Banner Respekt k porodu
Nadýmání v těhotenství | Těhotenství.cz

Nadýmání v těhotenství

Nadýmání v těhotenství - Těhotenství.cz

Těhotenstvíinfo-icon je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. V důsledku velkých hormonálních i tělesných změn je ale třeba počítat i s některými zdravotními obtížemi. Mezi poměrně běžné těhotenské problémy patří například nadýmáníinfo-icon.  

Příčinou nadýmání je nadměrná tvorba plynů ve střevě. Množství tvorby plynů je u každého z nás jiné a je podmíněno skladbou potravy, stravovacími návyky a bakteriálním osídlením střeva. Nadýmání vede k nadměrnému odchodu plynů, tedy  plynatosti. Střevo je velmi citlivé na rozepjetí, a proto v případě, že plyny neodcházejí, pociťujeme v břišní oblasti nepříjemné pocity od mírného tlaku až po křečovité bolestiinfo-icon.

Zvýšený výskyt nadýmání v těhotenství má dvě hlavní příčiny – hormonální a mechanickou.  V těhotenství totiž dochází ke zpomalení trávících procesů vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Dochází k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě, což brání snadnému odchodu plynů. Druhým důvodem je, že  především v pozdějším stadiu těhotenství tlačí dělohainfo-icon na střeva, a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu potravy a plynů.

Opatření proti nadýmání se v těhotenství neliší od opatření mimo něj. Spočívají v tzv. režimových opatřeních a podávání vhodných léků s obsahem simetikonu.

Z režimových opatření je důležitá úprava stravovacích návyků. Dostatek času na jídloinfo-icon vede ke snížení množství spolykaného vzduchu, který často bývá jednou z příčin nadýmání. Potíže s nadýmáním zásadně ovlivní vhodná skladba potravin. Je třeba omezit cukry, vyhnout se nadýmavým potravinám (luštěniny, košťálová zeleninainfo-icon, některé peckoviny, cibule) a vyvarovat se nadměrného pití sycených minerálních vod. Také přiměřený pohybinfo-icon (např. každodenní 20minutová procházka) přispěje ke zvýšení pohyblivosti střev. Pomoci mohou také bylinné čaje (máta, fenykl, anýz), aplikaceinfo-icon tepla na břicho (termofor) nebo masážinfo-icon břicha (krouživé pohyby od pravého podbřišku ve směru hodinových ručiček).

Z volně prodejných léků proti nadýmání jmenujme například Espumisan. Tento lék obsahuje simetikon, což je látka působící výhradně fyzikálním způsobem.

„Protože simetikon není z trávicího traktu vstřebáván, je jeho užívání v těhotenství nebo při kojeníinfo-icon zcela bezpečné. Navíc neovlivňuje vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) ani jiných látek a vylučuje se z organismu nezměněn,“ říká o použití simetikonu v těhotenství MUDr. Michal Kvapil z gynekologicko-porodnického oddělení FTN v Praze.

V lékárně při výběru přípravku s obsahem simetikonu dbejte na to, aby se jednalo skutečně o registrovaný lék, nikoliv pouze potravinový doplněk či potravinu pro zvláštní výživu. Pouze u léků schválených Státním ústavem pro kontrolu je na základě klinických studií ověřeno, že jsou účinné a bezpečné – a to je v období těhotenství skutečně důležité. Dobrý lékárník vám jistě s výběrem pomůže.

Nadýmání v těhotenství je poměrně běžnou záležitostí a ve většině případů jej lze omezit uplatňováním výše uvedených opatření. Nadýmání nebo plynatost však mohou být i projevem některých závažnějších onemocněníinfo-icon trávicího traktu, takže pokud vás obtíže trápí dlouhodobě a běžná opatřeních zůstávají bez účinku, nebojte se vydat pro radu k odbornému lékaři.

Témata: 
Podobné příspěvky jako: Nadýmání v těhotenství

Oslabená imunita v těhotenství

Chřipkainfo-icon, nachlazení...

Starosti s krásou

Těhotenství není nemoc. Jenom dočasná změna stavu doprovázená větším či menším počtem nepříjemností podle fyziologického stavu každé ženy. Po devíti měsících se znovu vrátíte do dřívějšího stavu. Chovejte se tak, aby toto nádherné období, které budete prožívat a které se navždy zapíše do vaší...

4 problémy v těhotenství, které můžete ovlivnit samy

Nadváha - Jen si dopřej, na co máš chuť. V těhotenství si nesmíš nic odpírat. Dobře míněná rada, která může mít pro vaši váhu fatální důsledky. Není důvod v době těhotenství jíst za dva. Nezáleží totiž na množství, ale na skladbě a kvalitě potravin. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně ovoce,...

Může vitamin D snížit bolesti při porodu?

Vědci z Americké anesteziologické společnosti zveřejnili informace ohledně vlivu vitaminu D na porodní bolestiinfo-icon žen. Podle jejich výzkumu, mají...

Zásady bezpečného sportování v těhotenství

Začátek těhotenstvíinfo-icon nemusí nezbytně znamenat, že se váš organismus a životní styl musí přepnout do klidového režimu. Pokud nemáte žádné...