jak vzniká nový život? Podívejte se na video oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.

Předpokladem vzniku nového života je proniknutí spermie do vajíčka. V přirozených podmínkách ke splynutí dvou pohlavních buněk dochází uvnitř těla ženy. Ne každý pár ale má to štěstí a počne přirozenou cestou.

Péči lékařů zabývajících se léčbou neplodnosti vyhledává čím dál víc párů....

Při neplodnosti je darované vajíčko spásou mnoha žen

Neplodnost je v posledních letech závažným problémem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), asi 15 % párů v plodném věku vyhledá lékařskou pomoc pro neplodnost, obvykle zhruba po dvou letech neúspěšného snažení. V současnosti je ve světě kolem 60–80 miliónů neplodných párů. V ČR jde o 15-...

Nová unikátní metoda na odhalení neplodnosti mužů pomocí magnetického pole

Klinika pro léčbu neplodnosti a zachování plodnosti Prague Fertility Centre v Praze (PFC) přináší od počátku listopadu 2014 jako první v České republice zcela novou a průlomovou metodu spočívající ve funkční selekci DNA-poškozených spermií. Magnetic-Activated Cell Sorting (MACS), neboli...

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může prý ovlivnit plodnost u mužů

Pravděpodobně jste slyšeli, že kouření může ovlivnit plodnost u mužů. Věděli jste ale, že stejný negativní efekt může způsobit i příliš mnoho ovoce a zeleniny? Podle vědců z Loma Linda University Medical School mají muži - vegetariáni, vegani a všichni ostatní kteří nejedí maso, výrazně nižší...

Další setkání dětí „ze zkumavky“ se blíží

Praha bude i letos hostit největší tuzemské setkání rodičů a dětí, které přišly na svět díky umělému oplodnění. Loni tuto akci klinického centra ISCARE navštívilo 1334 dětí, čímž padl dokonce světový rekord, který do té doby držela Čína.

Přes deset tisíc dětí s datem narození 1995 až 2016...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz