Přejít k hlavnímu obsahu

Pár rad a tipů na bezproblémovou dálkovou rodinnou jízdu autem

Máte zabalené kufry a chystáte se vyrazit na rodinnou dovolenou vlastním autem? Ač jistě nezbývá mnoho času a narychlo přemýšlíte, co jste zapomněli přibalit, zdali jste zalili kytky a jinak zabezpečili domov, každý zodpovědný řidič by měl před delší trasou v klidu zkontrolovat stav vozidla a provést několik opatření. Jednoduše řečeno se na jízdu správně a v předstihu připravit. Tím spíše, vezete-li s sebou malé spolucestující. Statistiky, které vyčíslují tragické dopravní nehody, snad netřeba připomínat detailněji. Přitom řadě závažných zranění lze předejít nepodceněnou přípravou a následně kvalitou jízdy samotné.

Bezpečí dítěte na prvním místě

Ač jste se výběrem dětské autosedačky jistě pečlivě zabývali při jejím pořízení, i v průběhu užívání je třeba myslet na pár skutečností. Na místě je například otázka, není-li již daný model pro dítě malý. Poznáte to jednoduše, základním ukazatelem je pozice hlavičky dítěte na opěrce autosedačky, hlava v žádném případě nesmí přerůst a vyčnívat. Je-li tomu tak, pak nezbývá než pořídit model vyšší kategorie. Bez pochyb je kritériem také váhová kategorie autosedačky. Přičemž i pro starší děti (dle zákona až do váhy 36 kg nebo výšky 150 cm) doporučujeme volit klasickou dětskou autosedačku, neboť alternativní podsedáky dítě pouze vyzvednou, ale nezajistí mu důležitou boční ochranu.

Před každou jízdou pečlivě zkontrolujte, zdali je autosedačka správně připevněna. Některé modely jsou vybaveny ukazateli správné instalace, avšak není to pravidlem. Na četnost nesprávného upevnění autosedačky má pozitivní vliv celosvětově universální systém Isofix, který toto riziko významně minimalizuje. Jedná se o jednoduchý princip zacvaknutí klipů umístěných v konstrukci autosedačky do předpřipravených úchytů v sedadlech automobilu. Systém Isofix je u většiny nových automobilů součástí standardní výbavy, výjimky se mohou vyskytnout u starších modelů aut. Při instalaci zkontrolujte i automobilové bezpečnostní pásy, ty musejí být vedeny správně, bez překroucení či překřížení. Umisťujete-li autosedačku na přední sedadlo spolujezdce, nezapomeňte na tomto místě vždy deaktivovat airbagy, samozřejmě jsou-li zde umístěny.

Pokud pořizujete novou

Pokud se dětskou autosedačku chystáte pořídit, pak rozhodně volte modely, které umožňují instalaci proti směru jízdy, a to co možná nejdéle, ideálně do čtyř let věku dítěte. Protisměrná instalace je dle studií, prováděných norským výrobcem dětských autosedaček značky BeSafe, až 5x bezpečnější než ta po směru jízdy. Tělo se v pozici „pozpátku“ dokáže mnohem snadněji vypořádat s enormním tlakem, ke kterému při nárazu i prudkém a nečekaném brzdění dochází, navíc je obličej lépe chráněný před případnými poletujícími úlomky a předměty. S tímto do značné míry souvisí i konstrukce autosedačky. „Dětské autosedačky zmiňované značky BeSafe se mimo dalších prvků vyznačují tím, že je lze polohovat pouze velmi mírně. Důvod je jednoduchý, tělo v přirozené pozici vsedě snese při nehodě vyšší zátěž," vysvětluje Diana Schneebergová z firmy Babypoint s.r.o., která je výhradním dovozcem značky BeSafe na český trh, a dodává: "Před samotnou koupí si vybraný model zkuste do automobilu nainstalovat. Může se stát, že vaše volba nebude kompatibilní se sedadly automobilu."

Pokud jste se v krizové situaci ocitli a s některou z autosedaček již bourali, pak výrobci doporučují tuto autosedačku více nepoužívat. Při nárazu totiž mohla vzniknout na první pohled neviditelná vada, která by se při příštím střetu mohla stát osudnou. Možná vás napadá, není-li možné si autosedačku nechat otestovat, zdali náhodou není i přes náraz v pořádku. Avšak dle slov Diany Schneebergové je přetestování velmi nákladné. Takovýto test by byl finančně až několikanásobně náročnější než pořízení nového modelu, což se logicky nevyplatí.

Mami, tati, já se nudím!

Při dlouhých trasách nepodceňte ani přípravu zábavy pro dítě. Červenou by měly dostat jakékoli ostré předměty, například i oblíbené pastelky. Naopak bezpečné jsou plyšové hračky či často využívaný DVD přehrávač, fixně instalovaný na opěradle předního sedadla.

Zdánlivé maličkosti mohou sehrát velkou roli

Interiér automobilu je dobré před jízdou uklidit a zbavit volně se vyskytujících předmětů. Často jimi jsou deštníky, autoatlasy a lahve s pitím, s oblibou umisťované na zadní shrnovací plato kufru, či tašky volně položené na sedadlech. Veškerá zavazadla je důležité systematicky poskládat do kufru vozidla a drobné tašky případně umístit pod sedadla. Před jízdou zkontrolujte povinnou výbavu, stav provozních kapalin a pneumatik včetně rezervy. Pneumatiky by měly být správně nahuštěny, tím spíše, je-li auto výrazněji naloženo. Při umisťování nákladu, často jízdních kol či rakve s různými předměty, na střechu auta je důležité nepodcenit její nosnost. Nákladu pak uzpůsobit i samotnou jízdu.

Stručně zmiňme i další tipy, na které upozorňuje instruktor Jakub Michalovič z Centra bezpečné jízdy Polygon Most. Před jízdou si prostudujte trasu a nespoléhejte se pouze na elektronickou navigaci. Rovněž doporučujeme seznámit se s odlišnostmi silničního provozu v zemi, do které jedete. Jakmile vyrazíte, určitě myslete na pravidelné přestávky. Možná vás překvapí, že uděláte jedině dobře, nahradíte-li energetické nápoje klasickým pomerančovým džusem, který je chutný, osvěžující a močopudný. Řidič je tak nucen častěji stavět na toaletu a zároveň tedy více odpočívat, neboť i krátká zastávka tohoto typu je při jízdě prospěšná. Mezi další „drobné“ detaily, doplňující celek, pak patří pevná obuv, správné sezení, a to nejen na sedadle řidiče, ale také u spolujezdce. Bohužel typickým jevem jsou nohy spolujezdce natažené či pokrčené na palubní desce. Za pohodové jízdy tato pozice sice může být pohodlná, při srážce s autem se však vystavujete mnohem těžším stupňům poranění, včetně otevřených zlomenin apod.

Za sucha, deště či mrazu

Ať se na delší jízdu chystáte v létě, nebo v zimě, není rozhodující. Nehody se stávají ve chvílích, kdy je nejméně čekáte. Existuje však řada zajímavých kurzů, pořádaných například v již zmiňovaném Centru bezpečné jízdy v Mostě, které vám pomohou se s krizovou situací lépe vypořádat a řadě problémů dokonce předejít. Proškolení odborníci vás provedou zajímavou teorií, kterou doplňuje ještě zajímavější praxe. Není lepšího a bezpečnějšího místa, kde si dokonale osahat a lépe poznat vlastní automobil, nejen jeho brzdné vlastnosti na suchu či za deště, ale i při simulaci ledu či smyku. A i když se vám počáteční investice do kurzu může zdát vyšší, jeho absolventi by vám potvrdili, že se rozhodně vyplatí. Kéž by takovýto trénink byl povinnou součástí běžných kurzů autoškol. Víte například, co je to aquaplaning, nebo jak fungují elektronické bezpečnostní systémy ve vašem automobilu v krizové situaci? Neváhejte a naplánujte si výlet do výcvikového areálu Polygon Most.

Tip na závěr:

Jede-li s vámi těhotná spolujezdkyně, doporučujeme pořídit si praktickou pomůcku v podobě BeSafe Pregnant iZi FIX, která se nově instaluje ještě spolehlivěji na principu systému Isofix. Její hlavní role však spočívá v eliminaci enormního tlaku vznikajícího při kolizi, který za klasického způsobu připoutání působí na rizikovou oblast těhotné dělohy. Tříbodový bezpečnostní pás automobilu je díky této pomůcce veden bezpečným způsobem, bez přímého ohrožení plodu.

Zpracováno ve spolupráci s českým výrobcem, dovozcem a prodejcem dětského zboží firmou Babypoint s.r.o. a Centrem bezpečné jízdy - Polygonem Most.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA