Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat to správné jméno pro miminko

Jak-vybrat-jméno-pro-miminko

Těch pár písmen zapsaných v knize narození se potencionálně promítne do vztahů s okolím, se sebou samým, a dokonce i jeho chování. Proto se vyplatí s partnerem jmenného favorita „dvakrát přeměřit“. Můžete tak zajistit pohodovější život nejen vašemu chlapečkovi, nebo holčičce, ale i vám samým. Ať už čekáte kluka či nebo dívku, zjistěte, jaké faktory je vhodné zohlednit, když vybíráte jméno miminka. 

Právní aspekt při výběru jména pro dítě 

V prvé řadě přijde vhod seznámit se s vyhláškou o matrikách: předpisem, který chrání další generace před “újmou na pověsti” v podobě například zkomolenin, zdrobnělin nebo dokonce jména připomínajícího název věci. 

Pojmenování přírůstku do rodiny se také nesmí shodovat se jménem žijícího sourozence. Matrika káže rodičům spokojit se s maximálně dvěma křestními jmény, které se (samozřejmě) vzájemně liší. Podle zákona náležejí chlapecká jména výhradně chlapcům a holčičí budoucím slečnám. 

Až na legislativní omezení můžete upustit uzdu fantazii. Přesto se na výběr jména pro miminko doporučuje jít s rozumem. 

Podle jakých kritérií tedy zvolit jméno, které se obtiskne do pověsti i osobnosti vašeho potomka? 

Pár tipů, jak vybrat to správné jméno pro miminko a neuškodit

  1. Při zjišťování četnosti jmen vsaďte na objektivní zdroje typu Český statistický úřad
  2. Před finálním rozhodnutím si zkuste vaše favority zapsat i vyslovit spolu s příjmením.
  3. Celé jméno vystavte „hlasovému testu“
  4. Zkuste dodržet odlišnost poslední hlásky křestního jména od první hlásky příjmení
  5. Prolistujte s partnerem kalendář a přitom si představujte, že tak či onak potomka oslovujete

Cizí versus české jméno pro miminko

Že je „hezké české“ jméno nejlepší? Snadno zapamatovatelné i vyslovitelné? Že počeštělé pojmenování pomůže nositeli „zapadnout“ do společnosti? V Česku určitě. Co ale, až potomek vylétne z hnízda třeba na studijní či pracovní pobyt do zahraničí? Úřady mu zřejmě ze jména vystříhají veškeré háčky i čárky. Nedej bože ho donutí používat místní variantu (Ian místo Jan). A pokud neexistuje (např. pro Pomněnku), tak zcela nové jméno. 

Z praktického hlediska se vyplácí sáhnout po jméně užívaném v Evropě i Americe. A to ve stejné případně jen nepatrně odlišné podobě. Artura, Erika, Andreu či Moniku znají i české kalendáře. Váš školáček se tak bude moci zapojit při narozeninách do tradice obdarovávání vrstevníků, aby nebyl považován za „divného“.  

Toužíte vyjít vstříc partnerovi z exotické kultury a přikývnete na, řekněme, africké pojmenování? Z pragmatických důvodů zohledněte v před-výběru snadnou výslovnost i zápis. 

Nebezpečné asociace se jménem pro dítě 

Zní vám Milenka mile? Věřte ale, že slečna zažije v kolektivu puberťáků nejednu těžkou hodinu. O Otýlii ani nemluvě. Nebo co si lidé asi řeknou, když stavbu povede Adolf? 

Jména typu Leonardo, Dexter, Pablo či Albert zase jako by od svého nositele očekávaly uměleckou či vědeckou genialitu. Ne každý Quentin také ocení, když si ho okolí spojuje se známou osobností. 

Také spjatost s filmovou postavou může vytvořit velký kámen na srdci, třeba když Hermionu posílají spolužačky už po sté do Bradavic. 

Hodí se špetka citu a jemnosti 

Považujte jméno za nálepku, kterou si potomek ponese po celý život a k níž si okolí i on sám utvoří vztah. Těch pár písmen v rodném listu navždy sroste s jeho osobností. 

Tvrdě znějící jména pro kluka a jemná pro dívku nemusí být špatnou volbou. Opačně to ale obvykle končí fiaskem. Jaký asi získá Svatoš respekt mezi spoluhráči v hokeji? 

Četnost jména v ČR 

Už v průběhu těhotenství trávíte spoustu času nad tím, jak vybrat populární jméno, kterému se nikdo nesměje a zní jako nejlepší dárek pro dítě na celý život. Co když ale ve třídě potká další tři Elišky nebo Jakuby? Pokulhává i praktické hledisko. Například učitel chce pochválit Adámka, a vaše dítě pak pošle zpět do lavice s tím, že myslel „toho druhého“. 

Špetka originality tedy neuškodí. Na druhou stranu čím unikátnější jméno, tím tenčí led v tom, zda bude potomkovi sedět. 

Při zjišťování četnosti jmen vsaďte na objektivní zdroje typu Český statistický úřad a nikoli na průzkum potomstva vašich známých či kamarádek vedoucí ke zkresleným výsledkům. 

Délka jména pro dítě 

Před finálním rozhodnutím si zkuste vaše favority zapsat i vyslovit spolu s příjmením. Zabráníte (nejen) tomu, že váš Miroslav Vojtěch Drahoňovský nestihne vypracovat školní test kvůli podpisu dlouhému jako stonožka. 

Naopak „Jan Uc“ se možná bude muset představovat dvakrát, než ho společnost zaregistruje. 

Celé jméno vystavte „hlasovému testu“, aby se jeho výslovnost nestala defektem v image vašeho dítěte. Doporučuje se dodržet odlišnost poslední hlásky křestního jména od první hlásky příjmení. Vzájemné rýmování se obou členů úplného jména či jejich podobnost (Florián Kocián) se hodí leda pro zapamatovatelnost v showbyznysu. 

Vizuální a zvuková souhra jména a příjmení 

Vnímání ze strany společnosti, zda křestní jméno vypadá a zní dobře spolu s příjmením, se postupně mění. Například Laura Nováková se dnes už považuje za standard. Zato Paulo Nejedlý se stále může stát terčem posměchu. 

Nehrajte si na věštce. Obdarujte potomka raději takovou kombinací, která je stylově přijatelná již dnes. 

Zaměnitelnost osobního jména miminka s příjmením 

Aneb recept na celoživotní zmatek ve formulářích s údaji typu „Marek Petr“. Pokud se vaše příjmení běžně používá jako křestní jméno, ulehčete vašemu chlapečkovi život. Obdařte ho jménem, které prakticky nenajdete na místě příjmení (např. Lubomír). 

Význam křestního jména 

Věříte na pověry? Při hledání inspirace nezapomeňte dohledat, co dané jméno znamená. Kolik rodičů už vyřadilo ze svého před-výběru Cecílii pro její asociaci se slepotou a raději sáhli po „moudré“ Žofii? Ne každému ateistovi se také zamlouvá hebrejský překlad Alžběty: „v Boha věřící“. 

Právě na psychologický aspekt, který zahrnuje i jazykový původ jména, se bere v západním světě čím dál větší ohled. Některé páry přitahuje „mýtický“ řecký původ jména pro dítě, další nedají dopustit na slovanské kořeny. 

Vyvozování charakteru ze zvoleného jména, stejně jako numerologické výklady přitom narážejí na kritiku z řad psychologů i lingvistů. 

Možnosti oslovování 

Budou moci přátelé volit neformální oslovování vašeho potomka, zatímco kolegové v práci formální? Existují různé variace jména pasující k dětskému věku, dospívání, dospělosti i staří? Lze výběrem citového zabarvení vyjádřit, zda vás potomek rozčílil, nebo potěšil? Zatímco třeba na Pavla zavoláte „tisíci“ způsoby, Quido zůstane v každém věku i situací stále Quido. 

Doba slavení 

Narozeniny a svátky milují zvlášť děti. Adam, který má „svůj den“ 24. prosince, si ale asi dort vedle řízku s bramborovým salátem moc nevychutná. Lucii, co se narodila ve stejný den, kdy má jmeniny, možná potěší dvojnásobek dárků, ale to následovné dlouhé „neštědré“ období… 

Rodiny, kde oslavy příliš neřeší, mohou tyto „starosti“ hodit za hlavu. 

Rodinné dědictví 

Jméno syna po otci možná připomíná dávné rodové tradice, z praktického hlediska tím však házíte potomkovi klacky pod nohy. Kvůli nedostatečné odlišnosti v rámci rodiny bude vaše dítě muset strpět (pro některé ponižující) přívlastek „mladej“. A co teprve, když „velký“ Karel otevře milostný dopis Karla „malého“? 

Hraví rodiče zase mohou například abecedně pojmenovat sourozence od nejstaršího (Albert „první“, Bára „sendvičová“, Cyril „benjamínek“) nebo všechny se shodnou iniciálou (Šárka, Štěpánka, Šimona). Vzájemné sladění jmen sourozenců je spíše jen estetickou záležitostí a důkazem, že i rodiče v něčem zůstávají dětmi. Snad jen velké odlišnosti by se mohli projevit v normálním životě: Ondřejka bude sestřičce Anně jistě závidět při učení se psát. Doubravka zase může považovat za nespravedlivost, že oproti Lucii při představování vzbudí dvojnásobnou pozornost. 

Tip pro pragmatické rodiče: Pokud jméno každého sourozence začíná na jiné počáteční písmeno, události pro každého z nich zapíšete do kalendáře úsporně jediným písmenkem! 

Jak vybrat „finalistu“? 

V záplavě rad a tipů nesmíte zapomenout na to nejdůležitější: aby se vám jméno dítěte zamlouvalo. Prolistujte s partnerem kalendář a přitom si představujte, že tak či onak potomka oslovujete: jak při sfouknutí první svíčky u dortu, tak po maturitě. Pojmenování vybíráte na celý život. 

Až si zapíšete všechny favority, seznam si znovu projděte a nyní vyškrtávejte. Také další osoby, zejména blízcí (například sourozenci budoucího člena rodiny), vám mohou pomoci zúžit výběr. 

Stále se neshodnete na „tom pravém“? Zahrajte si na porotu: navzájem diskutujte, co se vám na daném „semifinalistovi“ (ne)líbí, než dospějete ke kompromisu. 

Potřebujete motivaci? Pokud ratolest nepojmenujete do 30 dnů od porode, rozhodne ve věci soud.  

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA