Jak poznat příznaky kojenecké koliky? | Těhotenství.cz

Jak poznat příznaky kojenecké koliky?

Jak poznat příznaky kojenecké koliky? - Těhotenství.cz

Zatímco v dospělosti patří střevní problémy spíše do oblasti společenských tabu, v případě miminek bývají naopak nejčastějším tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv v ordinaci pediatra. Důvodem bolení bříškainfo-icon a pláče totiž může být nejen klasické nadýmáníinfo-icon a plynatost, ale také kojenecká kolikainfo-icon. Rozpoznání obtíží přitom nemusí být jednoduché ani pro dětského lékaře, natož pro rodiče.

„Oproti běžnému nadýmání, k němuž dochází hromaděním plynů v zažívacím traktu, je příčina dětské koliky mnohem složitější. Souvisí s vývojem centrální nervové soustavy, se stavem imunitního systému i s vyzrálostí střevní sliznice,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka s tím, že kojenecká kolika trápí často dětiinfo-icon, které se narodily předčasně.

Obecně se s kolikou potýká až 30 procent miminek. „U dětí s kolikami a bez nich byly mimo jiné zjištěny rozdíly ve střevní mikroflóře. Proto se u novorozenců doporučuje podpořit zrání střevních tkání a rozvoj zdravé střevní mikroflóry,“ vysvětluje dětský lékařinfo-icon. V tomto směru přinesla příznivé výsledky odborná studie, která u kojenců s kolikami ověřovala účinnost mléčné bakterie Lactobacillus reuteriinfo-icon Protectisinfo-icon původně izolované z mateřského mléka. Už po prvním týdnu podávání kapek s tímto probiotickým kmenem se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče. Po 21 dnech se snížila dokonce o 69 procent.

Na rozdíl od potíží s nadýmáním a plynatostí, které mohou trápit děti i dospělé, se kojenecká kolika vyskytuje v tom nejrannějším věku. „Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku,“ přibližuje pediatr Matulka. Kolikou trpí kluci i holčičky, děti kojené i na umělé výživě. Miminkoinfo-icon má nafouklé bříško, kroutí se, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A mívá záchvaty pláče, který začíná a končí bez zjevné příčiny a může trvat i několik hodin.


„Prdíky“ versus koliky

Při nadýmání a plynatosti doporučují odborníci v každém věku v prvé řadě úpravu jídelníčku, a to i maminkám kojenců. Především vysazení či omezení konzumace potravin přispívajících k nadýmání – například cibule nebo zelí. Miminka mohou totiž plakat kvůli stopám nadýmavých jídel v mateřském mléce. Ale také třeba kvůli polykání vzduchu při krmení.

Kdy to vypadá spíš na koliku?

Pláčinfo-icon při kojenecké kolice má specifickou charakteristiku, podle odborníků pro něj platí takzvané pravidlo tří: jinak zdravý kojenecinfo-icon pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu a po dobu delší než tři týdny. 

Proč při podezření na koliku vyrazit k pediatrovi?

Protože kolika může signalizovat i jiný zdravotní problém, například nesnášenlivost kravského mléka. U zhruba pěti procent kojenců s kolikou bývá dokonce příčina potíží organická: může jít například o patologie centrální nervové soustavy, poškození smyslových orgánů, uskřinutou kýlu či třeba anální trhlinu.

Zaostřeno na koliku

Novorozenecká kolika souvisí často s nezralostí trávicího systému, respektive chybějící střevní mikroflórou, která se u kojenců teprve postupně utváří. Novorozenecinfo-icon byl zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu. „Bouřlivé vyzrávání střevní sliznice probíhá první dny po porodu, kdy se dítěinfo-icon poprvé nadechne a začne polykat,“ přibližuje pediatr Matulka. Proto je u miminek vhodné harmonizovat trávicí soustavu, včetně střevní mikroflóry, čímž pomůžeme k lepšímu zažívání i ke zklidnění miminka. Ideálně se k tomu hodí třeba dětské kapky BioGaiainfo-icon ProTectis, které díky probiotické bakterii původně izolované z mateřského mléka podporují přátelské prostředí v bříšku i v celém zažívacím traktu. „Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií,“ popisuje dětský lékař.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 
Témata: 
Podobné příspěvky jako: Jak poznat příznaky kojenecké koliky?

Jak na kojenecké koliky

Kojenecké koliky jsou starým známým nepřítelem maminek i jejich malých uzlíčků štěstí. S kolikou se setká téměř každé čtvrté miminkoinfo-icon v období od narození...

Co je vaničkování

Věřila jsem, že se o mě postarají. Jak bláhová jsem byla. Kdybych bývala věděla to, co vím dnes, udělala bych vše jinak. A co se mi stalo? Nebylo mi dáno rodit přirozeně, miminku se v bříšku nedařilo a já musela ve 37. týdnu na vyvolávaný ...

Jak pečovat o zoubky malých dětí

Od narození do 1 roku

Pro novorozence a kojence je nejvhodnější kojeníinfo-icon, od 4. měsíce pak příkrmy (lžičkou). V případě, že nelze kojit, tak by ale náhradní...

Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě

Výskyt dětské obezity se za posledních 20 let zpětinásobil. Současný stav dokonce překonal pesimistické předpovědi z osmdesátých let minulého století. Nadváhou dnes v České republice trpí každé čtvrté dítě...

Pozornost rodičů věnovaná žvatlání miminka urychluje jeho řečový vývoj

Většina rodičů jistě zná, jak vypadá „žvatlání“ miminek. Málokdo ale věnuje těmto výjevům miminka takovou pozornost, aby zkoumal, co se snaží miminkoinfo-icon...