Přejít k hlavnímu obsahu

Jakou máme šanci otěhotnět přirozenou cestou?

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, jakou máme s manželem šanci otěhotnět přirozenou cestou s výsledky testů:

Manžel - spermiogram
Vzhled: Normální, Doba zkapalnění: Normální, Vizkozita: Normální Aglutinace: 0,0000, Koncentrace spermií: 24 mil/ml, Celková motilita: 63 %, Progresivní poh.: 21 % ≥ 32%, Na místě: 42 %, Bez pohybu: 37 %, Morfologie: 87 % patol. Forem, Příměsy: kulaté buňky: Ne epitelie: Ne, detrirus: Ne gelové částice: Ne

Moje výsledky:
AMH: 1,5 ng/ml
UZ vag: AFC 10: obě ovaria s 5–6 antr. folikuly, děloha napřímená, norm. vel, endometrium nízké, CD bez volné tekutiny.
TSH:1,307, ft4:11,8

Děkuji za odpověď

Dobrý den, 

děkuji Vám za Váš dotaz. Pravděpodobnost přirozeného početí je při uvedených parametrech spermiogramu, zejména co se progresivní pohyblivosti spermií týká, bohužel velmi nízká. Pokud je podíl progresivně pohyblivých spermií 32 %, leží šance na spontánní otěhotnění na 5. percentilu, znamená to tedy, že 95 % mužů v populaci má větší naději zplodit potomka.

Je-li progresivní pohyb namísto 32% jen 21%, je tato šance samozřejmě ještě nižší.

Uvádíte, že Vaše AMH je 1,5 ng/ml. To svědčí pro sníženou ovariální rezervu, tedy zásobu vajíček ve vaječnících, odpovídá tomu i uvedený počet antrálních folikulů. Neznám Váš věk, ale s postupujícím věkem ženy se snižuje nejen ovariální rezerva, ale také kvalita vajíček, zejména ve smyslu jejich chromozomální výbavy, a oplození takových vajíček potom vede ke vzniku embryí s genetickou vadou, která se buď neimplantují v děloze, nebo pouze na pár dnů či týdnů a následně dochází k potratu. Jen malá část embryí s nesprávným počtem chromozomů se vyvíjí déle a ve většině případů je vada odhalena při prenatální diagnostice ve 12. týdnu nebo později. Takovou nejznámější vadou je například Downův syndrom.

Při uvedených výsledcích Vám doporučuji zvážit mimotělní oplození, výrazně se tak zkrátí čas k otěhotnění a porodu zdravého dítěte, a to dříve než zásoba vajíček ještě dále klesne. Se snižující se zásobou vajíček je řešení samozřejmě obtížnější.

Pokud byste měla další otázky či požadavky, budu ráda, když se mi ozvete. Držím Vám samozřejmě palce.

Se srdečným pozdravem, MUDr. Lenka Hromadová, vedoucí lékař IVF ambulance/ Head IVF Clinician

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA