Přejít k hlavnímu obsahu

Šest nejčastějších babských rad a mýtů týkajících se otěhotnění

O otěhotnění mezi ženami koluje mnoho babských rad, ale i mýtů. Některé radí, kterak zaručeně otěhotnět, jiné naopak přinášejí doporučení, která otěhotnění zcela jistě zabrání. Kde je pravda, a je možné, se na některá z těchto doporučení spolehnout?

Nejčastější babské rady a mýty komentuje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.

  1. Při prvním pohlavním styku dívka nikdy neotěhotní, to není možné.

Toto je mýtus. K otěhotnění stačí jeden jediný nechráněný pohlavní styk uskutečněný v průběhu ovulace. A ani první pohlavní styk v tomto směru není výjimka.

  1. Pokud dojde ke styku během menstruace, tak těhotenství nehrozí.

Při krvácení v obvyklém termínu menstruace u ženy zpravidla k otěhotnění nemůže dojít, ale výjimečně, spíše v raritních případech, může žena otěhotnět při menstruaci, a to zejména tehdy, kdy se zamění menstruační a ovulační krvácení.

  1. Když chce dvojice počít, je dobré, aby ihned po styku žena zvedla nohy nad hlavu, tím ejakulát se spermiemi nateče k vajíčku a spermiím to usnadní proniknutí do vajíčka.

Toto je další z častých mýtů. Zvednutí nohou nad hlavu, stojka ani nic podobného nezvýší pravděpodobnost otěhotnění. Spermie jsou uzpůsobeny k tomu, aby se k vajíčku dostaly vlastním pohybem a tento způsob napomáhání doputování spermií k vajíčku je zcela zbytečný a vznik těhotenství nikterak nezvýší. Pokud dvojice nemůže počít přirozenou cestou je vhodná konzultace s lékařem. Čím dříve se případně s léčbou začne, tím má dvojice vyšší šanci na to, že těhotenství vznikne.

  1. Těhotenství zcela jistě zabrání, když si žena po styku provede výplach pochvy octovou vodou.

Tato snaha o zabránění početí může poměrně zásadně poškodit zdraví ženy, a to zejména tehdy, bude-li octová voda o vysoké koncentraci. Takže jako snahu o rychlou, nouzovou antikoncepci bych tuto metodu nikomu nedoporučovala. Pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, nebo k selhání antikoncepce, například k protržení kondomu, doporučuji dojít do lékárny a zakoupit nouzovou antikoncepci. Postkoitální antikoncepce je k dostání i bez receptu. Je fajn mít jí i doma při ruce, pro možné rychlé užití. Nicméně, tato antikoncepce není určená pro pravidelné používání a je skutečně jen řešením v nouzi.

  1. K zabránění těhotenství dojde tehdy, když žena během styku neprožije vyvrcholení, a naopak, pokud žena chce otěhotnět, je třeba, aby dosáhla vyvrcholení.

Velký mýtus! Pokud by k otěhotnění bylo nutné vyvrcholení, mnoho žen by se svého potomka nikdy nedočkalo. Jsou ženy, které vyvrcholení nedosáhly nikdy v životě, a přesto jsou i několikanásobnými matkami.

Vyvrcholení není podmínkou otěhotnění a naopak, zabránění vyvrcholení není antikoncepční metodou.

  1. Za neplodností ženy stojí to, že z ní sperma pokaždé po nechráněném styku vyteče, pokud chce otěhotnět, musí tomu zabránit například použitím tamponu.

To, že sperma po styku vytéká z těla ženy, je zcela normální, fyziologické. Není možné, aby se v ženě nějak hromadilo, či se do ní vstřebávalo. A i přesto, že žena pozoruje vytékání, nic nestojí v cestě tomu, aby otěhotněla. ‚

Ovšem zase zde platí, že musí být splněny veškeré podmínky k přirozenému početí u obou partnerů a opět platí, že pokud se dvojici otěhotnění dlouhodobě nedaří, je vhodná konzultace s lékařem, případně zahájení léčby.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA