Jak na kojenecké koliky | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Jak na kojenecké koliky

Jak na kojenecké koliky - Těhotenství.cz

Kojenecké koliky jsou starým známým nepřítelem maminek i jejich malých uzlíčků štěstí. S kolikou se setká téměř každé čtvrté miminkoinfo-icon v období od narození do šesti měsíců věku. Nejkritičtější je období kolem druhého a třetího měsíce. To, že se miminko necítí dobře, nám dává na známost tím jediným způsobem, který zatím zná, tedy pláčem.

Kolikainfo-icon se nejčastěji projevuje tak, že je miminko v nepohodě a neustále pláče. Charakteristický je záchvatovitý, neutišitelný pláčinfo-icon bez vysvětlitelné příčiny, který trvá více než tři hodiny denně a zjevuje se více než tři dny po dobu nejméně tří týdnů.  Kolikami trpí dětiinfo-icon převážně ve večerních hodinách.

Určit přesnou příčinu, proč se kolika objevuje, je velmi náročné. Stanovení diagnózy stojí především na detailním a cíleném kladení otázek rodičům, zejména pak mamince, o problémech a potížích dítěte. Často se využívají i vyšetřeníinfo-icon ultrazvukem, aby se vyloučily vnitřní deformace nebo gastroezofageální reflux.

Obtíže spojené s kolikami mohou souviset jak s psycho-sociálními faktory, jako jsou např. napětí mezi matkou a dítětem, nezralost nervového systému, neschopnost dítěte zpracovat vnější podněty, přílišná úzkostlivost matky, nesprávná technika krmení či poporodní depreseinfo-icon, tak i s organickými onemocněními (např. napadení parazity). Také mohou souviset se stravou matky, ale i dítěte.

"Kolika je ve velké míře způsobena nezralostí struktur trávicího traktu. U části dětí s kolikami je příčinou intolerance laktózy. Je obvykle přechodná v prvních měsících života a je způsobena nedostatečnou aktivitou střevního enzymu laktáza, která tráví mléčný cukr laktózu," vysvětluje pediatrička MUDr. Darina Čiková. Laktóza je hlavním cukrem každého mateřského mléka a nachází se také v tekuté kojenecké stravě. K tomu, aby mohla být střevy dobře vstřebána, je potřeba, aby byla rozdělena na své dvě molekuly - glukózu a galaktózu. To má v těle na starosti enzym laktáza. U mnoha kojenců však jeho produkce není dostatečná. To způsobuje, že nestrávený mléčný cukr přechází do dolních částí trávicího traktu. Následně dochází v tlustém střevě k procesu kvašení a produkci plynů. Intolerance laktózy se projeví nadýmáním, zvětšením bříška, zhoršeným refluxem se zvracením, řidšími stolicemi a bolestmi bříška. U některých jsou přítomny jen kolikovité bolestiinfo-icon bříška. Kojenecké koliky způsobené intolerancí laktózy jsou většinou přechodné a odezní kolem 4. až 6. měsíce věku dítěte.

Zásady, které mohou pomoci předejít kojenecké kolice, nebo jak ulevit miminku, vysvětluje MUDr. Čiková: "Pohoda v rodině bez většího stresu, správná technika kojeníinfo-icon či krmení mléčnou náhražkou nebo stravainfo-icon kojící matky s vynecháním či omezením potravin, které mohou vyvolat či zhoršit koliku (květák, kapusta, okurky, cibule, papriky nebo příliš kořeněná jídla). Vhodné jsou i masáže bříška ve směru hodinových ručiček a přípravky na odplyňování. I šetrně zavedená rektální trubička může miminku ulevit. Pokud je příčinou kolik intolerance laktózy, pomůže dodávání enzymu laktáza ve formě kapek, který tráví mléčný cukr laktózu." Novinkou na trhu je výživový doplněk ColiPrevinfo-icon®, který je složen pouze z přírodních ingrediencí a jeho hlavní složkou je enzym laktáza. Ten štěpí laktózu na dva jednoduché sacharidyinfo-icon, které tělo miminka dokáže jednoduše a bez problémů strávit. Nepříjemné příznakyinfo-icon kojenecké koliky jako nadýmáníinfo-icon, křečeinfo-icon, průjmy či bolesti tak výrazně ustanou. Kapky ColiPrev® se jednoduše přidají děťátku do mléka nebo tekuté kojenecké stravy, či se mu podají na sterilované lžičce přímo do úst před každým kojením.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 

Podobné příspěvky jako: Jak na kojenecké koliky

Co je vaničkování

Věřila jsem, že se o mě postarají. Jak bláhová jsem byla. Kdybych bývala věděla to, co vím dnes, udělala bych vše jinak. A co se mi stalo? Nebylo mi dáno rodit přirozeně, miminku se v bříšku nedařilo a já musela ve 37. týdnu na vyvolávaný ...

Co se vám snaží miminko říct, když pláče

Není snadné poslouchat dítěinfo-icon – a především své dítě – jak pláče. Pláč...

Jak poznat příznaky kojenecké koliky?

Zatímco v dospělosti patří střevní problémy spíše do oblasti společenských tabu, v případě miminek bývají naopak nejčastějším tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv v ordinaci pediatra. Důvodem bolení bříška...

Děti vidí jako dospělí až od šesti či sedmi let

Dětský zrakinfo-icon se přirozeně vyvíjí, stejně jako dospělí vidí děti...

Jak koupat miminko

Vše si připravte
Před koupáním miminka se ujistěte, že je ve vaší koupelně teplo, máte připraven šampon, ručník, plenkyinfo-icon a tělové...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz