Přejít k hlavnímu obsahu

PŘÍPRAVA NA KOJENÍ

Kojení je pro matku a dítě jeden z největších a nejkrásnějších zážitků. Je to také veliký dar, který svému dítěti můžete dát. Už asi víte, jak budete chtít své dítě krmit. Jestliže chcete kojit, a to je jistě ta nejpřirozenější forma stravy, ur­čitě se vám to s případnou odbornou pomocí podaří. Jsou však maminky, které jsou z nějakého důvodu přesvědčeny, že budou dítě krmit umělou výživou. Po­řádně si tento krok rozmyslete, zvažte výhody a nevýhody a poslechněte si i jiné názory. Vaše rozhodnutí ovlivní v budoucích měsících nejen vás, ale především vaše dítě. A zeptala jste se na názor vašeho partnera - otce dítěte?

Buňky, které produkují mléko se jmenují alveoly. Jsou soustředěny na konci každého mlékovodu a obklopeny buňkami hladké svaloviny. Mlékovod vede z každého lalůčku alveoly do sběrného kanálku (sinus lactiferus) za bradav­kou. Každý mlékovod má svůj vlastní vývod na vrcholu bradavky. Vývodů je přibližně 15 až 20.

Tvorba mléka je stimulována hormonem prolaktin. Ten je stimulován sáním dítěte. Čím více dítě saje, tím více mléka se tvoří. Prs nemůže být nikdy zcela vyprázdněn, protože mléčná žláza produkuje mléko neustále. Ve skutečnosti je tvorba mléka nejintenzivnější okamžitě poté, co je dítě nakrmeno.

Uvolňovací („let down") reflex způsobuje, že mléko stéká mlékovody a shro­mažďuje se ve sběrných kanálcích za bradavkou. Tok mléka je stimulován hormonem, který se jmenuje oxytocin a způsobuje stažení buněk hladkého sval­stva kolem alveol a mlékovodu, a tím dochází k vypuzení mléka. Uvolnění oxy- tocinu je stimulováno sáním dítěte. Pouhý pohled nebo myšlenka na dítě mohou způsobit samovolné odkapávání mléka z prsu.

Bradavka sama, na rozdíl od dudlíku na láhvi, mléko neobsahuje. K vypu­zení mléka musí ústa dítěte pevně stisknout celou bradavku i s dvorcem, za nimiž jsou sběrné vývody mléčné žlázy. Tento tlak je možný jen v případě, že je dítě správně přiloženo k prsu. Dásně dítěte během kojení jemně stlačují dvorec za bradavkou a tím vytlačují mléko směrem k bradavce. Je tedy velmi důležité, aby dásně dítěte nestlačovaly pouze bradavku, ale i dvorec. Výsledkem nespráv­ného sání by byla bolest a méně mléka pro dítě.

Od počátku zažívá dítě v důsledku blízkého kontaktu s matkou pocit lásky, tepla a bezpečí. Žádným jiným způsobem nevzniká tak hluboký cit a vřelý vztah mezi matkou a dítětem. Kojení je nejdůležitějším předpokla­dem pro zdravý duševní, ale i tělesný vývoj dítěte. Dává dítěti nejpřiro- zenější a nejzdravější výživu. Mateřské mléko obsahuje všechny důležité výživové a ochranné látky. Pro novorozence je lehce stravitelné a pomáhá vybudovat imunitní systém dítěte.

Některé výhody a přednosti kojení pro matku a dítě

• díky kojení se děloha po porodu rychleji vrací do původního stavu, popo­rodní ztráty krve jsou menší a ženy méně často trpí chudokrevností

• chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků, chrání před osteoporózou (řídnutí kostí, projevuje se po přechodu ženy)

• kojení velmi blahodárně působí na „mizení" přebytečných kil

• při cestování není třeba s sebou vozit krabice sušeného mléka, koje­necké vody, ohřívací pomůcky k přípravě mléka

Výhody kojení pouze pro dítě jsou neméně důležité

• děti jsou všeobecně zdravější

• chrání před průjmy, alergiemi, infekty dýchacích cest a středouší

• vytváří se citová vazba

Těhotenství a porod

Autor: Magdalena Mikulandová

www.studioprozeny.cz

autor:
témata: kojení

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA