Sekundární neplodnost | Těhotenství.cz

Sekundární neplodnost

Sekundární neplodnost - Těhotenství.cz

Neplodností je na celém světě postiženo minimálně 10 % párů, přičemž dalších 10 -  25 % párů je postiženo tzv. neplodností sekundární. O sekundární neplodnosti hovoříme v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítěinfo-icon. Může za to často zhoršený zdravotní stavinfo-icon jednoho či obou partnerů, hormonální změnyinfo-icon ovlivňující plodnostinfo-icona v neposlední řadě i věkinfo-icon, který hraje v plodnosti ženy zásadní roli.

Na rozdíl od neplodnosti primární, kdy je absence početíinfo-icon absolutní i přes pravidelný nechráněný pohlavní stykinfo-icon po dobu delší než jeden rok, sekundární neplodnostinfo-icon se projevuje i přes to, že v minulosti již k početí završenému úspěšným porodem došlo. Sekundární neplodnost často u žen souvisí s věkem. Než se ženainfo-icon rozhodne pro druhé dítě, může uplynout několik let a nastanou problémy.  Se stárnutím vajíček ve vaječnících se totiž zhoršuje jejich kvalita, což znamená, že ve 35 letech jsou u ženy šance na otěhotněníinfo-icon výrazně nižší než v mladším věku.

„V praxi se také stává, že k sekundární neplodnosti dojde následkem prvního těhotenstvíinfo-icon. Po porodu může dojít k jizvení kolem vejcovodů, což posléze zapříčiňuje jejich neprůchodnost. Ke srůstům mohou vést i případné nitrobřišní a pánevní operace. A v neposlední řadě může sekundární neplodnost nastat vlivem endometriózy, děložních polypů nebo poruch ovulaceinfo-icon,“ vyjmenovává MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., IVFinfo-icon specialista z kliniky asistované reprodukceinfo-icon Reprofitinfo-icon Brno.

I sekundární neplodnost má řešení

Léčba sekundární neplodnosti se odvíjí od její příčiny. V případě, že se jedná o hormonální nerovnováhu, léčí se podáváním hormonálních preparátů. Při mechanickém uzávěru vejcovodů nebo problému v imunitě je možné přistoupit k umělému oplodněníinfo-icon. „Žena je nejdříve klinicky a gynekologicky vyšetřena, muž se podrobí vyšetřeníinfo-icon spermiogramu. Tato metoda spočívá v odebrání pohlavních buněk jak mužských, tak ženských. V laboratoři je provedeno spojení vajíčka a spermií a oplodněné vajíčko je navráceno do těla ženy. Těhotenství pak probíhá úplně stejně, jako u ženy, která počala přirozenou cestou,“ doplňuje MUDr. Štěpán Machač.

V současné době bez pomoci lékaře neotěhotní 15–20 % všech párů, které se o dítě snaží déle než rok. Ročně se u nás provede přes 15 000 cyklů umělého oplodnění, přičemž celkový počet narozených dětí po technikách asistované reprodukce je 2-3 % ze všech narozených.

Jaké jsou obecně nejčastější příčiny neplodnostiinfo-icon?

Neplodnostinfo-icon má různé fyzické příčiny – u některých párů je jedna, u jiných se problémy kombinují. „Muž je zodpovědný za 40 % případů problémů s početím, žena ze 40 -  50 %. U 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů. Jen zhruba u 10 % párů se i přes využití moderních diagnostických metod nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti,“ upřesňuje MUDr. Machač.

Co konkrétně ovlivňuje plodnost? U žen jsou to hormonální problémy, endometriózainfo-icon, příliš hustý děložní hleninfo-icon, imunologická rejekce (odmítnutí) spermatu, problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka, poškození nebo neprůchodnost vejcovodů, chromozomální/genetické příčiny a předčasná menopauzainfo-icon. U mužů je to především pokles kvality spermatu, také chromozomální/genetické příčiny, autoimunita k vlastním spermiím, poškozená DNA spermií, epididymální blokáda chámovodů (ucpání seminálního kanálku nadvarlete způsobené infekcí, blokáda výtoku spermatu způsobená infekcí), koitální problémy (impotence, ejakulační selhání), vasektomie. Kvalitu spermií mohou ovlinit rovněž některé lékyinfo-icon.

Zdroj: Tisková zpráva - Reprofi; Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Sekundární neplodnost

Vědci vytvořili funkční spermie z kmenových buněk

Fungující spermieinfo-icon, které by mohly jednoho dne pomoci neplodným mužům, byly vytvořeny v laboratoři v Číně. Svůj objev vědci zveřejnili v...

Znáte tajemství mexických žen v boji proti neplodnosti?

Trápí vás bolestivá menstruace, nizoučká hladina sliznice dělohy nebo nenáviděné chloupky, které si myslíte, že s ženstvím tak úzce nesouvisí. Podívejte se s námi na řešení, jež  vám žádný gynekolog neřekne. Raději nám předepíše hormonální tabletky a světě div se, problémy jsou akorát schovány a...

Plodnost není samozřejmost. Počet neplodných párů v Česku roste – za 15 let bude uměle počata polovina dětí

Počet neplodných párů v České republice se odhaduje na 20 až 25 procent, lékaři dokážou pomoci až 95 procentům z nich. Statistiky uvádějí, že se v Česku díky asistované reprodukci narodí čtyři procenta dětí.

V osmdesátých letech se díky umělému...

Neplodnost v Česku: největší problémy s početím mají páry ze severu Moravy

Životní prostředí, kouřeníinfo-icon nebo stres...

Kdo se může stát dárcem vajíček a spermií?

Mnoho párů podstupujících v rámci léčby neplodnosti IVFinfo-icon se neobejde bez darovaných pohlavních buněk – vajíček a spermií. Kdo se může stát jejich dárcem?...