Než jsem zjistila, že jsem těhotná, pila jsem příležitostně alkohol | Těhotenství.cz

Než jsem zjistila, že jsem těhotná, pila jsem příležitostně alkohol

Než jsem zjistila, že jsem těhotná, pila jsem příležitostně alkohol. Piji jen červené víno, tvrdý alkohol ani pivo mi nechutná. Mohlo to dítěti uškodit?

Odp.: Pár skleniček vína v časných fázích těhotenství vyvíjejícímu se embryu ne­uškodí. Až přetrvávající pravidelná konzumace alkoholu vede k poškození plodu.

Alkohol přechází přes placentu do fetálního oběhu plodu ve stejné koncentra­ci, jaká je u matky, ale plod alkohol odbourává mnohem déle. Když pominu váž­né porodní komplikace a nízkou porodní váhu, rodí se děti s již vypěstovanou závislostí, mentálně opožděné a s mnohočetnými vývojovými vadami (tzv. FAS - fetální alkoholový syndrom).

Magdalena Mikulandováwww.studioprozeny.cz

Podobné příspěvky jako: Než jsem zjistila, že jsem těhotná, pila jsem příležitostně alkohol

Nedokážu přestat kouřit, jak moc tím mohu v těhotenství děťátku ublížit?

Jsem silná kuřačka. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, omezila jsem to, ale nedokážu přestat úplně. Jak moc tím děťátku mohu ublížit?

Odp.: Kouření všeobecně vážně poškozuje zdraví. Zvláště to platí v těhotenství, plod získává méně kyslíku a následkem toho neprospívá.

Každý den,...

Mám v těhotenství chuť na pivo

Od té doby, co jsem těhotná, mám chuť na pivo, které jsem nikdy předtím nepila. Myslíte, že si můžu občas malou skleničku dopřát?

Odp.: Příležitostná konzumace alkoholu v malé dávce by neměla mít na plod vliv. Nicméně dávka piva v těhotenství by měla být skutečně malá! Vzhledem k tomu, že...

Jsem těhotná a pracuji v silně zakouřeném prostředí

Jsem těhotná a pracuji v silně zakouřeném prostředí. Sama jsem nekuřácká. Může to poškodit mé dítě?

Odp.: I pasivní kouření je stejně škodlivé pro matku a její budoucí dítě, jako by byla sama kuřačka Požádejte své kolegy, aby kouřili jinde a respektovali váš nynější stav. Případně, pokud...

Jak je spolehlivé určení hmotnosti dítěte na ultrazvuku?

Hmotnost dítěte zjištěná pomocí ultrazvukového vyšetření je orientační. Drobné odchylky +250 g jsou přípustné, v době porodu se může jednat i o od­chylky v rozsahu 500 g.

Magdalena Mikulandováwww.studioprozeny.cz

Ryby jsou v těhotenství zdrojem jódu, jak ho ale získat když ryby nejím?

Nemám ráda ryby. Vím, že jsou zdrojem jódu a v těhotenství je ho třeba. Mohu ho získat z jiných potravin nebo v tabletách?

Odp.: Jód je významná složka pro vývoj plodu, zvláště pak jeho mozku. Kromě moř­ských ryb a plodů moře najdete jód také v jodizované soli, brokolici, pórku a špenátu...