Sekundární neplodnost | Těhotenství.cz

Sekundární neplodnost

Sekundární neplodnost - Těhotenství.cz

Neplodností je na celém světě postiženo minimálně 10 % párů, přičemž dalších 10 -  25 % párů je postiženo tzv. neplodností sekundární. O sekundární neplodnosti hovoříme v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítě. Může za to často zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnosta v neposlední řadě i věk, který hraje v plodnosti ženy zásadní roli.

Na rozdíl od neplodnosti primární, kdy je absence početí absolutní i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu delší než jeden rok, sekundární neplodnost se projevuje i přes to, že v minulosti již k početí završenému úspěšným porodem došlo. Sekundární neplodnost často u žen souvisí s věkem. Než se žena rozhodne pro druhé dítě, může uplynout několik let a nastanou problémy.  Se stárnutím vajíček ve vaječnících se totiž zhoršuje jejich kvalita, což znamená, že ve 35 letech jsou u ženy šance na otěhotnění výrazně nižší než v mladším věku.

„V praxi se také stává, že k sekundární neplodnosti dojde následkem prvního těhotenství. Po porodu může dojít k jizvení kolem vejcovodů, což posléze zapříčiňuje jejich neprůchodnost. Ke srůstům mohou vést i případné nitrobřišní a pánevní operace. A v neposlední řadě může sekundární neplodnost nastat vlivem endometriózy, děložních polypů nebo poruch ovulace,“ vyjmenovává MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., IVF specialista z kliniky asistované reprodukce Reprofit Brno.

I sekundární neplodnost má řešení

Léčba sekundární neplodnosti se odvíjí od její příčiny. V případě, že se jedná o hormonální nerovnováhu, léčí se podáváním hormonálních preparátů. Při mechanickém uzávěru vejcovodů nebo problému v imunitě je možné přistoupit k umělému oplodnění. „Žena je nejdříve klinicky a gynekologicky vyšetřena, muž se podrobí vyšetření spermiogramu. Tato metoda spočívá v odebrání pohlavních buněk jak mužských, tak ženských. V laboratoři je provedeno spojení vajíčka a spermií a oplodněné vajíčko je navráceno do těla ženy. Těhotenství pak probíhá úplně stejně, jako u ženy, která počala přirozenou cestou,“ doplňuje MUDr. Štěpán Machač.

V současné době bez pomoci lékaře neotěhotní 15–20 % všech párů, které se o dítě snaží déle než rok. Ročně se u nás provede přes 15 000 cyklů umělého oplodnění, přičemž celkový počet narozených dětí po technikách asistované reprodukce je 2-3 % ze všech narozených.

Jaké jsou obecně nejčastější příčiny neplodnosti?

Neplodnost má různé fyzické příčiny – u některých párů je jedna, u jiných se problémy kombinují. „Muž je zodpovědný za 40 % případů problémů s početím, žena ze 40 -  50 %. U 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů. Jen zhruba u 10 % párů se i přes využití moderních diagnostických metod nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti,“ upřesňuje MUDr. Machač.

Co konkrétně ovlivňuje plodnost? U žen jsou to hormonální problémy, endometrióza, příliš hustý děložní hlen, imunologická rejekce (odmítnutí) spermatu, problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka, poškození nebo neprůchodnost vejcovodů, chromozomální/genetické příčiny a předčasná menopauza. U mužů je to především pokles kvality spermatu, také chromozomální/genetické příčiny, autoimunita k vlastním spermiím, poškozená DNA spermií, epididymální blokáda chámovodů (ucpání seminálního kanálku nadvarlete způsobené infekcí, blokáda výtoku spermatu způsobená infekcí), koitální problémy (impotence, ejakulační selhání), vasektomie. Kvalitu spermií mohou ovlinit rovněž některé léky.

Zdroj: Tisková zpráva - Reprofi; Těhotenství.cz

Sekundární neplodnost - podobné příspěvky

Transplantace dělohy je nadějí pro dosud neplodné ženy

Devíti ženám ve Švédsku se v letech 2012 a 2013 podařilo úspěšně transplantovat dělohy darované od příbuzných. Tyto ženy se narodily bez dělohy nebo jim byla odstraněna, z důvodu rakoviny děložního čípku. Většina z nich je ve věku 30 let a patří do skupiny prvních žen, kterým byl takový zákrok...

Léčba neplodnosti

Někdy je žena přesvědčena, že už nikdy nebude mít děti a že si za svou neplodnost může sama. Ten pocit viny ji trápí, kazí ji chvíle strávené s partnerem a případně pocit uspokojení z práce, která je třeba ještě nedávno tak naplňovala.

RIZIKOVÉ FAKTORY ŽENSKÉ NEPLODNOSTI

Potýkáme-...

Užívání marihuany může mít vliv na početí

Kouření marihuany může mít vliv na tvar a kvalitu spermií mužů, což v důsledku ohrožuje jejich plodnost. Ve studii zveřejněné v lékařském časopise Human Reproduction, vědci analyzovali mnoho různých faktorů životního stylu, které by mohly mít vliv na mužskou plodnost. Studie byla...

Mindfulness - nová technika při léčbě neplodnosti

Často se v poslední době setkáváme s termínem mindfulness, označovaným také jako všímavost nebo uvědomění. Nejedná se však o nějakou novou moderní metodu, vychází z buddhistické psychologie, dobře obeznámeni jsou s ní ale také psychoterapeuti a psychiatři praktikující západní medicínu. Techniky...

Léčba neplodnosti

PSYCHICKÉ DOPADY NEPLODNOSTI PŘEKONÁNÍ PANIKY A ODMÍTNUTÍ Když ženy, které se snaží o otěhotnění, zjistí, že jsou neplodné, obvykle zpanikaří a nejdříve skutečnosti nechtějí věřit, odmítají ji. Pravdu vytlačí ze své mysli a řídí se radami kamarádek – snaží se uvolnit, jedou na dovolenou, sledují...